В Україні запрацював новий Реєстр зберігання зерна
До уваги установ та організацій, які здійснюють діяльність у галузі збереження зерна. Наразі триває третій завершальний етап тестування нового програмного забезпечення інформаційно-комунікаційної системи «Основного реєстру складських документів на зерно та зерна, прийнятого на зберігання, і реєстру зернового складу». На цьому етапі тестування елеваторам пропонується зареєструватись у реєстрі, відпрацювати процедури роботи зі складськими документами та перевірити повноту історичних даних.
Мінагрополітики продовжує роботу щодо переведення публічних послуг в електронну форму. Було розроблено та впроваджено інформаційно-комунікаційну систему «Основний реєстр складських документів на зерно та зерна, прийнятого на зберігання, і реєстр зернового складу».
Щоб зареєструватися, установам та організаціям, які здійснюють діяльність у галузі збереження зерна, необхідно перейти на офіційну веб-адресу нового Реєстру .
З актуальною інформацією щодо роботи Реєстру можна ознайомитися за посиланням на офіційному сайті ДП «Держреєстри України».
Переваги впровадження Реєстру складських документів на зерно:
розміщення Реєстру на Єдиній платформі реєстрів державних органів на Дія. Engine;
реалізована можливість керування бланками в частині їх переміщення між складами;
доступ елеваторів до роботи з Реєстром через веб-браузер Управління доступом користувачів реалізовано безпосередньо в системі та доступно керівнику елеватора;
наявність АPI-інтерфейсу для інформаційного обміну з обліковими системами зернових складів;
використання електронного цифрового підпису для авторизації користувачів;
реалізовані робочі кабінети для банківських установ;
інтеграція Реєстру з ЄДР (Єдиним державним реєстром юридичних осіб);
нові формати звітності.
«Мінагрополітики продовжує рух у бік цифровізації для спрощення доступу до послуг. Впровадження Реєстру зберігання зерна створює передумови переходу на безпаперові технології та запровадження електронного складського документу на зерно. Також створює можливість інтеграції з торговельними майданчиками для розвитку ринку зерна України», - зазначив Міністр агрополітики Віталій Коваль.
Послуги реалізовані Міністерством аграрної політики та продовольства України в партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України та Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за підтримки Фонду Східна Європа в межах проєктів DIGITAL UA HUB, що впроваджуються Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за фінансової підтримки уряду Німеччини та проєкту Європейського Союзу «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA).
Звертаємо увагу, що термін проведення тестування Реєстру та його впровадження в постійну експлуатацію заплановане на 11 листопада 2024 року з відключенням старого програмного забезпечення GrainData; реєстрація складських документів буде проводитися у новому реєстрі за посиланням https://zernohub.dru.com.ua/.
Інформація відділу насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Уряд удосконалив процедуру видачі підтверджень для ввезення зразків насіння
Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання підтвердження на ввезення в Україну та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин та контролю за їх використанням, раніше затвердженого постановою № 917 25 серпня 2023 р.
Відповідна постанова №1035 прийнята на засіданні Уряду 6 вересня 2024 року.
Основна мета прийнятих змін – реалізація закону України «Про адміністративну процедуру». Документ підготовлений Міністерством аграрної політики та продовольства України.
Прийнята постанова врегульовує відносини стосовно адміністративного впровадження між суб’єктами господарювання та органами влади. Зокрема, прийняті зміни дають можливість суб’єктам господарювання на участь в адміністративному провадженні, яке розпочинає Держпродспоживслужба за їхньою заявою.
Зміни стосується тих суб’єктів господарювання, які мають намір ввезти в Україну для селекційних, дослідних робіт і експонування зразки насіння та садивного матеріалу, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
Постанова набуває чинності з моменту її опублікування.
Інформація відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Контроль за наявністю ГМО в садивному та насіннєвому матеріалі
На Головне управління Держпродспоживслужби у Полтавській області покладено завдання здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських культур при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритих системах на підприємствах, в установах і організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності. На період дії воєнного стану наказом Мінагрополітики та продовольства України від 20.02.2023 року № 211 «Про затвердження Переліку підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сферах карантину та захисту рослин, насінництва та розсадництва, за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності» затверджено Перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю):
1.Подання суб’єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.
2.Звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, з додаванням документів чи їхніх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).
3. Доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері.
Звертаємо увагу, що Верховна Рада України ухвалила Закон про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки (№5839).
Він передбачає системний та комплексний перегляд чинного державного регулювання в сфері поводження з ГМО, забезпечення продовольчої безпеки держави шляхом здійснення державного нагляду (контролю) за використанням генетично модифікованих організмів і обігом генетично модифікованої продукції, а також сприятиме гармонізації законодавства України із законодавством Європейського Союзу, імплементації відповідних правових актів.
Відділ насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області рекомендує при купівлі насіння перевірити наявність та чинність сертифікатів, що засвідчують сортові та посівні якості насіння, звірити, щоб інформація зазначена в супровідних документах, відповідала нанесеній на етикетки пакувань. Вищевказані документи, відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал», видаються лише на сорти рослин, які не є генетично модифікованими.
Крім того, перевірити наявність ГМО в насінні, яке планується придбати, можливо шляхом відбору проб від партій насіння та подальшої їх перевірки в акредитованих лабораторіях на визначення ге-нетично модифікованих організмів. Наголошуємо, статтею 18 Закону України «Про державну си-стему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично моди-фікованих організмів» передбачено, що порушення вимог цього Закону і прийнятих на його основі нормативно-правових актів, тягне за собою цивільну, адміністративну, дисциплінарну або кримі-нальну відповідальність згідно із законом. У тому числі відповідальність несуть особи, які винні у використанні незареєстрованих генетично модифікованих організмів, або продукції, отриманої з їх використанням (за винятком науково-дослідних цілей).
Дотримання норм у цій галузі матиме позитивний вплив на ринкове середовище, створить зрозумілі, прозорі правила для ведення бізнесу пов’язаного з генномодифікованими організмами та посилить державний контроль за обігом генетично модифікованої продукції. А також, дозволить досягти системної сумісності законодавства України із законодавством ЄС у сфері поводження з ГМО, захистить споживачів та дозволить уникнути правопорушень.
Валентина Залізняк, головний спеціаліст відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області
Здійснення моніторингу діяльності установ, уповноважених на визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2024 р. № 173. Нею визначається механізм здійснення Міністерством аграрної політики та продовольства постійного моніторингу діяльності органу з оцінки відповідності (установи, тобто лабораторії, акредитованої та уповноваженої на здійснення діяльності з визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу), щодо дотримання ним вимог Закону України «Про насіння і садивний матеріал» та виконання функцій, на які його уповноважено. А це - встановлення відповідності насіння і садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва шляхом визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу, посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу та видачі сертифікатів, що засвідчують сортові, посівні якості насіння, сертифікатів, що засвідчують сортові, товарні якості садивного матеріалу, через проведення аналізу звіту про виконання функцій, а також скарг суб’єктів господарювання щодо порушень органом з оцінки відповідності вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва.
Зокрема передбачено, що орган з оцінки відповідності (установа, що проводить аналізи з визначення якості насіння та садивного матеріалу) зобов’язаний щокварталу не пізніше 10 числа наступного місяця подавати у паперовій або електронній формі до Мінагрополітики звіт, який включає інформацію про кількість:
– персоналу відповідної кваліфікації, який працює на постійній основі, зокрема за основним місцем роботи та за сумісництвом;
– наявних у структурі органу з оцінки відповідності лабораторій, акредитованих національним органом з акредитації;
– опрацьованих проб для визначення посівних якостей насіння, щодо яких встановлено невідповідність вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва, за результатами проведених лабораторних досліджень з визначення посівних якостей насіння;
– виданих сертифікатів, що засвідчують сортові якості насіння (для органу з оцінки відповідності, що належить до сфери управління Мінагрополітики);
– виданих сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння;
– виданих сертифікатів, що засвідчують сортові якості садивного матеріалу (для органу з оцінки відповідності, що належить до сфери управління Мінагрополітики);
– виданих сертифікатів, що засвідчують товарні якості садивного матеріалу;
– виданих сертифікатів на насіння Організації економічного співробітництва та розвитку, сертифікатів на насіння Міжнародної асоціації з контролю за якістю насіння (для органу з оцінки відповідності, що належить до сфери управління Мінагрополітики).
Звіт в електронній формі, засвідчений шляхом накладення електронного підпису керівника органу з оцінки відповідності, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, подається на офіційну адресу електронної пошти Мінагрополітики. Адреса електронної пошти, з якої органом з оцінки відповідності подано звіт до Мінагрополітики, визнається придатною для офіційного листування щодо питань, пов’язаних з розглядом поданих звітів.
Валентина Залізняк, відділ насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
ЗАХОДИ ПРОФІЛАКТИКИ ОТРУЄННЯ БДЖІЛ
Ідентифікація та реєстрація тварин в Полтавській області
Серед пріоритетних завдань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є забезпечення епізоотичного благополуччя, безпечності харчових продуктів для населення та розширення міжнародних ринків збуту. Дієвим механізмом простежуваності за обігом сільськогосподарських тварин та продукції тваринного походження в Полтавській області є сучасна система ідентифікації тварин, а саме Єдиний державний реєстр тварин, що створений з метою:
- забезпечення єдиних принципів ідентифікації тварин, їх державного обліку та реєстрації;
- сприяння охороні території області від занесення та розповсюдження збудників хвороб та оптимізації планування ветеринарно-санітарних заходів;
- забезпечення споживачів тваринницької продукції оперативною і надійною інформацією щодо походження продукції тваринництва, її якості та безпеки;
- забезпечення органів державної влади, фізичних та юридичних осіб інформацією про тварин;
- забезпечення відстеження продукції тваринництва відповідно до міжнародних зобов’язань України.
Єдиний державний реєстр тварин – це електронна база даних про ідентифікованих сільськогосподарських тварин (велика рогата худоба, коні, свині, вівці, кози), їх власників, господарства, переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж таких тварин, до якої зобов’язані подавати інформацію юридичні та фізичні особи, які провадять діяльність з:
- розведення та утримання тварин;
- забою та утилізації тварин;
- продажу тварин, надання послуг зі штучного осіменіння та організації виставок тварин.
Ідентифікація – процес з ототожнювання тварини, шляхом присвоєння їй унікального ідентифікаційного номера із використанням візуальних, електронних та змішаних засобів ідентифікації в залежності від виду та призначення тварини та видача документів на тварин (паспортів, ветеринарних карток, реєстраційних свідоцтв).
Об’єктом ідентифікації та реєстрації є сільськогосподарські тварини - велика рогата худоба, коні, свині, вівці, кози.
Індивідуальний ідентифікаційний номер є унікальним у межах одного виду тварин. Великій рогатій худобі, вівцям, козам та коням присвоюється виключно індивідуальний номер. Груповий ідентифікаційний номер може присвоюватися групі тварин у межах одного господарства і є унікальним для господарства у межах України.
Якщо тварина не ідентифікована двома вушними бирками встановленого зразка, відсутній паспорт та ветеринарна картка, то для власників діє заборона переміщення тварин з господарства в господарство, продаж і забій тварин на м’ясо та реалізацію від них молока. Ветеринарні спеціалісти не мають права видавати власникам не ідентифікованих тварин ветеринарні документи.
До відома.
Для реєстрації даних про ідентифіковану тварину та господарство в Реєстрі тварин суб’єктам господарювання потрібно звертатися за місцем реєстрації:
- фізичним особам – в державні установи ветеринарної медицини Полтавської обласної державної лікарні ветеринарної медицини;
- юридичним особам – до Полтавської філії ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» адреса: 36008, м. Полтава, вул. Автобазівська, 3-б, (1 поверх) тел. +38(0532) 59-73-77, електронна пошта pl@agro-id.gov.ua
Інструкція з використання вушних бирок для ВРХ, свиней, овець та кіз
Зміни у законодавстві! Процедура проведення перевірки документів під час здійснення фітосанітарного контролю насіння і садивного матеріалу
Набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 19 січня 2024 р. № 53, якою затверджено новий Порядок проведення перевірки документів та інформації, зазначеної у документах, що супроводжують вантаж із насінням і садивним матеріалом, дослідними та офіційними зразками насіння і садивного матеріалу, державним фіто-санітарним інспектором під час здійснення фітосанітарного контролю.
Також встановлено, що на період воєнного стану в Україні та протягом 90 днів після його припинення ввезення на територію України садивного матеріалу сортів суспільного надбання та загальнопоширених сортів, щодо яких відсутні відомості в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, для закладення та/або вирощування багаторічних насаджень (плодових, ягідних, горіхоплідних, винограду, хмелю) здійснюється на підставі фітосанітарного сертифіката (фітосанітарного сертифіката на реекспорт), повідомлення про належність сорту, що ввозиться, до сортів суспільного надбання або загальнопоширених сортів, виданого Мінагрополітики відповідно до поданої заявки на сорт, та копії документа про якість садивного матеріалу.
Визначається процедура проведення перевірки документів та інформації, зазначеної у документах під час здійснення фітосанітарного контролю насіння і садивного матеріалу,зокрема за допомогою єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі»
Державний фітосанітарний інспектор має право перевірити відповідність інформації, зазначеної на етикетках, закріплених зовні на вантажі, з інформацією, зазначеною у документах, що супроводжують вантаж.
Документи та інформація можуть надаватися в паперовій формі або за допомогою порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".
У разі відсутності документів та інформації, передбачених цим Порядком, або невідповідності інформації, зазначеної на етикетках, закріплених зовні на вантажі, та інформації, зазначеної у документах, що супроводжують вантаж, такий вантаж підлягає затриманню державним фітосанітарним інспектором до надання необхідних документів та інформації.
У разі неможливості надання документів та інформації державний фітосанітарний інспектор приймає рішення про повернення насіння і садивного матеріалу чи зразків за межі території України.
Якщо буде візуально виявлено зараження вантажу регульованими шкідливими організмами або наявні ознаки зараження ними та ознаки пошкодження вантажу та/або транспортного засобу, в якому перебуває вантаж, проводиться фізична перевірка об'єктів регулювання, про що зазначається у полі "додаткова інформація" акта про результати перевірки документів та інформації, зазначеної у документах, що супроводжують вантаж, складеного за встановленою формою.
За результатами перевірки державний інспектор протягом доби складає у двох примірниках акт та вносить відповідну інформацію до порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".
Один примірник акта надається суб'єкту господарювання, другий - залишається у державного фітосанітарного інспектора.
Також інспектор має право фіксувати проведення перевірки документів та інформації, передбачених цим Порядком, за допомогою засобів фото- або відеофіксації.
У Порядку також наведено перелік документів, на підставі яких здійснюється ввезення в Україну насіння та садивного матеріалу.
Більш детальну інформацію можна отримати у спеціалістів відділу насінництва, розсадництва та якості зерна ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області (ел адреса: lohv_nasinnya@ukr.net).
Валентина Залізняк, відділ насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області
Держпродспоживслужба інформує
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2023 р. № 1210 «Про затвердження Порядків проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал» визнано такою, що втратила чинність попередня постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 р. № 97. Відтепер замість одного Порядку проведення сертифікації,видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал буде два окремих порядки.
Порядки передбачають послідовність дій щодо процесу сертифікації та видачі відповідних сертифікатів, а також вказують , що:
кожна партія насіння чи садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами, що засвідчують сортові якості та посівні якості насіння; сортові якості і товарні якості садивного матеріалу, або їх копіями, засвідченими суб’єктом господарювання, якому видано такі сертифікати.
Згідно з цими порядками, суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують сортові якості насіння, і сертифікатів на насіння Організації економічного співробітництва та розвитку,а також сортові якості садивного матеріалу є Мінагрополітики чи орган із сертифікації.
Суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння та товарні якості садивного матеріалу, є Мінагрополітики або органи з оцінки відповідності будь-якої форми власності.
Документи, які подаються суб’єктом господарювання можуть бути подані в паперовій формі особисто з засвідченням власноручним підписом уповноваженого представника суб’єкта господарювання, надіслані поштою або в електронній формі з використанням електронного підпису .
Зміни щодо проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння:
конкретизовано терміни подання заявки на визначення сортових якостей насіння ;
доповнено перелік підстав для відмови у проведенні польового оцінювання;
вказано, що відбір проб здійснюється аудиторами із сертифікації (агрономами-інспекторами);
змінено порядок присвоювання аудитором із сертифікації номеру кожній сформованій виробником партії насіння,тепер він складається з 5 символів (UA-01-0001/00001-00);
розроблено порядок визначення посівних якостей насіння та оформлення сертифікату;
введено розділ щодо особливостей сертифікації насіння,що ввозиться на митну територію України;
уточнено підстави для скасування сертифікатів на насіння.
Є зміни і у сертифікації, видачі та скасуванні сертифікатів на садивний матеріал:
наведено значення термінів візуальне інспектування (огляд), лабораторне дослідження, підщепа, розмноження садивного матеріалу;
вказано про те, що саме передбачає процедура сертифікації та видачі відповідних сертифікатів, установлених Законом;
виписано процедуру визначення сортових і товарних якостей садивного матеріалу;
змінено порядок присвоювання номеру кожній партії садивного матеріалу (UA-01-0001/00001-00);
сертифікат, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, дійсний до 31 травня року, наступного за роком, в якому його видано;
строк дії сертифіката, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, для рослин із закритою кореневою системою становить один календарний рік.
Окремо визначено особливості сертифікації садивного матеріалу, що ввозиться на митну територію України, та повторного визначення сортових і товарних якостей садивного матеріалу.
Деталізовано підстави щодо скасування сертифікатів на садивний матеріал.
Крім того, вищезгаданими порядками затверджено нові форми сертифікатів, що засвідчують сортові якості насіння; сортові якості садивного матеріалу; посівні якості насіння; товарні якості садив-ного матеріалу.
Валентина Залізняк, головний спеціаліст відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Запроваджено державне регулювання виробництва продуктів з ГМО
14 вересня 2023 року Президент України підписав законопроєкт №5839 "Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки», ухвалений в цілому Верховною Радою 23 серпня цього року. Новий Закон врегульовує галузь виробництва генетично модифікованих продуктів та приводить профільне законодавство у відповідність до норм Європейського Союзу. Це – одна із умов Угоди про асоціацію України та ЄС.
Законом запроваджуються європейські механізми державної реєстрації ГМО, вводиться заборона на вирощування та обіг: ГМО-кукурудзи - постійно, ГМО-цукрових буряків і ріпаку – протягом 5 років з дня набрання чинності Закону.
Ухвалений документ запроваджує державне регулювання виробництва генетично модифікованої продукції, що є умовою продовольчої безпеки країни.
Що передбачено Законом:
усунення дублюючих функцій різних органів контролю у галузі поводження з ГМО;
встановлення чітких та прозорих процедур державної реєстрації ГМО та отримання дозвільних документів у галузі генетично-інженерної діяльності;
удосконалення системи оцінювання ризиків для здоров’я людини та навколишнього середовища від виробництва та використання ГМО;
удосконалення вимог до маркування ГМО-продукції та запровадження правил її відстеження;
посилення державного контролю щодо поводження з ГМО та визначення відповідальності за по-рушення законодавства у цій галузі.
Також ухвалення цього Закону передбачає зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В оприлюдненому законопроекті зазначено, що Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через три роки з дня набрання ним чинності.
Прийнятий закон сприятиме розвитку технологій, оскільки забезпечує безпечне впровадження ГМО. Це може привести до розробки нових ГМО, що надалі допоможуть вирішити деякі з актуальних проблем у сільському господарстві та харчовій промисловості та передбачається створення прозорих правил діяльності на ринку ГМО.
З дня введення його в дію втратить чинність Закон України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» від 31.05.2007 р. № 1103-V.
Валентина Залізняк, головний спеціаліст відділу контролю
у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна
Управління фітосанітарної безпеки
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Затверджено умови та процедури ввезення насіння та садивного матеріалу в Україну
Кабінетом Міністрів України 08.09.2023 року прийнято Постанову № 964, якою затверджено Порядок ввезення на територію України насіння і садивного матеріалу сорту, не занесеного до Реєстру сортів рослин України, але занесеного до Переліку сортів рослин Організації економічного співробітництва та розвитку, тих сільськогосподарських рослин, до схем сортової сертифікації яких приєдналася Україна, для цілей розмноження та подальшого вивезення за межі України. Документ підготовлено Міністерством аграрної політики та продовольства України. Дана постанова ухвалена відповідно до виконання Україною міжнародних зобов’язань щодо забезпечення дотримання Насіннєвих схем Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).
Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону України "Про насіння і садивний матеріал" цим документом затверджуються умови та процедури ввезення насіння та садивного матеріалу, зокрема: підтвердження відомостей про сорт, які містяться в Переліку сортів рослин ОЕСР, тих сільськогосподарських рослин, до схем сортової сертифікації яких приєдналася Україна. Отримання згоди від компетентного органу країни реєстрації сорту на розмноження насіння; ввезення на територію України насіння і садивного матеріалу сорту, не занесеного до Державного реєстру сортів рослин, придатних до поширення, але внесеного до Переліку сортів рослин ОЕСР, тих сільськогосподарських рослин, до схем сортової сертифікації яких приєдналася Україна, розмноження та вивезення його за межі держави.
Забезпечення реалізації вимог Порядку покладено на Мінагрополітики. Порядок ввезення насіння та садивного матеріалу сортів додається до Постанови.
Додаткова інформація щодо компетентних органів країн – експортерів та зразків дозвільних документів розміщена на офіційному сайті Державної служ-би з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів
Попередню Постанову КМУ від 2016 року №762, якою врегульовувався Порядок ввезення на територію України та вивезення за її межі незареєстрованого насіння і садивного матеріалу, Кабмін визнав такою, що втратила чинність.
Для отримання детальнішої інформації звертатися за електронною адресою: lohv_nasinnya@ukr.net (Держпродспоживслужба).
Валентина Залізняк
головний спеціаліст відділу контролю у сфері насінництва,
розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
В Україні створили Телеграм-канал для інформування про захист прав споживачів
Держпродспоживслужба створила телеграм-канал для профілактики правопорушень у сфері захисту прав споживачів.
На каналі оприлюднюються актуальні новини, інфографіка, фото та відеоматеріали щодо захисту прав споживачів, торгівлі, товарознавства.
Підписатися на канал можна за посиланням: https://web.telegram.org/a/#-1828153103
У вересні 2023 року на території Полтавської області розпочинається кампанія з вакцинації диких м’ясоїдних проти сказу!
Сказ – одна з найнебезпечніших летальних вірусних хвороб, спільних для тварин та людей.
Оскільки основним джерелом вірусу сказу є лисиця червона, то його профілактика серед тварин дикої фауни є одним з основних заходів.
В Україні протягом 2006-2014 років постійно проводилися широкомасштабні кампанії з пероральної імунізації лисиць проти сказу на сході України: в Харківській, Сумській, Полтавській, Луганській та Донецькій областях, де вдалося суттєво зменшити кількість випадків сказу, особливо в дикій природі.
На території Полтавщини кампанії пероральної імунізації тварин в дикій фауні періодично проводились починаючи з 2007 року, з 2018 по 2021 рік - шляхом розповсюдження принад авіатранспортом.
За рахунок проведення вакцинації диких тварин вдалось суттєво зменшити кількість випадків сказу, особливо в дикій природі. Як приклад, у 2007 році на території Полтавської області зареєстровано 170 неблагополучних пунктів, де захворіло та загинуло 213 тварин, а на період 2022 року цей показник зменшився у 34 рази – виявлено 5 неблагополучних пунктів та 5 захворівших і загинувших тварин.
Для ефективного розповсюдження вакцини основним принципом являється охоплення всієї території області, окрім населених пунктів, боліт, водоймищ, авто- та залізничних шляхів та місць проведення польових робіт.
Так, на території Полтавської області у 2023 році імунізація диких м’ясоїдних тварин розпочнеться у вересні. Розповсюдження вакцини буде проведено шляхом ручного розкладання принад з вакциною на території лісових угідь всіх форм власності на визначеній площі, яка погоджена із районними військовими адміністраціями (за виключенням населених пунктів, водно-болотних угідь, ріллі, полів, автодоріг) у період воєнного стану
Антирабічна вакцина складається з поживної принади, яка має харчові та привабливі компоненти для тварин, у вигляді брикету коричневого кольору, в середині якої знаходиться полімерний блістер з активними компонентами вакцини.
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звертається до громадян і наголошує, що чіпати та переміщати принаду з вакциною в інше місце не можна.
Затверджено новий порядок ввезення та вивезення зразків насіння і садивного матеріалу
25 серпня 2023 року Уряд затвердив постанову № 917 новий Порядок видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання підтвердження на ввезення в Україну та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин та контролю за їх використанням.
Постанова впорядковує проведення процедур видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання підтвердження на ввезення на територію України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не занесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, для селекційних, дослідних робіт і експонування, вивезення за межі України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не занесених до Реєстру сортів рослин України, а також запровадження контролю за використанням зразків насіння і садивного матеріалу ввезених в Україну.
Новий Порядок дає можливості суб’єктам господарювання ввозити на територію України зразки насіння і садивного матеріалу сорту рослин для селекційних, дослідних робіт і експонування, які внесені до Переліку сортів рослин Організації економічного співробітництва та розвитку.
Звертається увага:
на зміну форми Заяви.doc ( .doc , 53.25 Кб ) про видачу підтвердження на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Реєстру сортів рослин України, для селекційних, дослідних робіт і експонування та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Реєстру сортів України,
на зміну форми Підтвердження.doc ( .doc , 51.71 Кб ) на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Реєстру сортів рослин України, для селекційних, дослідних робіт і експонування та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Реєстру сортів рослин України.
Контроль за використанням зразків насіння і садивного матеріалу здійснюється Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Попередню постанову №691 від 2016 року, якою врегульовувався порядок видачі Держпродспоживслужбою підтверджень на ввезення та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу Кабінет міністрів визнав такою, що втратила чинність.
Валентина Залізняк, головний спеціаліст відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Змінено порядок набуття прав на сорт рослин
Спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звертають увагу на те, що з 10 червня 2023 року набувають чинність зміни до Закону «Про охорону прав на сорти рослин», внесені Законом №2763-IX від 16 листопада 2022 року «Про внесення змін до деяких законодав-чих актів України щодо приведення законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та насін-ництва й розсадництва у відповідність із положеннями законодавства Європейського Союзу».
Права інтелектуальної власності на сорт набуваються в Україні шляхом подання й розгляду заявки на сорт, ухвалення назви сорту, встановлення новизни сорту, проведення кваліфікаційної експертизи сорту та державної реєстрації прав на сорт.
Право на подання заявки належить будь-якій особі, яка може вважатися селекціонером цього сорту. Селекціонер може передати право на подання заявки. Якщо сорт створили спільно кілька селекціонерів, вони мають право на подання спільної. Заявник несе відповідальність за достовірність наведеної у матеріалах заявки інформації.
Автору сорту належать права авторства, які є особистими немайновими правами.
Заявка на сорт подається особою, яка має на це право і стосується одного сорту.
Заявник має право відкликати заявку у будь-який час до дати одержання ним рішення про державну реєстрацію сорту, але відкликання не звільняє його від зобов’язання зі сплати збору за подання заявки на сорт.
Розгляд заявки проводиться з метою встановлення відповідності відомостей та наданих до неї ма-теріалах, вимогам нормативно-правових актів та передбачає:
а) перевірку відповідності складу документів;
б) порівняння заявки з відомостями, опублікованими в базі даних UPOV;
в) порівняння заявки з наданою заявником копією попередньої заявки;
г) встановлення новизни сорту;
ґ) встановлення факту сплати збору за подання заявки на сорт.
У разі відповідності заявки вимогам, заявнику протягом 20 календарних днів надсилається повідомлення про позитивні результати розгляду заявки.
Кваліфікаційна експертиза сорту передбачає проведення комплексу досліджень сорту й розпочинається після сплати збору за її проведення та за наявності дослідних зразків сорту та офіційного зразка. Далі формується, підписується та подається експертний висновок. Якщо встановлено відповідність сорту вимогам, заявник має сплатити державне мито за державну реєстрацію протягом 30 днів з дати одержання ним експертного висновку.
Під час проведення кваліфікаційної експертизи експертний заклад зобов’язаний направляти зая-внику щорічний звіт про результати.
У 15-денний строк з дня отримання експертного висновку приймається рішення про державну реєстрацію. Якщо заявлений сорт не відповідає вимогам, компетентний орган приймає рішення про відмову в державній реєстрації.
Права інтелектуальної власності на сорт рослин є чинними з дати їх державної реєстрації.
Відомості, внесені до Реєстру сортів, Реєстру патентів та Реєстру заявок, та опис сорту публікуються в офіційному виданні і можуть бути змінені за ініціативою заявника. Автору сорту видається свідоцтво про авторство на сорт рослин, а заявнику — патент на сорт рослин та/або свідоцтво про державну реєстрацію сорту. Якщо авторів сорту декілька, свідоцтво про авторство на сорт видається кожному автору.
У разі втрати або зіпсування патенту, свідоцтва про державну реєстрацію, свідоцтва про авторство його власнику видається дублікат, яким припиняється чинність раніше виданого документа. За ви-дачу дубліката сплачується збір.
За додатковою інформацією з питань охорони прав на сорти рослин можна звертатись до відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (електронна адреса: lohv_nasinnya@ukr.net ) .
Валентина Залізняк,
головний спеціаліст відділу контролю у сфері насінництва,
розсадництва та якості зерна ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області
12 травня – Міжнародний день здоров’я рослин
Організація Об’єднаних Націй оголосила 12 травня Міжнародним днем здоров’я рослин. Це має на меті підвищити глобальну обізнаність про те, як захист здоров’я рослин може допомогти ліквідувати голод, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та стимулювати економічний розвиток.
Як повідомляє Farmer.pl, цей день є ключовою спадщиною 2020 Міжнародного року здоров’я рослин.
«Від рослин залежить і наше здоров’я, і здоров’я нашої планети. Рослини становлять 80% їжі, яку ми їмо, і виробляють 98% кисню, яким ми дихаємо. Шкідники та хвороби рослин спричиняють втрату до 40% світових продовольчих культур та збитки від торгівлі в обороті сільськогосподарської продукції, що перевищують 220 мільярдів доларів США щорічно» — нагадує Державна служба рослинництва та насінництва Польщі.
Здоров’я рослин впливає на продовольчу безпеку та сільське господарство.
Зміна клімату та діяльність людини також впливають на здоров'я рослин, змінюючи екосистеми та зменшуючи біорізноманіття, створюючи нові ніші для розвитку шкідників. Міжнародні подорожі та торгівля спричиняють появу шкідників і хвороб у місцях, де їх раніше не було. Забезпечення здоров’я рослин має важливе значення для життя на землі, і кожен з нас має відігравати певну роль.
Як наголошується у повідомленні, уряди, політики та законодавці повинні поставити пріоритет здоров’я та захисту рослин. Вони повинні забезпечити відповідність міжнародним фітосанітарним стандартам, інвестувати в інновації в галузі охорони здоров’я рослин, дослідження та розробки, а також посилити національний та регіональний захист рослин.
«Широка громадськість повинна знати про ризики, пов'язані з транскордонним перенесенням рослин і рослинних продуктів, які можуть бути джерелом шкідників і хвороб. Слід бути обережними при купівлі рослин і рослинної продукції, особливо через дистанційну торгівлю, яка минає регулярні фітосанітарні перевірки. Важливо купувати в авторитетних компаній, які надають міжнародну фітосанітарну сертифікацію для безпечної торгівлі рослинами та рослинною продукцією», — радять фахівці.
Тетяна Упир, державний фітосанітарний інспектор
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Фахівці відділу захисту рослин управління карантину та захисту рослин, контролю за якістю зерна Департаменту контролю в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин, за якістю зерна Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів спільно з науковцями інститутів та дослідних установ НААНУ, НАНУ, НУБіПУ за даними річної звітності головних управлінь Держпродспоживслужби в областях розробили збірник «Прогноз фітосанітарного стану агроценозів України та рекомендації щодо захисту рослин у 2023 рік».
В збірнику висвітлено фітосанітарний стан сільськогосподарських угідь, проаналізовано розвиток та шкідливість понад 400 ентомологічних та фітопатологічних об'єктів за агрокліматичних умов 2022 року, прогнозується ступінь загрози пошкодження чи захворювання сільськогосподарських культур за визначених умов вегетації 2023 року.
Наведені у збірнику компоненти системи заходів захисту основних сільськогосподарських культур від шкідників, хвороб та бур'янів узгоджені з «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні».
Збірник «Прогноз – 2023» стане вихідним матеріалом керівникам і агрономам господарств при плануванні та організації заходів захисту рослин, проведенні курсів, семінарів, лекцій, консультацій спеціалістами головних управлінь Держпродспоживслужби в областях, фітосанітарних лабораторій і викладачам навчальних закладів.
Джерело: https://dpss.gov.ua/news/opublikovano-zbirnyk-prohnoz-fitosanitarnoho-stanu-ahrotsenoziv-ukrainy-ta-rekomendatsii-shchodo-zakhystu-roslyn-u-2023-rotsi
Відділ контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області
Відділ контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби у Полтавській області
Телефон: |
0532 54 57 59 (Полтава) 05361 7-37-37 (Лубни) |
E-mail: |
pol_gydpss@polvet.gov.ua |
Адреса: |
36000 м. Полтава вул. Воскресенський узвіз, 7 37503 Полтавська область м. Лубни, вул. Лікарняна,11 |
Якщо ваші права порушено
Згідно ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі – Закон), у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків придбаного, споживач, в порядку та й строки, що встановлені законодавством, має право вимагати:
- Пропорційного зменшення ціни.
- Безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк.
- Відшкодування витрат на усунення недоліків товару.
У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов’язкових для сторін правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:
- Розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми.
- Вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.
Істотний недолік – недолік, який робить неможливим чи недопустимим використання товару відповідно до його цільового призначення, виник з вини виробника(продавця, виконавця), після його усунення проявляється знову з незалежних від споживача причин і при цьому наділений хоча б однією з вищенаведених ознак:
- він взагалі не може бути усунутий;
- його усунення потребує понад 14 календарних днів;
- він робить товар суттєво інший, ніж передбачений договором.
З огляду на вищезазначене споживач подає письмову скаргу на ім’я суб’єкта господарювання, в якій викладає суть питання. Суб’єкт господарювання повинен зареєструвати заяву споживача. Якщо суб’єкт господарювання відмовляє споживачу у реєстрації його заяви, споживач направляє звернення поштою з повідомленням про вручення.
Положеннями Закону, передбачено, що вимоги споживача розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа, а щодо товарів, на який встановлений гарантійний строк, - технічного паспорта, що його замінює, з позначкою про дату продажу.
Крім того, в разі порушення Ваших прав, як споживача Ви маєте право звернутися до суду або до Відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби у Полтавській області.
Відділ контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби у Полтавській області розглядає всі звернення споживачів, права яких було порушено, у встановлений чинним законодавством термін.
Згідно ст. 5 Закону України « Про звернення громадян», звернення може бути усним чи письмовим.
Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри, та записується (реєструється) посадовою особою.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі інтернет, засобів електронного зв’язку(електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання громадянина, викладену суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинне бути підписано заявником( заявниками ) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
При зверненні до Держпродспоживслужби подаються наступні документи:
- звернення;
- копія звернення до суб’єкта господарювання;
- копія документу, який засвідчує факт придбання продукції;
- копія технічного паспорта чи іншого документу, що замінює його, з позначкою про дату продажу;
- інші документи, які стосуються розгляду звернення.