Громада для людей
Створення туристичної привабливості
Підтримка місцевого бізнесу
Відкритість до партнерства

Моніторинг закупівель

«Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення в громадах Полтавської області» - проєкт, який протягом п’яти місяців  реалізовувала в нашому регіоні Полтавська філія Суспільної служби України.
Головна мета цього важливого та  актуального в умовах сьогодення проєкту була чітко визначена від самого його початку:  зробити процес відбудови в громадах більш прозорим та зрозумілим для мешканців, стимулювати членів громади брати участь у моніторингу, підвищити ефективність витрачання коштів на відбудову та підвищити рівень довіри до влади. І з боку громадян, і з боку інвесторів.
За час впровадження проєкту було проаналізовано 20 об’єктів соціальної інфраструктури, які перебувають на різних етапах відбудови. Дослідження проводилося  у 8 громадах Полтавської області (Кременчуцькій, Полтавській, Миргородській, Диканській, Решетилівській, Лубенській, Оржицькій та Пирятинській).
У Пирятинській громаді до моніторингу були взяті об’єкти:
  • Реконструкція гуртожитку під центр надання адміністративних послуг в м. Пирятин
  • Реконструкція Пирятинського ліцею.
Експерти з відповідним практичним досвідом – Юрій  Филенко та Наталія Заболотна використовували методологію дослідження,  що базувалася на принципах прозорості процесу, ефективності реалізації проєктів та принципі доброчесності й відповідності стандартам.
Найбільша увага була приділена аналізу використання коштів, адже саме він є ключовим компонентом ефективного моніторингу відбудови. Моніторинг засвідчив, що у більшості проєктів використання бюджетних ресурсів було раціональним. Притому,  були виявлені затримки у виконанні робіт саме через проблеми з фінансуванням, загальний рівень якого є поки що недостатнім для завершення всіх проєктів. Тож експертами було вказано на необхідність забезпечення додаткового фінансування для секторів із великим бюджетним дефіцитом, таких як освіта та охорона здоров’я.
Окрім затримки у фінансуванні експертами були виявлені й інші проблеми та ризики: зміни в обсязі робіт, відсутність кваліфікованих підрядників,  ризик закупівлі у одного учасника та ризик завищення ціни при закупівлі товарів.
75% досліджених об’єктів відновлення мають ознаки завищення закупівельних цін; в 40% досліджених випадків переможці закупівельних процедур обирались в умовах ризику закупівлі у одного учасника.
У підсумковому Звіті зазначено, що на превеликий жаль, відкритість процесу обрання об’єктів знаходиться на низькому рівні, громадськість майже не володіє офіційною інформацію про перебіг процесу відновлення в Полтавській області, вона не залучена до вибору та контролю реалізації проєктів, органи публічної влади та замовники не розміщують на своїх веб-сайтах  офіційну інформацію про відбудову (плани, анонси, копії документів, кошториси, тощо).
Тому дуже важливо, що саме Пирятинська громада увійшла до трьох громад,  які швидко відповідали на запити, надавали повну інформацію та додаткові документи, що дозволило ефективно здійснити моніторинг.
На підґрунті виявлених проблем та ризиків експертами були розроблені відповідні рекомендації задля забезпечення  ефективності реалізації проєктів. Вони стосуються підвищення прозорості тендерних процедур, залучення громадськості на всіх етапах проєктів, покращення доступу до інформації щодо їх реалізації, оптимізації використання бюджетних коштів та розробки стратегії мінімізації ризиків і вирішення проблем. Детально з рекомендаціями можна ознайомитися у описовому звіті за посиланням: https://ssu-poltava.org/post/opysovyi-zvit-monitoryng2024.html та відеозвіті https://ssu-poltava.org/post/video-zvit-monitoryng2024.html
Варто наголосити, для підвищення ефективності процесу відбудови вкрай важливо  забезпечити активну участь місцевих громад у виборі та моніторингу проєктів. Це може включати проведення громадських обговорень, створення онлайн-платформ для подання пропозицій,  регулярну публікацію даних  щодо відбудови та відновлення  на офіційних ресурсах. Залучення громадськості дозволить краще визначати реальні потреби населення, буде сприяти більш ефективному та прозорому розподілу ресурсів,  співпраці з місцевою владою, і, головне, надасть можливість кожному та кожній,  відчувати та усвідомлювати відповідальність за все, що відбувається в житті громади.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту "Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення в громадах Полтавської області", що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту "Контроль витрат на відновлення", який реалізується за підтримки Європейського Союзу.
Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Полтавська філія Суспільної служби України  і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт "Контроль витрат на відновлення" впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу"
 
Голова Полтавської філії  ССУ   Ганна Кіященко

Мапа сайту

Режим роботи
пн.-чт. 08.00 - 17.15
пт. 08.00 - 16.00
обідня перерва - 12.00 - 13.00
Телефон
+38 (05358) 2-14-70
Телефон/факс
+38 (05358) 2-14-70
Електронна пошта
office@pyryatyn-mrada.gov.ua