Громада для людей
Створення туристичної привабливості
Підтримка місцевого бізнесу
Відкритість до партнерства

Питання опіки та піклування над повнолітніми недієздатними особами/особами, дієздатність яких обмежена

Рішення виконавчого комітету Пирятинської міської ради від 28.02.2024 № 113 „Про затвердження форми щорічного звіту опікунів (піклувальників)“ 

 

Визнання фізичної особи недієздатною

Якщо Ви задались питанням як визнати особу недієздатною, який порядок, процедура та підстави визнання фізичної особи недієздатною, який орган має право прийняти таке рішення, яким є строк дії такого рішення, куди подається заява про визнання особи недієздатною, – то ця стаття для Вас.

Цивільна дієздатність передбачає здатність фізичної особи розуміти значення своїх дій та здатність керувати ними. Нездатність фізичної особи розуміти значення своїх дій або нездатність керувати ними може бути правовою підставою для визнання її недієздатною.

Процедура і порядок визнання особи недієздатною

Фізична особа, тобто людина, визнається недієздатною за спеціальною процедурою місцевим загальним судом за її місцем проживання, а якщо вона перебуває на лікуванні у спеціалізованому лікувальному (психіатричному) закладі – за місцезнаходженням цього закладу.

Справи про визнання особи недієздатною розглядаються в рамках окремого провадження місцевим судом загальної юрисдикції за процедурою, встановленою цивільним процесуальним законом України, зокрема статтями 293 – 300 Цивільного процесуального кодексу України.

Запам'ятайте, що в Україні лише один орган має право визнати особу недієздатною. Це – суд! Таким чином, відповідно і заяву про визнання фізичної особи недієздатною необхідно подавати саме до суду (за територіальним принципом).

Правові наслідки визнання людини недієздатною

Стаття 41. Правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною

1. Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

2. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину.

3. Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.

4. Відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун

 

Наслідком визнання особи недієздатною є втрата нею права на вчинення будь-яких правочинів (укладення угод, договорів, їх виконання). Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах може вчиняти лише її опікун (при цьому законодавством встановлено ряд правочинів, які заборонено вчиняти опікуну, а також правочини, для вчинення яких обов'язковим є отримання згоди органу опіки та піклування на їх укладення). Опікун також несе відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою.

Відповідно до ст. 40 Цивільного кодексу України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

Визнаючи особу недієздатною, суд одночасно призначає їй опікуна. При цьому, особа яка звертається до суду з заявою про визнання фізичної особи недієздатною (надалі – "заявник"), може просити про призначення її чи будь-якої іншої особи опікуном тільки за умови отримання відповідного подання (висновку) органу опіки та піклування щодо погодження кандидатури опікуна.

Для отримання подання (висновку) органу опіки та піклування необхідно також підготувати пакет різноманітних документів, що ми розглянемо більш докладно нижче.

На який строк особа визнається недієздатною?

Звертаємо увагу, що з 15.12.2017 р. суд не може визнавати фізичну особу недієздатною без встановлення строку, тобто "безстроково" (натомість, до 15.12.2017 р. суди визнавали фізичну особу недієздатною "безстроково", тобто з моменту набрання законної сили судовим рішенням і до моменту скасування зазначеного рішення та поновлення її цивільної дієздатності, якщо таке рішення приймалося).

Проте, після прийняття законодавчих змін процедура дещо змінилася і тепер суд зобов'язаний встановити у судовому рішенні про визнання особи недієздатною строк його дії. При цьому, максимальним строком, на який суд може встановити (визнати) фізичну особу недієздатною, є 2 роки.

Тобто, для "підтримання" юридичного статусу недієздатності фізичної особи необхідно після набрання законної сили судовим рішенням (про визнання недієздатності) кожні два роки звертатися до відповідного суду, який прийняв зазначене рішення, з клопотанням про продовження його строку дії.

Крім того, після визнання особи недієздатною та призначення їй опікуна може бути здійснена заміна опікуна або дострокове поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (тобто, ще до спливу встановленого у судовому рішенні про визнання особи недієздатною строку його дії).

 

Корисні посилання:

-Витяг з Цивільного Кодексу України;

-Правила опіки та піклування, затверджені наказом Державного комітету України  у справах сім’ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров’я України,  Міністерства  праці  та   соціальної   політики   України  від 26.05.1999 № 34/166/131/88

 

 

Мапа сайту

Режим роботи
пн.-чт. 08.00 - 17.15
пт. 08.00 - 16.00
обідня перерва - 12.00 - 13.00
Телефон
+38 (05358) 2-14-70
Телефон/факс
+38 (05358) 2-14-70
Електронна пошта
office@pyryatyn-mrada.gov.ua