Сотні об’єктів інфраструктури планується відновити в Україні упродовж найближчих 2-х років за рахунок Надзвичайної кредитної програми для відновлення України (НКПВУ) та Програми відновлення України. Ці проєкти реалізує Європейський інвестиційний банк спільно з Міністерством відновлення розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Один з об’єктів, який відновлять завдяки програмі НКПВУ, буде в Пирятині.
Надзвичайна кредитна програма для відновлення України (НКПВУ) як фінансова угода між Європейським інвестиційним банком та Україною була підписана 22 грудня 2014 року. Ця довгострокова інвестиція у 200 мільйонів євро спрямована для відновлення інфраструктури на сході України, що постраждала внаслідок збройної агресії рф та в регіонах, які прийняли значну кількість внутрішньо-переміщених осіб.
Від початку повномасштабного вторгнення Європейський інвестиційний банк розширив масштаби допомоги Україні. Тож нині НКПВУ охоплює 20 областей держави. Термін реалізації проектів – від 1 до 3 років. Кошти будуть спрямовані громадам у вигляді субвенції з державного бюджету.
Ці проєкти мають важливе соціальне значення для України. Їхня реалізація дозволяє отримати доступ до якісних послуг жителям східних регіонів та регіонів, де проживає значна кількість внутрішньо переміщених осіб. Відповідно до умов Програми, ці будівлі мають бути безбар’єрними та енергоефективними.
Нині напрацьована законодавча база НКПВУ, розроблений план реалізації проєктів, порядок та умови надання субвенції місцевим бюджетам на їх реалізацію, проводяться навчальні семінари і тренінги в межах Програми.
У травні 2023 року Європейський інвестиційний банк спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України оголосив старт відбору проєктів відбудови, реконструкції та капітального ремонту шкіл, дитсадків, адміністративних центрів і об’єктів ЖКГ, а також на забезпечення житлом внутрішньо-переміщених осіб.
У 2023 році Міністерством було відібрано для реалізації 74 об’єкти соціальної інфраструктури в 20 областях України. Серед них – реконструкція гуртожитку під центр надання адміністративних послуг на пл. Героїв Майдану, 2 в м. Пирятин.
Результати реалізації НКПВУ станом на серпень 2023 року:
* завершено 91 субпроєкт у 29 містах та громадах 8 регіонів України;
* більше 120 субпроєктів перебувають в активній фазі реалізації;
* відновлені 33 лікарні та медичних центри, 47 шкіл та дитячих садків, 7 гуртожитків, 6 закладів культури та 4 адміністративні будівлі;
*близько 7,4 млн мешканців у 9 областях України, включаючи 769 000 ВПО та осіб з вразливих груп населення, отримали доступ до якісної інфраструктури та соціальних послуг;
* створено понад 2200 нових робочих місць протягом впровадження субпроєктів НКПВУ.
Зазначимо, що ЄІБ від початку російського вторгнення надав негайну допомогу Україні, виділивши з 2022 року 1,7 мільярда євро на терміновий ремонт інфраструктури країни, зруйнованої російськими бомбардуваннями. Банк ЄС також надав кредитну лінію у 4 мільярда євро для підтримки інтеграції біженців з України в країнах ЄС.
Кінцевими бенефіціарами проеєкту є органи місцевого самоврядування, місцеві органи виконавчої влади/виконавчі органи сільських, селищних, міських рад територіальних громад .
Допомогу замовникам на усіх етапах реалізації проектів надає група технічної підтримки ПРООН. Вона допомагає забезпечити ефективне управління та високу якість субпроєктів, їх моніторинг, надає консультації кінцевим бенефіціарам програм та місцевим зацікавленим сторонам.
Загалом акціонерами Європейського інвестиційного банку є 27 країн Євросоюзу. Цей банк є одним із найбільших кредиторів України. Станом на 1 липня 2023 року загальний обсяг наданих ЄІБ фінансових ресурсів в Україні, як в державному, так і приватному секторі, становить понад 7,5 млрд євро.