За ініціативі Харківської обласної військової адміністрації та у співпраці з БО «БФ «ПРАВО НА ЗАХИСТ» створено пункти «Мобільний хаб Харківщини» для комплексної підтримки ВПО з Харківської області, які змушені були залишити домівки через збройну агресію рф.
«Мобільний хаб Харківщини» зручно та доступно забезпечує надання широкого спектру соціальних послуг шляхом виїзду безпосередньо до ВПО для надання їм консультації та підтримки прямо на місці. Також консультації з питань соціального захисту надаються фахівцями Департаменту соціального захисту населення Харківської ОВА».
Звернення до «Мобільного хабу Харківщини» приймаються через чат-бот у месенджері. Для цього треба заповнити форму реєстрації, обрати необхідну послугу в меню та стежити за інструкціями, щоб отримати всю потрібну інформацію або допомогу.
Чат-бот «Мобільний хаб Харківщини» допоможе ВПО з Харківської області, які:
- були змушені покинути Харківську область через війну
- перебувають у статусі ВПО в інших областях України
- потребують швидкої та зрозумілої консультації чи допомоги
Мета проєкту — підтримка спільноти ВПО з Харківської області, інформування населення та сприяння соціальній адаптації. Зокрема, внутрішньо переміщені особи з Харківської області зможуть отримати від фахівців Департаменту соціального захисту населення ХОВА консультації щодо оформлення документів, соціальних виплат і компенсацій, юридичні консультації, допомогу в розгляді звернень, психологічну підтримку, оцінку індивідуальних потреб, інформації про стан житла після обстрілів ворога, сприяння в об’єднанні родин тощо.
Звіт Ради з питань ВПО при виконавчому комітеті Пирятинської міської ради
Діагностичні обстеження раннього виявлення новоутворень безоплатні для внутрішньо переміщених осіб
На ранніх стадіях рак виліковний. Своєчасна діагностика онкозахворювань за допомогою інструментальних досліджень дозволяє вчасно виявляти хворобу, підвищує шанси на успішне лікування та рятує життя.
Програма медичних гарантій дає можливість кожному громадянину України безоплатно проходити профілактичні обстеження на онкологічні захворювання, незалежно від місця свого проживання чи реєстрації.
Рання діагностика найпоширеніших онкозахворювань є пріоритетним напрямком у Програмі медичних гарантій і включає безоплатні послуги з досліджень на рак за шістьма пакетами:
- “Мамографія” - обстеження молочних залоз рентгенівським методом задля виявлення патологічних змін у молочних залозах
- “Гістероскопія” - обстеження порожнини матки та цервікального каналу допомагає виявити внутрішньоматкові патології на ранніх етапах, коли їх ще не видно на УЗД.
- “Езофагогастродуоденоскопія” - обстеження стравоходу, порожнини шлунка та дванадцятипалої кишки. Дозволяє виявити запальні процеси, структурні аномалії верхніх відділів ШКТ. Також можливо побачити новоутворення на ранніх етапах до появи специфічних симптомів, а також за необхідності взяти матеріал для біопсії.
- “Колоноскопія” - обстеження слизової оболонки прямої, товстої та частини кінцевого відділу тонкої кишки, виявлення запальних процесів та новоутворень за необхідністю проведення біопсії.
- “Цистоскопія” - обстеження уретри та сечового міхура, з можливістю забрати матеріал для біопсії та здійснити візуалізацію новоутворень.
- “Бронхоскопія” - обстеження трахеї та бронхів, яке дозволяє виявити захворювання слизових оболонок, за необхідністю взяти зразки тканини на біопсію або ж видалити інородні тіла, які потрапили в дихальні шляхи.
Внутрішньо переміщені особи можуть отримати послуги з ранньої діагностики новоутворень у будь-якому з 840 медичних закладів, які мають укладені договори з НСЗУ на відповідні пакети послуг:
- Мамографія: 270 медичних закладів;
- Гістероскопія: 503 медичні заклади;
- Езофагогастродуоденоскопія: 717 медичних закладів;
- Колоноскопія: 600 медичних закладів;
- Цистоскопія: 407 медичних закладів;
- Бронхоскопія: 294 медичні заклади.
Як отримати послугу з раннього виявлення новоутворень
- Електронне направлення - його видає сімейний або лікуючий лікар. З електронним направленням пацієнт звертається до медичного закладу, який надає послугу за відповідним пакетом.
- Підставою для проходження діагностичних досліджень з метою профілактики є також досягнення пацієнтами певного віку. Для мамографії та колоноскопії - це вік від 40 років, а для цистоскопії, езофагогастродуоденоскопії, гістероскопії, бронхоскопії - від 50 років.
Внутрішньо переміщеним особам, як і іншим громадянам, в межах обраних пакетів доступні безоплатні послуги:
- Консультація лікаря перед дослідженням;
- Проведення дослідження;
- Консультація анестезіолога перед анестезіологічним забезпеченням (за потреби);
- Проведення місцевої або загальної анестезії (за потреби);
- Забір та направлення біологічного матеріалу для проведення гістологічного дослідження (за потреби);
- Опис результатів досліджень, оформлення заключення та протоколу втручання;
- За необхідності направлення пацієнта/-ки для отримання спеціалізованої медичної допомоги або інших медичних послуг;
- Надання результатів обстеження на плівці та/або запис на цифровий носій пацієнтів (за бажанням) тощо.
Ознайомитися з повним обсягом кожного діагностичного обстеження можна на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024, обравши потрібний пункт, або за посиланням.
Як знайти заклад, який надає послуги з діагностичного обстеження раннього виявлення новоутворень
- Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77: оператор підкаже, які медичні заклади поруч мають договір з НСЗУ на надання тієї чи іншої послуги з дослідження.
- На сайті НСЗУ: аналітична панель/дашборд “Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій”. У полі фільтрів обрати потрібну область, населений пункт та “Напрям допомоги” і потрібний “Пакет послуг”. Карта залишаться заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням.
Куди і як поскаржитись, якщо відмовляють у наданні послуги або вимагають сплатити за неї
Якщо під час звернення до закладу внутрішньо переміщеній особі відмовляють у наданні послуги, вимагають оплатити послугу, яку покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це порушення прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:
- зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе зафіксувати скаргу.
- подати скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ “Громадянам”, далі - “Зворотній зв’язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейти за посиланням.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Як внутрішньо переміщеним особам отримати реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах
Через повномасштабну війну реабілітація стала однією з найзатребуваніших медичних послуг. Фахова реабілітаційна допомога із відновлення навичок, необхідних для повсякденного функціонування та активного життя, може знадобитися внаслідок перенесення операцій, травмувань, тривалого лікування або хвороб. Залежно від діагнозу, пацієнти можуть потребувати ортопедичної, кардіореспіраторної, психологічної, нейро- чи інших видів реабілітації. Отримати безоплатну реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах може кожен, незалежно від місця проживання та реєстрації.
Програма медичних гарантій включає надання безоплатної реабілітації за пакетом “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”. Внутрішньо переміщені особи можуть отримати послуги реабілітації у будь- якому із 319 закладів країни, які уклали договір із НСЗУ за цим пакетом.
Щоб отримати безоплатно реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах можна:
- за електронним направленням. Направлення створює лікуючий лікар, зокрема лікар фізичної та реабілітаційної медицини. З електронним направленням звернутися до медичного закладу, який має договір за пакетом “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах”.
- при переведенні, якщо пацієнт після лікування в стаціонарі потребує подальшої реабілітації упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів, то його можуть перевести до іншого медзакладу або клінічного підрозділу тієї ж лікарні. Окремо отримувати електронне направлення при переведенні не потрібно.
Внутрішньо переміщеним особам, як і іншим громадянам, які потребують реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах, в межах пакету гарантують такі безоплатні послуги:
- Первинне, етапні, заключне реабілітаційні обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини, фахівцями з мультидисциплінарної реабілітаційної команди
- Встановлення реабілітаційного діагнозу, складання індивідуального реабілітаційного плану та програми реабілітаційної терапії
- Визначення реабілітаційного прогнозу для планування подальшого реабілітаційного маршруту
- Лабораторні та інструментальні обстеження
- Консультування лікарями інших спеціальностей
- Надання нейрореабілітації та/або ортопедичної реабілітації, та/або кардіо- респіраторної реабілітації та інших видів в стаціонарних умовах упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів відповідно до складеного індивідуального реабілітаційного плану
- Психологічна допомога
- Своєчасне знеболення на всіх етапах реабілітації
- Переведення у разі потреби до інших медзакладів або підрозділів лікарні
- Навчання пацієнтів чи їхніх доглядачів або родини особливостям догляду та запобіганню можливих ускладнень
- Забезпечення харчуванням та у разі потреби харчовими продуктами для спеціальних медичних цілей тощо.
Ознайомитися з повним обсягом реабілітаційних послуг, які надаються в стаціонарних умовах, можна на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024/пункт 23 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Як знайти заклад, який надає послуги з реабілітації стаціонарно?
Проходити реабілітацію можна в будь-якому медичному закладі, який має договір із НСЗУ на пакет “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в стаціонарних умовах”. Щоб дізнатися адресу і контакти медзакладу, можна:
- зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, оператор назве, які медичні заклади мають договір з НСЗУ на стаціонарну реабілітацію дітей та дорослих, а також адресу і контакти реєстратури;
- на сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі (дашборду) “Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій”. Обрати у полі фільтрів область, населений пункт та “Групу послуг”
- - “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах”. Карта покаже найближчі заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/keDoF37u
Куди і як поскаржитись, якщо відмовляють в допомозі або вимагають оплату?
Якщо під час звернення до закладу реабілітації внутрішньо переміщеній особі відмовляють у надані послуг, вимагають оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:
- зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе зафіксувати скаргу.
- заповнити скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ “Громадянам”, далі - “Зворотній зв’язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейти за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Як внутрішньо переміщеним особам отримати реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах
Реабілітація може знадобитися після перенесення операцій, внаслідок травмувань, тривалого лікування або хвороб. З початку повномасштабного вторгнення кількість людей, які потребують комплексного відновлення, постійно зростає. Повернення хворих до повноцінного активного життя шляхом реабілітації є одним з важливих напрямів системи охорони здоров’я. Отримати безоплатну реабілітаційну допомогу амбулаторно може кожен, незалежно від місця проживання та реєстрації.
Програма медичних гарантій включає зокрема надання безоплатної реабілітації за пакетом “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах”. Внутрішньо переміщені особи можуть обрати будь-який з 470 закладів країни, що мають договір з НСЗУ на надання цієї послуги.
Щоб отримати реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах, потрібно:
- Мати електронне направлення на отримання реабілітації - його видає сімейний лікар або лікуючий лікар (зокрема фізичної та реабілітаційної медицини).
- Звернутись з електронним направленням до медичного закладу - пацієнт може самостійно обирати реабілітаційний заклад, відділення, підрозділ та фахівців з реабілітації, враховуючи їх спеціалізації.
Внутрішньо переміщені особи як і інші громадяни, які потребують реабілітаційної допомоги в амбулаторних умовах, в межах пакету доступні такі безоплатні послуги:
- Первинне, етапні та заключне реабілітаційні обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини та фахівцями мультидисциплінарної реабілітаційної команди
- Встановлення реабілітаційного діагнозу та складання індивідуального плану терапії
- Визначення реабілітаційного прогнозу за результатами реабілітаційного обстеження для планування подальшого реабілітаційного маршруту
- Консультування лікарями інших спеціальностей
- Надання допомоги нейрореабілітації, ортопедичної, психологічної, кардіо-респіраторної, комплексної реабілітації та інших напрямів реабілітації, протягом післягострого та довготривалого реабілітаційного періодів відповідно до індивідуального плану реабілітації
- Психологічна допомога
- Підбір, налаштування та навчання користуванню допоміжними засобами реабілітації під час надання реабілітаційної допомоги
- Навчання пацієнтів, членів родини або доглядачів особливостям догляду
- Оформлення довідок, формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та направлень на медико-соціально-експертну комісію та/або лікарсько-консультативну комісію тощо
- Дотримання принципів безбар’єрності та інклюзії при наданні медичної та/або реабілітаційної допомоги, у тому числі з використанням методів і засобів телемедицини
Ознайомитися з повним обсягом реабілітаційних послуг, які надаються амбулаторно, можна на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024/пункт 24 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Як знайти заклад, який надає послуги з реабілітації амбулаторно
Для проходження реабілітації можна обрати будь-який зручний для себе заклад, який має договір із НСЗУ на пакет “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах”. Знайти заклад можна:
- Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, де підкажуть, які медичні заклади мають договір з НСЗУ на амбулаторну реабілітацію дітей та дорослих.
- На сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі/дашборду “Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій”. Обрати у полі фільтрів область, населений пункт та “Групу послуг” - “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах”. Карта покаже найближчі заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/keDoF37u
Куди і як поскаржитись на неправомірні дії
Якщо під час звернення до закладу реабілітації у внутрішньо переміщеної особи вимагають оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:
- зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
- оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ “Громадянам”, далі - “Зворотній зв’язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейти за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Припиняються виплати особам, які безоплатно розмістили внутрішньо переміщених осіб, в рамках проєкту «Прихисток»
Компенсація витрат власникам домогосподарств, які безоплатно розмістили внутрішньо переміщених осіб здійснювалася за кошти міжнародних донорів, зокрема у 2023 році - Товариством Червоного Хреста України, у 2024 році - Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців.
З 1 вересня 2024 року у зв’язку із закінченням терміну договорів між Мінреінтеграції та міжнародними партнерами та коштів міжнародних донорів, припиняються виплати особам, які безоплатно розмістили внутрішньо переміщених осіб, в рамках проєкту «Прихисток».
Наразі в Державному бюджеті кошти на здійснення вказаних виплат не передбачені.
В разі поновлення фінансування проєкту «Прихисток» – інформація буде надана додатково.
«Компас: рестарт та розвиток бізнесу» - освітня програма для підприємців ВПО
Офіс з розвитку підприємництва та експорту спільно з VECTOR GROUP оголошують набір на національну практичну освітню програму для 220 підприємців з-поміж ВПО, які здобудуть практичні знання та поштовх для перезапуску власної справи.
Компас: рестарт та розвиток бізнесу — довгострокова практична освітня програма для підприємців з-поміж ВПО, яка покликана надати знання та поштовх для подальшого розвитку власної справи або підприємства. За результатами навчання учасники запровадять нові підходи до організації діяльності, а найактивніші зможуть збільшити прибуток від власної підприємницької діяльності.
Кому корисна Програма?
Чинним підприємцям мікро-, малого та середнього бізнесу з усіх регіонів України, а також самозайнятим особам з-поміж ВПО, які планують розвинути або перезапустити власний бізнес.
Учасники програми отримають:
• Практичні інструменти для впровадження оперативного менеджменту та стратегічного планування розвитку бізнесу
• Обмін досвідом у групах підприємців до 10 осіб за відповідним рівнем
• Менторську підтримку
• 12 освітніх модулів
• Можливість долучитися до спільноти підприємців з-поміж ВПО та нетворкінгу для побудови довготривалих ефективних відносин, розвитку бізнесу, пошуку нових клієнтів
Навчання проходитиме в онлайн-форматі. Окремі заходи відбудуться офлайн — на базі центрів підтримки підприємців Дія.Бізнес у Тернополі, Луцьку, Рівному та Бучі із забезпеченням прямої трансляції для онлайн-учасників.
Про особливості форматів навчання, переваги та можливості Програми читайте детальніше тут
Надсилайте Ваші заявки на участь до 30 червня за посиланням
Освітня програма «Компас: рестарт та розвиток бізнесу» реалізується Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проєктом Дія.Бізнес спільно з VECTOR GROUP та за підтримки проєкту Міжнародного торговельного центру «Підвищення економічної стійкості громад, що постраждали під час війни», який фінансується Урядом Японії.
Пам’ятка для УСЗНів / ЦНАПів з надання інформації під час взаємодії з внутрішньо переміщеними особами
- у складі сім'ї є особа або дитина з інвалідністю до 18 років;
- сім'я є багатодітною з дітьми до 18 років;
- дітей виховує одинока мати/одинокий батько;
- сім’я з дітьми віком до 18 років є малозабезпеченою.
До уваги внутрішньо переміщених осіб та осіб, що повернулись в Україну після тривалого перебування за кордоном, як отримати державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям
Обласна безкоштовна «гаряча лінія»: 0-800-500-620
Умови призначення допомоги
Такі особи повинні на момент подання заяви за призначенням допомоги бути:
- зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або
- перебувати на обліку в центрі зайнятості як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або
- протягом 2-х місяців з дня призначення допомоги здійснити заходи, що сприяють своїй зайнятості, шляхом працевлаштування/ реєстрації як фізичної особи - підприємця/взяття на облік фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність/подання заяви для отримання допомоги на здобуття економічної самостійності/мікрогранту/ гранту на створення або на розвиток власного бізнесу/ваучера на навчання, або зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні, або стати на облік в центрі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Якщо особа протягом 2-х місяців з дня призначення допомоги:
- не здійснила заходи, що сприяють її зайнятості;
- не зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна;
- не стала на облік в центрі зайнятості як така, що шукає роботу;
- знялася з обліку в центрі зайнятості,
виплата допомоги припиняється з місяця, що настає після закінчення двомісячного строку.
Вимоги щодо працевлаштування застосовуються лише до інших працездатних осіб із складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги), зокрема, якщо сім’я проживає на території територіальної громади, де у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, відсутні місця або навчання проводиться в режимі он-лайн (повністю або частково).
Особливості призначення допомоги особам, які повернулися в України після перебували за кордоном понад 90 календарних днів
Перевірку факту перебування осіб більше ніж 90 календарних днів підряд за кордоном проводить Мінфін щодо отримувачів допомоги, призначеної після 1 березня 2024 р.
У разі виявлення факту:
- перебування менше ніж 90 календарних днів підряд за кордоном перед поверненням до України - виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем виявлення такого факту.
- перебування більше ніж 90 календарних днів підряд за кордоном і продовження перебування за кордоном на момент проведення перевірки - управління соціального захисту населення надсилає письмове повідомлення або за допомогою засобів електронного, телефонного зв'язку отримувачу про необхідність подання протягом 30 календарних днів підтвердних документів про неотримання будь-яких виплат в країні перебування.
Такі документи повинні мати впорядкований автентичний переклад на українську мову. Вірність перекладу/справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально. Достовірність перекладу може бути засвідчена підписом особи, яка здійснила переклад, за умови наявності у неї відповідного свідоцтва (диплома) про кваліфікацію перекладача (копія якого додається).
Виплата державної соціальної допомоги продовжується на підставі наданих підтвердних документів про неотримання будь-яких виплат в країнах перебування.
Якщо зазначені документи не подані, розмір допомоги автоматично перераховується без урахування до складу малозабезпеченої сім'ї особи, яка виїхала, з місяця, що настає за місяцем, в якому закінчився строк подання підтвердних документів.
Особливості врахування доходів
Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між встановленим рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом за шість місяців перед місяцем звернення або два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення (Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затверджений постановою КМУ від 22.07.2020 № 632).
На період воєнного стану для вказаної категорії осіб з 01.03.2024 визначені окремі особливості врахування доходів при розрахунку допомоги малозабезпеченим сім’ям, зокрема:
за кожний місяць включаються фактично отримані особами доходи;
до сукупного доходу враховується допомога на проживання ВПО;
не включаються інші види соціальних допомог, якщо на дату звернення за призначенням допомоги малозабезпеченим сім’ям їх виплату припинено;
якщо після призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям відбулося припинення/призначення інших видів допомог, розмір допомоги малозабезпеченим сім'ям автоматично перераховується з урахуванням таких змін з місяця, що настає за місяцем, в якому вони відбулися.
Відповідно до Закону України ,,Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” передбачено надання допомоги сім'я, які з поважних або незалежних від неї причин мають середньомісячний сукупний доход нижчий від встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для сім’ї.
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (зі змінами) (далі – Порядок).
Відповідно до пункту 10 Порядку допомога малозабезпеченим сім’ям не призначається, якщо у складі сім’ї є працездатні особи, які в період за який враховуються доходи не працювали, не проходили військової служби, не здобували освіти, не перебували на обліку в Центрі зайнятості більш ніж 3 місяці і якими (за яких) не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування ЄСВ у мінімальному розмірі протягом 3-х місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2024 №94 з 1 березня 2024 року передбачена можливість призначення допомогти малозабезпеченим, як виняток, сім’ям внутрішньо переміщеним особам та родинам, які повернулись з-за кордону, та не встигли працевлаштуватися, не мають джерел доходів.
Кому допомога призначається незалежно від факту зайнятості та сплати ЄСВ:
З 1 березня 2024 року на період воєнного стану допомога призначається на один 6 місячний термін, якщо у складі сім'ї є особа працездатного віку, яка:
- є особою з числа внутрішньо переміщених осіб і не працює або не сплатила або за неї не сплачено ЄСВ протягом періоду, за який враховуються доходи та/або
- повернулася після міграції/тривалого перебування (не менше ніж 90 календарних днів) за кордоном, не перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа і не працює або не сплатила/за неї не сплачено ЄСВ і яка звертається за призначенням допомоги не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення.
На 6 місяців, автоматично, продовжуються виплати для ВПО, які не мають можливості працювати, а саме:
- для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
- осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей (детальний перелік – у постанові);
- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.
ВПО також зможуть отримати виплати ще на 6 місяців, після подання нової заяви:
- малолітня дитина, яка прибула в нову громаду без супроводу законного представника;
- вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I—IV категорій осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС);
- людина, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та /або отримує державну соціальну допомогу (за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн.
Держава надає додаткову підтримку батькам, які не мають можливості працювати, доглядаючи дітей. Тому за заявою допомога продовжуватиметься, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї не перевищує 9444 грн:
- для осіб працездатного віку, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;
- або сімей, у яких виховується троє і більше дітей до 18 років (при цьому всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах).
Такі сім’ї отримають допомогу, якщо проживають на території, де ведуться чи можливі бойові дії .
Родини, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячого садочка, а навчання у школі відбувається онлайн або в змішаному форматі (офлайн та онлайн) – також можуть подати заяву і отримувати виплати протягом наступних півроку.
Також за заявою допомога продовжується:
- якщо людина працездатного віку не працює, але зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна чи така, що шукає роботу, і при цьому в сім’ї є діти, які відвідують садочки, школи, навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
- якщо особа доглядає за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, особою, яка досягла 80-річного віку, або за тяжкохворою дитиною;
В усіх цих випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з числа ВПО у такій сім’ї, але інші члени родини, які не працюють, мають зареєструватися в центрі зайнятості. Якщо вони цього не зроблять, виплата допомоги припиняється через місяць.
Алгоритм продовження виплат на проживання для ВПО з 1 березня 2024 р.
Виплати будуть призначені АВТОМАТИЧНО на 6 місяців, заяву подавати НЕ потрібно для :
- пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
- осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю до 18 років, тяжкохворим дітям (детальний перелік – у постанові КМУ №94 );
- дітям-сиротам та дітям, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа віком до 23 років, батьки-вихователі і прийомні батьки;
- вагітних жінок після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I—IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС);
Якщо ви не належите до вищезазначених категорій, можна скористатися алгоритмом і перевірити, чи маєте ви право для призначення виплат за заявою ще на 6 місяців, для:
- осіб, які звертаються в інтересах малолітньої дитини, яка прибула без супроводу законного представника;
- осіб, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та/або отримують державну соціальну допомогу;
- осіб, які здійснюють догляд за кимось з вразливих груп населення:
особа з інвалідністю I групи;
дитина з інвалідністю до 18 років;
особа з інвалідністю I чи ІІ групи внаслідок психічного розладу;
за особою, яка досягла 80-річного віку;
за дитиною, хворою на тяжкі захворювання (детальний перелік – у постанові КМУ №94 )
- родин з дітьми в разі:
ваші діти навчаються в закладах освіти, у т. ч. вищих навчальних закладах – див. питання 9
вашим дітям до 14 років – див. питання 10
вашим дітям до 14 років або в сім'ї виховується троє чи більше дітей до 18-ти років та вони не можуть відвідувати навчальні заклади офлайн – див. питання 11
- осіб, які знаходяться на обліку в центрі зайнятості;
- осіб, які працевлаштовані.
Виплати не призначаються:
- якщо ви проживаєте на тимчасово окупованій території;
- якщо ви належите до осіб, що здійснювали суттєві витрати або мають у власності житлове приміщення, більше ніж 13,65 м2 на одного члена сім’ї, розташоване в інших регіонах, ніж ті, з яких виїхали (які не є окупованими і не ведуться бойові дії) (перелік витрат визначений Постановою КМУ № 332 , додається);
- якщо дохід на одну особу у вашій сім'ї перевищує 9 444 грн
*доходом може вважатися, наприклад, заробітна плата, прибуток, для пенсіонерів – пенсія
Зміни виплат для ВПО в Україні з 1 березня
Відповідно до прийнятої урядом постанови, виплату допомоги всім ВПО, які отримували її до 1 лютого 2024 року, автоматично буде продовжено до 1 березня, без додаткового звернення. Розмір допомоги залишається незмінним: для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень, для інших осіб – 2000 гривень.
Кому автоматично продовжать виплати ще на 6 місяців?
З 1 березня 2024 року допомога на проживання буде автоматично призначена ще на 6 місяців непрацездатним особам:
– пенсіонерам, у яких станом на 01.01.2024 розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
– особам з інвалідністю I чи II групи, дітям з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворим дітям (за окремим переліком);
– дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа віком до 23 років, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.
Кому звернутися з заявою про продовження виплат?
Деякі категорії ВПО зможуть претендувати на продовження виплат з 1 березня після подачі нової заяви. Умовою для отримання допомоги є матеріальний стан сім’ї: розмір доходу на особу не має перевищувати 9 444 грн. (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність).
Право на продовження допомоги надалі матимуть наступні категорії громадян:
– родини ВПО з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій;
– родини з дітьми до 14 років, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання в школі відбувається в форматі онлайн;
– родини, де один з членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною (за окремим переліком);
– малолітні діти, які прибули без супроводу батьків;
– вагітні жінки (починаючи з 30 тижня вагітності).
Умовою для отримання допомоги в сім’ях, де є працездатні особи, – працевлаштування таких осіб або реєстрація ФОП чи отримання допомоги на здобуття економічної самостійності чи отримання ваучера на навчання, та наявність у складі сім’ї дітей віком до 14 років.
Допомогу також зможе отримувати родина, в якій непрацююча працездатна особа на дату звернення зареєструвалась в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, але ще не працевлаштувалась, та сім’ї з дітьми, які навчаються в школі чи вищому навчальному закладі. Водночас, якщо після призначення допомоги на додаткові 6 місяців працездатний непрацюючий член родини, який не займається доглядом за дітьми чи особами з інвалідністю, не сприятиме своїй зайнятості (наприклад, зніметься з обліку в Центрі зайнятості), виплату допомоги буде припинено.
ВПО, які отримували допомогу та відмовилися від неї, або зняті з обліку внутрішньо переміщених осіб через те, що вони повернулись до покинутого місця проживання, але знову були змушені з нього виїхати, також зможуть знову звернутись за призначенням допомоги на проживання.
Про продовження виплати допомоги на проживання ВПО звертатися, починаючи з лютого 2024 року, у ЦНАП або старостинський округ за місцем реєстрації ВПО. Якщо заявник буде відповідати встановленим критеріям, допомога призначатиметься і виплачуватиметься, починаючи з 1 березня.
Для внутрішньо переміщених осіб діє цифрова платформа безоплатної юридичної допомоги
Міжнародною організацією DRC (Представництво Датської ради у справах біженців в Україні) розроблено цифрову платформу безоплатної правової допомоги для внутрішньо переміщених осіб.
У сучасному світі доступ до якісної юридичної допомоги - це не просто можливість, а, безперечно, право. Edopomoha.org – цифрова платформа, яка перевизначає концепцію безкоштовної юридичної допомоги для ВПО.
Edopomoha.org – це не просто платформа, це ініціатива, спрямована на забезпечення ВПО доступом до якісної юридичної допомоги.
Edopomoha.org – це інноваційний інструмент, призначений для тих, хто шукає якісні відповіді на юридичні питання. Цифрова платформа пропонує повний спектр юридичних послуг абсолютно безкоштовно.
Що саме Ви зможете знайти на платформі:
Відповіді на Юридичні Питання: Знайомтеся з роз'ясненнями та отримуйте чіткі відповіді на ваші правові питання.
Аналітичні Матеріали: Цікаві та зрозумілі статті, які розкривають складні юридичні теми.
Перелік Юристів: Мережа досвідчених юристів, готових надати вам консультацію безкоштовно.
Інформаційні Матеріали: Новини та інформація про важливі зміни в законодавстві.
Процес отримання консультації на платформі – це швидко та легко. Зареєструйтеся, оберіть зручний час для консультації та використовуйте доступний онлайн-чат для взаємодії з вашим юристом.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо врегулювання окремих питань стосовно внутрішньо переміщених осіб" від 21.11.2023 №1226 внесено зміни, зокрема, до Постанови КМУ "Деякі питання виплат допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" від 20.03.2022 №332.
Внесеними змінами до Порядку передбачено, що з 1 лютого 2024 року виплати на другий шестимісячний термін призначатимуться без додаткового звернення якщо:
- середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує 9444 гривні (4 розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність);
- у складі сім`ї є особи працездатного віку, які доглядають за дітьми до досягнення ними шестирічного віку; є тяжко хворі діти; є особи з інвалідністю І чи ІІ групи; мають трьох і більше дітей, віком до 18 років, і доглядають за ними; доглядають за особами з інвалідністю І групи або дітьми з інвалідністю, віком до 18 років, або особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; фізичні особи, які надають соціальні послуги та отримують компенсацію за надання соціальних послуг; студенти, місце проживання яких не задеклароване/зареєстроване в гуртожитку;
- працездатна особа, яка протягом шести місцяців, за які отримувала допомогу, сприяла своїй економічній самостійності та середньомісячний дохід якої не перевищує 7083 гривні (3 розміри прожиткового мінімумум для осіб, які втратили працездатність);
- особи, які втратили працездатність, в тому числі досягли пенсійного віку та отримують пенсію, розмір якої не перевищує 7083 гривні (3 розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Загальний термін отримання допомоги не може перевищувати 12 місяців з місяця призначення.
До уваги внутрішньо переміщених осіб!
Перелік місць тимчасового проживання ВПО в Полтавській області
Щодо допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Допомога на проживання внутрішеньо переміщених осіб (далі – ВПО) надається щомісячно на кожну ВПО:
- для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн;
- для інших осіб – 2000 грн.
Допомога призначалася безстроково. Достатньою підставою для її отримання був сам факт внутрішнього переміщення, засвідчений довідкою про взяття на облік ВПО.
Що змінилось в правилах надання допомоги?
Внесення урядом змін до порядку виплат відбулося у два етапи, а саме:
постановою від 11 липня 2023 р. № 709 „Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб”, яка набрала чинності 15 липня (далі – Постанова № 709);
постановою від 31 липня 2023 р. № 789 „Про внесення змін до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам”, яка набрала чинності 1 серпня (далі – Постанова № 789).
Після їх прийняття, підхід до призначення, нарахування та виплати допомоги змінився наступним чином:
- допомога стала строковою й призначається на 6 місяців із можливістю продовження ще на півроку тільки з урахуванням ступеня вразливості ВПО (похилий вік, інвалідність, малозабезпеченість особи, перебування на її утриманні трьох і більше дітей тощо);
при призначенні допомоги буде враховуватися майновий стан отримувача;
- діти, народжені у ВПО після внутрішнього переміщення, тепер прямо визначені як отримувачі допомоги;
- з 1 листопада 2023 року допомога призначатиметься та виплачуватиметься не ВПО особисто, а на сім’ю.
Виплати допомоги ВПО, які оформили її до 1 серпня 2023 року:
Постанова № 709 передбачила автоматичне продовження з 1 серпня 2023 року виплати допомоги ВПО, які вже отримували її, на один шестимісячний період – до 31 січня 2023 року.
Виплати продовжили для ВПО, які перемістилися з територій, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, а також особам у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок російської збройної агресії.
Наступним чотирьом категоріям ВПО виплата допомоги з 1 серпня продовжена не була:
- людям, які перебувають за кордоном понад 30 календарних днів поспіль;
- тим, хто відбуває покарання в місцях позбавлення волі;
- засудженим за окремі види злочинів проти основ національної безпеки або оголошених в розшук;
- ВПО, які повернулися до покинутого місця проживання.
За результатами проведення Міністерством фінансів верифікації отримувачів виплат, під час якої ВПО перевірені на відповідність так званим "майновим критеріям" для отримання допомоги на проживання.
Тож з 1 вересня 2023 року виплати допомоги припинили, якщо за результатами верифікації з’ясувалося, що переселенець після 15 липня 2023 року:
- придбав транспортний засіб, якому менше ніж 5 років, за винятком мопеда, причепа тощо;
- придбав нерухоме майно, цінні папери тощо на суму більше ніж 100 тис грн;
- має на депозитному банківському рахунку більше ніж 100 тис грн, або ОВДП на таку ж суму;
- придбав безготівкову та/або готівкову іноземну валюту, банківські метали на загальну суму, що перевищує 100 тис грн;
- має у власності придатне для проживання житло, що розташоване не на територіях ведення бойових та тимчасово окупованих територіях;
- перебував та після внутрішнього переміщення перебуває на повному державному утриманні в дитячому будинку, школі-інтернаті, геріатричному пансіонаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю тощо.
Виплати допомоги ВПО, які вперше звернулися за її призначенням після 1 серпня 2023 року:
З 1 листопада допомога призначається виключно на сім'ю та виплачується щомісяця одному з її членів (уповноваженій особі).
Допомога не буде виплачуватися, якщо операції (придбання авто, земельної ділянки, житла, іноземної валюти тощо) здійснені ВПО протягом трьох місяців перед зверненням, а наявність в особи коштів на депозиті, ОВДП та/або придатного для проживання житла встановлюватиметься на 1 число місяця, з якого призначається допомога.
Схвалені урядом зміни також передбачають, що підстави для відмови у призначенні допомоги будуть застосовуватися лише до конкретної ВПО, яка звертається за допомогою, а не до всієї сім'ї.
Також потрібно враховувати, що допомога не призначається, а нарахування та виплата вже призначеної допомоги припиняються, у разі якщо отримувач:
- повернувся до покинутого місця проживання;
- виїхав на постійне місце проживання за кордон;
- перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд;
- перебуває за кордоном більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.
ВПО, які вже отримують допомогу, мають пам'ятати, що кошти, виплачені їм неправомірно або повторно, мають бути повернуті добровільно чи на вимогу органу соцзахисту.
Допомога призначається на другий шестимісячний період автоматично, якщо:
середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача протягом періоду, за який враховуються доходи, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги на другий шестимісячний період;
у складі отримувачів є особи працездатного віку, які доглядають за дітьми до досягнення ними шестирічного віку (включно); громадяни, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років і доглядають за ними; особи з інвалідністю; громадяни, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичні особи, які надають соціальні послуги та отримують компенсацію за надання соціальних послуг, студенти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, які не мають реєстрації місця проживання в гуртожитках;
у складі отримувачів є непрацююча працездатна особа, яка протягом перших шести місяців, за які отримувала допомогу, сприяла своїй економічній самостійності (працевлаштувалася/зареєструвалася у центрі зайнятості як безробітна, зареєструвалася як фізична особа - підприємець/або отримала допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання) та середньомісячний дохід якої протягом періоду, за який враховуються доходи, не перевищує трьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про надання допомоги на другий шестимісячний період;
уповноважена особа/отримувач, які втратили працездатність, в тому числі досягли пенсійного віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та отримують пенсію, розмір якої не перевищує трьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому призначається допомога.
На другий шестимісячний період призначається допомога неповнолітнім та малолітнім дітям, які прибули без супроводу законного представника.
Загальний строк отримання допомоги не може перевищувати 12 місяців з місяця призначення.
Щодо інформування ВПО.
Для сприяння у взаємодії органів виконавчої влади та громадськості, забезпечення на території Полтавської області оперативного розгляду органами виконавчої влади звернень, у тому числі поселення в МТП, в області функціонує Комунальна бюджетна установа „Обласний контактний центр” Полтавської обласної ради, де в цілодобовому режимі працюють „гарячі” телефонні лінії, якими можуть скористатися ВПО, а саме: основна – (0800) 50 22 30 та додаткові – (050) 692 74 31, (066) 656 87 27.
До уваги внутрішньо переміщених осіб!
Надання допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб направлена на осіб, які найбільше її потребують. Відтепер:
- термін надання допомоги складає від 6 до 12 місяців;
- з 1 серпня 2023 року допомога автоматично продовжується на 6 місяців для внутрішньо переміщених осіб, які вже до зазначеної дати отримують допомогу на проживання (крім тих, які перебувають за кордоном більше 30 календарних днів підряд, відбувають покарання в місцях позбавлення волі, були засуджені за колабораціонізм, повернулися до постійного місця проживання), звертатися додатково не потрібно;
- розмір допомоги залишається на рівні 3,0 тис. грн щомісяця для дітей та осіб з інвалідністю, 2,0 тис. грн – для інших осіб;
- допомогу отримають діти, народжені після переміщення в сім’ях внутрішньо переміщених осіб;
- допомога призначається на родину внутрішньо переміщених осіб з урахуванням соціального статусу, майнового стану кожного члена родини;
З 1 вересня 2023 року передбачено здійснення верифікації всіх отримувачів допомоги, за результатами якої Міністерством фінансів України буде надано пропозиції щодо припинення надання допомоги окремим особам.
Щодо осіб, які вперше виявили бажання отримувати допомогу з 1серпня 2023 року, буде застосовуватися верифікація.
Телефон обласної гарячої лінії 0-800-500-620.
До відома ВПО!
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 709 від 11.07.2023 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», якою визначено нові підходи до надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Детально - за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/