Громада для людей
Створення туристичної привабливості
Підтримка місцевого бізнесу
Відкритість до партнерства

Пирятинське відділення Пенсійного фонду України

 

 

 

СТАРТУВАВ ПРОЦЕС ПІДГОТОВКИ ДО ВИПЛАТИ РАЗОВОЇ ГРОШОВОЇ ДОПОМОГИ ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ 

За якою процедурою цьогоріч буде здійснюватися разова грошова виплата, передбачена Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»? Відповідь на це питання можна знайти в урядовій постанові № 1396 від 27 грудня 2023 року. 
Процес підготовки до виплати разової грошової допомоги стартував. Другий рік поспіль кошти будуть виплачувати у серпні – до Дня Незалежності України. Технології впроваджені, категорії одержувачів та розміри виплат визначені, зразки заяв сформовані, кошти передбачені. 
Основна задача нині – комунікаційна робота, результатом якої повинно стати донесення до кожного одержувача фінансової підтримки з боку держави інформації про те, яким категоріям допомога надійде автоматично, а яким слід звернутися до уповноважених установ і подати відповідні заяви.
Як і минулого року, всіх отримувачів разової грошової виплати до Дня Незалежності України умовно можна поділити на декілька груп. Процедура одержання допомоги буде безпосередньо залежати від приналежності особи до тієї чи іншої групи.
 
До першої групи належать всі пенсіонери, тому разову виплату вони одержать автоматично, разом із серпневою пенсією. Як свідчить практика, при цьому важлива наявність у пенсійній справі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус.
 
До другої групи відносять одержувачів грошової виплати, які наразі проходять службу. Зокрема, військовослужбовці, поліцейські, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ а також Державної кримінально-виконавчої служби, служби судової охорони. Інформацію про цих осіб за встановленою формою надають до Пенсійного фонду військові формування, підприємства, установи, організації силових міністерств і відомств. Це виключає необхідність особистих звернень. 
Подати заявку на одержання допомоги зобов’язані й установи виконання покарань і слідчі ізолятори, якщо на даний час у цих установах перебувають люди, що мають право на одержання зазначеної грошової виплати.
Інформація щодо осіб (за категоріями), які мають право на отримання разової грошової допомоги, крім пенсіонерів (зразок додається, додаток 1) може бути подана до сервісних центрів органів Пенсійного фонду України і через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/).
Для забезпечення своєчасності фінансування разової грошової виплати інформація повинна бути направлена до 1 серпня 2024 року!
Після опрацювання заповнених заявок на грошову допомогу Пенсійний фонд України профінансує кошти на небюджетні рахунки зазначених установ.
 
Третя група одержувачів разової грошової допомоги – це особи, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду і на службі в силових міністерствах і відомствах, але мають право на одержання разової грошової виплати. Ці люди повинні подати заяву, до якої додаються паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, посвідчення, яке підтверджує певний статус особи, і довідку з банку про відкриття рахунку. При цьому важливо, щоб були зазначені реквізити банківського рахунку з переліку уповноважених банків, визначених Міністерством фінансів України, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ. Перелік уповноважених банків - за посиланням https://mof.gov.ua/uk/upovnovazheni-banki-shhodo-obslugovuvannja-zarplatnih-proektiv.
Куди подають заяви особи, які мають право на разову грошову виплату і які не є пенсіонерами та/або не перебувають на службі? Вони повинні звернутися до сервісних центрів Пенсійного фонду України або до Центрів надання адміністративних послуг, де їм нададуть бланк заяви для заповнення.
Розміри виплат у нинішньому році залишилися незмінними – від 450 грн до 3 100 грн. Вони визначені в рішенні Уряду від 2 квітня 2024 року «Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, у 2024 році». Зокрема, кошти отримають такі категорії осіб:
1. Особи з інвалідністю внаслідок війни ( I групи — 3100 грн;  II групи — 2900 грн;  III групи — 2700 грн).
2. Учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції гідності (1000 грн).
3. Особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (3100 грн).
4. Члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, а також дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни і учасників бойових дій (650 грн). 
5. Учасники війни та колишні в’язні концтаборів, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи (450 грн).
 
Тож просимо всіх юридичних та фізичних осіб, дотичних до процесу оформлення та виплати разової грошової допомоги до Дня Незалежності України, виявити відповідальність і оперативність. Від цього залежатиме своєчасніть одержання коштів людьми, що відзначилися мужністю та героїзмом саме у боротьбі за свободу і незалежність нашої держави.
 
Минуло 3 роки офіційного існування електронної трудової книжки
Минуло три роки, як електронна трудова книжка стала офіційним джерелом інформації про трудову діяльність кожного застрахованого українця. 
На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі», 10 червня 2021 року розпочався п’ятирічний період, протягом якого всі роботодавці повинні занести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування інформацію про найманих працівників, яка нині зберігається на паперових документах.
Працівники Пенсійного фонду України підтримують в актуальному стані унікальну базу персоніфікованого обліку про всіх застрахованих осіб, опрацьовують інформацію, що надходить в електронному вигляді як від фізичних осіб, так і від юридичних. Наприклад, з того часу, як розпочався процес оцифрування трудових документів, працівники профільного підрозділу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області одержали майже 192 тисячі звернень щодо створення електронних трудових книжок. З них понад 108,5 тисяч подані через основний цифровий канал Фонду – вебпортал електронних послуг. Ще понад 83 тисячі створені у ході призначення або перерахунку пенсій. 
Отже, відомості про трудову діяльність може подавати до Реєстру застрахованих осіб як застрахована особа, так і  роботодавець. Щодо роботодавців Полтавщини, то за більш ніж половину періоду, визначеного державою для переходу до електронної трудової книжки, вони створили близько 115-ти тисяч електронних трудових документів наших земляків, що становить 37 % від загальної кількості застрахованих осіб, - тобто тих людей, які офіційно працевлаштовані і за яких страхувальники вчасно і в повному обсязі сплачують страхові внески.
Процедура подання відомостей до Реєстру застрахованих осіб – нескладна і доступна кожному. Для того, щоб виконати свій обов’язок, слід здійснити такі кроки:
- увійти до особистого кабінету на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (www.portal.pfu.gov.ua) за допомогою кваліфікованого електронного підпису КЕП;
- заповнити анкету та прикріпити скановані копії паперової трудової книжки;
До електронної трудової книжки також вносяться документи про освіту, про народження дітей (жінкам), про службу в армії (чоловікам), адже вони впливають на обрахунок стажу, а відповідно мають бути зафіксовані в Реєстрі застрахованих осіб.
Після заповнення роботодавцем або громадянином анкети та прикріплення сканкопій фахівці Пенсійного фонду переводять їх у цифровий формат і здійснюють звірку записів трудової книжки із даними, що вже містяться в персональній картці Реєстру застрахованих осіб. Надалі ці дані перебувають під надійним захистом системи кіберзахисту.
У результаті успішного оцифрування трудової книжки будь-який український працівник може переглянути в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Фонду (https://portal.pfu.gov.ua) інформацію про періоди роботи і наявний страховий стаж. Якщо при цьому виникають запитання, то на тому ж порталі можна подати звернення. 
Також можна звернутись до найближчого сервісного центру Фонду. Ще один сучасний ресурс - мобільний додаток «Пенсійний фонд».  Він забезпечує доступ до електронних сервісів Фонду з мобільних пристроїв та робить спілкування максимально зручним та ефективним.
 

 

 

 

У 2024 році для виходу на пенсію в 60 років потрібно накопичити не менше 31 року страхового стажу. Якщо стажу не вистачає, його можна «докупити». Таку можливість мають застраховані й незастраховані особи старші 16 років, які належать до однієї із зазначених нижче категорій:

працевлаштовані за кордоном, проте планують отримувати пенсію в Україні;

передпенсійного віку, яким не вистачає стажу для отримання пенсій;

мають низький рівень офіційного доходу і хочуть збільшити розмір майбутньої пенсії.

Робити внески можна як за себе, так і за іншу людину, якщо вона не є пенсіонером.

Щоб «купити» страховий стаж, потрібно укласти договір з Пенсійним фондом України про добровільну участь у системі пенсійного страхування. Зробити це можна дистанційно через вебпортал електронних послуг Фонду (https://portal.pfu.gov.ua/). Алгоритм укладання договору наступний:

1. Увійти до особистого кабінету Пенсійного фонду з використанням кваліфікованого електронного підпису, Дія.підпису або системи GOV.ID.

2. Оберати розділ "Комунікація з ПФУ" і натиснути "Договір на добровільну участь".

3. Внести персональні дані особи, на користь якої будуть надходити добровільні внески (ПІБ, податковий номер, серія і номер паспорта, дата народження).

4. Якщо внески людина платитиме за себе, то слід натиснути "Бажаю сплачувати внески за себе" й зазначити необхідну інформацію.

5. Дати згоду на обробку даних і підтвердити внесені дані.

6. Підписати договір за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), натиснувши кнопку "Підписати й сплатити".

7. Сплатити внески, обравши зручний спосіб (через "Portmone" чи платіжне доручення).

Періодичність та розмір оплати людина визначає самостійно.

Для того, щоб особі, яка не працює, був зарахований повний місяць страхового стажу, за неї має бути сплачена сума, що не нижче мінімального страхового внеску. З 1 квітня 2024 року мінімальний страховий внесок становить 1760 грн (мінімальна заробітна плата помножена на 22%). Сума сплачених внесків зараховуються за місяць, у якому кошти надійшли на рахунок Пенсійного фонду.

Перевірити дані про зарахування платежу та кількість днів набутого страхового стажу можна в особистому кабінеті на порталі електронних послуг ПФУ.

 


 

 

Наразі на Полтавщині налічуєтья близько 405 тис. пенсіонерів, тоді як на початок 2024 року їх було на 5 тисяч більше. Середня пенсія в області становить 5 983 грн, при цьому близько двох третин пенсіонерів отримують виплату меншу за 5 000 грн. Разом з тим витрати на виплату пенсій - найбільші соціальні видатки українського бюджету. Зокрема, в Полтавській області на пенсійні виплати за п’ять місяців нинішнього року спрямовано понад 11,3 млрд грн. 

Водночас кількість працюючих українців, які своїми внесками могли б підтримувати пенсійну систему та виплату пенсій, скорочується на порядок швидше, ніж кількість пенсіонерів. Нині на Полтавщині зафіксовано менше 376 тисяч тих, хто платить єдиний соціальний внесок, з якого поповнюється Пенсійний фонд. 
Як свідчить аналіз, зменшення надходжень від громадян і підприємств, які не працюють, компенсується збільшенням надходжень від військовослужбовців, мобілізованих, що отримують грошове забезпечення. Але цей ефект не є стабільним, а відтак - великі ризики для солідарної пенсійної системи. 
Складна фінансово-економічна ситуація на найпотужніших промислових підприємствах регіону безпосередньо відображається на наповненні пенсійної скарбниці. Так, цьогоріч Кременчуцький сталеливарний завод не сплатив до бюджету Фонду 8,5 млн грн, близько 2,3 млн грн заборгувало Кременчуцьке кар’єроуправління “Кварц”, а Полтавський турбомеханічний завод завинив 2,0 млн грн.
Названі підприємства належать до економічно-активних, тобто до тих, на які найбільше покладаються при плануванні надходжень і розподілі видатків. Заборгованість підприємств цього виду порівняно з початком року збільшилася майже на 5 млн грн і досягла 29,8 млн грн.
Зрозуміло, що левова частка заборгованості обліковується за підприємствами, які перебувають на різних стадіях банкрутства. Якщо частка заборгованості економічно-активних підприємств у загальній сумі боргу становить майже 18%, то підприємствам-банкрутам належить 68% боргу. 
У цілому борги по сплаті внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, адміністрування яких здійснюють органи Пенсійного фонду України, за п’ять місяців нинішнього року зросли на 6,2 млн грн (на 4%), і склали 170 млн грн. 
У Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснили всі законодовчо визначені заходи щодо боржників 
Надалі багато чого у наповненні бюджету та своєчасному забезпеченні соціальних виплат у регіоні залежатиме від впливу органів державної податкової служби, державної виконавчої служби, органів місцевого самоврядування, обласної військової адміністрації. Результатом такого впливу і комплексної взаємодії стане посилення платіжної дисципліни платників, погашення заборгованості та відновлення страхового стажу застрахованих осіб.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

 
ПРО ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЛІКВІДАТОРІВ АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСКІЙ АЕС ТА ПОСТРАЖДАЛИХ

У числі 405,6 тис. пенсіонерів, які перебувають нині на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, налічується 10 тис. осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, із середнім розміром пенсійної виплати близько 10 тис. грн.

Категорії постраждалих різні – це і колишні офіцери, що проходили на той час дійсну службу, і колишні військовозобов’язані, призвані на військові навчання та збори й залучені до ліквідації аварії, і військовослужбовці, що проходили строкову службу, і люди з інвалідністю внаслідок впливу катастрофи, і одержувачі пенсій у разі втрати годувальника. Звідси – великий діапазон розмірів пенсій, що одержують згадані категорії.

Як відомо, особи, які постраждали через аварію на Чорнобильській АЕС, одержують державну та додаткову пенсії. Її розмір розраховують на підставі різних факторів. Визначальним є розмір відшкодування людині фактичних збитків втрати здоров’я. Залежно від цього пенсія може бути призначена, виходячи із заробітної плати, одержаної ліквідатором в зоні відчуження у 1986-1990 роках, або з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

На жаль, сьогодні майже половина всіх постраждалих мають інвалідність та отримують пенсії, призначені у розмірі відшкодування збитків, та у мінімальних розмірах відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Середній розмір пенсії «чорнобильців», що мають інвалідність, пов’язану із участю в ліквідації аварії, становить 19,5 тис. грн.

З 1 березня 2024 року в Україні збільшилися розміри мінімальних пенсійних виплат особам з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Розмір таких виплат залежить від середньої заробітної плати за попередній рік (у 2023 році – 14308,46 грн).

В українському законодавстві визначено, що у колишніх ліквідаторів з інвалідністю, яка стала наслідком Чорнобильської катастрофи, мінімальний розмір пенсійної виплати і середня зарплата пов’язані таким чином:

- у разі наявності інвалідності І групи розмір пенсії складе 100% середнього заробітку;

- для осіб ІІ групи інвалідності – не нижче 80%;

- для осіб ІІІ групи – не менше 60%.

Зазначені розміри мінімальних пенсійних виплат встановлюються незалежно від того, згідно з яким законом особі призначено пенсію. Зокрема, на «пенсійному» обліку в Полтавській області налічується 761 особа, що на момент ліквідації аварії мали офіцерські звання, стали особами з інвалідністю та одержують пенсії за відповідним законом. Середній розмір таких пенсій становить 16,8 тис. грн.

Окрім тих людей, яких називають «ліквідаторами», на обліку в Пенсійному фонді Полтавщини налічується близько чотирьох тисяч осіб, що стали заручниками ситуації та втратили здоров’я, одержавши інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою. Які зміни відбулися цьогоріч у пенсійному забезпеченні таких українців?

З 01.03.2024 зафіксовані нові розміри виплат особам з інвалідністю зазначеного виду. Зокрема, вони не можуть бути нижчими таких розмірів:

  • для I групи інвалідності – 8839,20 грн;
  • для II групи інвалідності – 7071,36 грн;
  • для III групи інвалідності – 5450,85 грн;
  • для дітей з інвалідністю - 5450,85 грн.

Якщо у колишніх ліквідаторів і постраждалих є надбавки, додаткові пенсії, підвищення до пенсії, пенсії за особливі заслуги перед Україною, то такі виплати встановлюються понад проіндексовані розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З 1 березня 2024 року була проведена не лише щорічна індексація пенсій, а й перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня п.р.

Разом з тим слід врахувати, що індексація пенсій щоразу відбувається з певним обмеженням. Йдеться про максимальний розмір пенсії, який з 01.03.2024 досяг 23 610 грн. Таким чином, максимальний розмір усіх пенсій, і «чорнобильських» у тому числі, нині не може перевищувати цієї суми.

 

 

 

 


 

 

У ЯКИХ ВИПАДКАХ РОБОТОДАВЦЯМ ДОВЕДЕТЬСЯ ПОВЕРНУТИ ПЕНСІЙНОМУ ФОНДУ ВИКОРИСТАНІ СТРАХОВІ КОШТИ?

Кошти, які використовуються Пенсійним фондом на виплату пенсій, субсидій, пільг і страхових виплат, підлягають всебічному багатоступеневому контролю.

Понад рік у складі регіонального управління Фонду функціонує підрозділ, фахівці якого слідкують за тим, як страхувальники та застраховані особи використовують страхові кошти, у тому числі ті, що спрямовуються на оплату листків непрацездатності.

Яким чином здійснюється контроль? Перш за все - шляхом проведення перевірок. Перевірки бувають планові і позапланові. Причому, як свідчить статистика, упродовж І кварталу нинішнього року на Полтавщині проведено 28 контрольних заходів, і позапланових було на чверть більше, ніж запланованих. 

Необхідність у позапланових перевірках виникає тоді, коли її ініціює роботодавець у разі ліквідації підприємства, або моніторинг, проведений фахівцями Головного управління, продемонстрував порушення щодо використання страхових коштів. Так буває, наприклад у тому разі, коли людина в стані алкогольного сп’яніння потрапляє у прикру ситуацію і потребує лікування з відповідним оформленням, але період такого лікування в жодному разі не може оплачуватися роботодавцем.

Згідно із законодавством, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності. 

Листок непрацездатності формується в електронній формі, а потім надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/). У разі необхідності лікар закладу охорони здоров'я може видати паперовий листок непрацездатності. Оформлення паперового лікарняного має відповідати певним законодавчим вимогам.

У разі виявлення порушень у ході використання роботодавцем страхових коштів, штраф обов’язково повинен бути застосований. 

Підставою для прийняття рішення про повернення страхових коштів Пенсійному фонду та застосування фінансових санкцій є акт перевірки, яким задокументовані випадки порушення страхувальником порядку використання страхових коштів.

У ході цьогорічних перевірок в області були встановлені порушення, за результатами яких застосовано до страхувальників 12 фінансових санкцій та складено 9 протоколів про адміністративне правопорушення. 

 

 

 

Зміна персональних даних пенсіонера: про що слід повідомити Пенсійний фонд?

На обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області на 1 квітня п.р. налічується 405,6 тис. одержувачів пенсій. Понад сто тисяч з них продовжують працювати.

Щоб не втратити право на виплати, пенсіонери повинні обов'язково інформувати Пенсійний фонд про зміну персональних даних. Зокрема, інформація про зміну персональних даних потрібна для коректного заповнення документів. Відомості про адресу постійного проживання мають значення, оскільки пенсійна справа має зберігатися за місцем проживання пенсіонера. А на основі даних про працевлаштування та звільнення з роботи розраховується розмір пенсії.

Відповідно до Поряду подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій та ст. 16 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсіонери зобов’язані протягом 10 днів звернутися до Пенсійного фонду, якщо у їхньому житі відбулися такі зміни:

  • отримали ID-картку замість паспорта старого зразка;
  • отримали новий паспорт у разі втрати старого;
  • змінили прізвище;
  • отримали новий реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП);
  • змінили місце постійної реєстрації;
  • вийшли на роботу;
  • звільнилися з роботи.

Поінформувати Пенсійний фонд можна двома шляхами - звернувшись особисто до найближчого сервісного центру або подати заяву в особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ (https://portal.pfu.gov.ua).

Для сповіщення онлайн потрібно авторизуватися на порталі за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП); обрати розділ «Про пенсійне забезпечення», сформувати заяву у вкладці «Внесення змін» і надіслати.

 


 

Опалювальний сезон оФІЦІЙНО завершується – субсидія стане меншою

 

В Україні офіційно опалювальний сезон добігає кінця, тому з 15 квітня вартість таких послуг, як тепло-, газо- та електропостачання (для опалення будівель) під час розрахунку субсидій не враховуватимуть повністю.

Таким чином, у травні за квітень одержувачі субсидій отримають державну допомогу тільки за 15 днів квітня, і сума такої допомоги зменшиться приблизно на половину.

Тим українцям, яким призначено субсидію на зимовий період, житлову субсидію призначать автоматично, але вона буде значно меншою, оскільки до жовтня не потрібно платити за опалення. Виняток становлять такі категорії одержувачів:

  • внутрішньо переміщені особи;
  • домогосподарства, в яких фактична чисельність осіб менша за кількість зареєстрованих/задекларованих;
  • домогосподарства, яким у 2023 році призначалася субсидія на тверде паливо, скраплений газ;
  • громадяни, які проживають в орендованих приміщеннях.

Для поновлення виплати субсидії зазначені одержувачі повинні у період з 1 травня по 30 червня подати заяву та декларацію зручним для себе способом – особисто, поштою або електронним каналами зв’язку).

Для розрахунку субсидії в неопалювальному сезоні буде враховано доходи субсидіантів за ІІІ та ІV квартали 2023 року.

 

Довідково: на 1 квітня у Полтавській області налічується 113,3 тис. одержувачів субсидій. Середній розмір державної допомоги становить
1696 грн. У березні на виплату субсидій було спрямовано 204,9 млн грн.

 
 

 

На вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/) вже більше трьох років функціонує сервіс, завдяки якому застраховані особи можуть дистанційно отримати з Електронного реєстру листків непрацездатності інформацію про себе, а страхувальники – одержати інформацію по застрахованих особах, які працюють за трудовою книжкою, та сформувати і роздрукувати заяву-розрахунок.

Протягом першого кварталу нинішнього року від 3116 роботодавців, які зареєстровані в Полтавській області, через вебпортал Фонду надійшло на опрацювання 17937 заяв-розрахунків на фінансування матеріального забезпечення.

Подані страхувальниками заявки стосувалися 80,4 тис. листків непрацездатності. Після відповідної перевірки та опрацювання були профінансовані 16 тис. заяв-розрахунків на загальну суму 201,2 млн грн.

Отже, цифрові технології Фонду успішно функціонують, але трапляються випадки, коли роботодавець не знаходить в електронному кабінеті необхідного документа.

Інформація по застрахованих особах, яка міститься у кабінеті страхувальника, ґрунтується на даних Реєстру застрахованих осіб. Якщо ці дані не були своєчасно актуалізовані, тобто, роботодавець не подав повідомлення про прийняття на роботу працівника, несвоєчасно надав звіт з ЄСВ або допустив помилки в звітності, листок непрацездатності не потрапить до електронного кабінету.

Віднедавна завдяки новаціям, які впроваджені на вебпорталі Фонду, з’явилася можливість змінювати страхувальника у сформованому листку непрацездатності. Зокрема, у разі подання необхідних звітів або повідомлень, роботодавець зможе направити до Пенсійного фонду запит щодо зміни страхувальника у раніше сформованих листках непрацездатності.

Для створення запиту в пункті меню «Листки непрацездатності» кабінету страхувальника з’явилася вкладка «Запит на зміну страхувальника в ЛН після подання ПППР/звіту».

Шлях заповнення і відправки запиту нескладний – частина даних поступово обирається зі списків, що випадають, інша частина автоматично заповнюється системою.

При створенні запиту можна додати сканкопії документів.

Після внесення всіх необхідних даних та відправки запиту, він змінює статус на «Надіслано» та потрапляє на опрацювання до Пенсійного фонду.

Роботодавець зможе переглянути, чи змінилися дані в пункті меню «Листки непрацездатності» електронного кабінету за параметром пошуку «Змінено страхувальника в ЕЛН за запитом».

 

 

 

 

Про результати індексації страхових виплат на Полтавщині

 

З 1 березня 2024 року в Україні проіндексовані не тільки пенсії, а й страхові виплати у зв’язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням.

Урядовим рішенням від 23 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” визначено, що перерахунок щомісячних страхових виплат, як і пенсій, проводиться із застосуванням коефіцієнта 1,0796.

Індексація щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, проводиться в межах максимального розміру, визначеного Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (на 01.03.2024 – 28 400,00 грн (7 100 грн х 4)). Тобто, після проведення індексації розмір страхової виплати не повинен перевищувати 28 400,00 грн. Розмір збільшення в результаті перерахунку страхової виплати не може перевищувати 1 500 грн.

У Головному управлінні Пенсійного фонду в Полтавській області без звернення одержувачів перерахували страхові виплати 4363 осіб. Виплата перерахованих з 1 березня щомісячних страхових виплат буде здійснюватися, починаючи з квітня.


 

 

З 1 березня перерахували пенсії у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб

У Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області з 1 березня провели не лише щорічну індексацією пенсій, а й перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня 2024 року. Це передбачено пунктом 9 Прикінцевих положень Закону «Про Державний бюджет України на 2024 рік»

Таким чином, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, зріс з 2093 до 2361 грн. Відтак мінімальна пенсія порівняно з 2023 роком збільшилася на 268 грн. Максимальна пенсійна виплата досягла  23 610 грн.

Крім цього, після збільшення прожиткового мінімуму підвищились інші надбавки до пенсії (за особливі заслуги, доплати ветеранам війни) та розміри різних соцдопомог.

На Полтавщині через зміну прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, змінилися розміри 322 -х тисяч одержувачів пенсій, що становить 83% загального контингенту. Середнє підвищення у даному випадку склало близько 361 грн, а додаткова потреба у коштах на виплату - понад 116 млн грн.

За діапазонами підвищення пенсійні виплати розподілилися таким чином:

  • до 100 грн – 6,4 тисяч
  • від 100 грн до 500 грн – 266,5 тисяч
  • від 500 грн до 1000 грн – 36,0 тисяч
  • 1000 грн і більше – 11, 7 тисяч

Отже, завдяки зазначеному вище перерахунку у переважної більшості жителів області пенсії зростуть від 100 до 500 грн.

  


 

З 1 березня підвищилися пенсії більшості мешканців Полтавщини

Урядовим рішенням від 23 лютого «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» визначений механізм цьогорічного березневого перерахунку, зокрема, коефіцієнт індексації, який залежить від рівня інфляції за попередній рік, категорії громадян, виплати яких підлягають індексації, та інші особливості її проведення.

Як зазначається у постанові, з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для розрахунку пенсії, у розмірі 1,079.

Отже, індексацією охопили більшість видів пенсії - звичайні пенсії за віком, за інвалідністю, через втрату годувальника, пенсії військових, науковців, держслужбовців, чорнобильські пенсії.

Пенсіонерам, яким було призначено виплату у 2021-2023 роках, за фактом пенсії не індексують, тому їх підвищать на 100 гривень, пенсіонерам, яким пенсії були призначені до 2021 року, виплати проіндексують на 7,96%. При цьому на такий відсоток зросте не сама пенсія, а зарплата, яка використовується у формулі розрахунку. Таким чином, максимальний розмір надбавки становитиме, як і торік, 1500 грн, а мінімальний – 100 грн.

Одержувачі пенсій повинні врахувати, що розмір підвищення залежить від того, чи працює людина, скільки в неї стажу, який вік тощо. У тому випадку, коли пенсія понад 4 - 5 тис. грн, то теоретично можна очікувати збільшення пенсії саме на 7,9%, або 395 гривень. А ось якщо пенсія менша за 3 тис. грн, то розмір її зростає насамперед не за рахунок індексації, а за рахунок збільшення мінімальних виплат. Тобто основний розмір пенсії буде проіндексовано, але це не зможе суттєво його змінити, тому буде доплата до мінімальної пенсії.

Також з 1 березня 2024 року змінюються розміри мінімальної пенсійної виплати для окремих категорій громадян, а саме:

  • одержувачам мінімальної пенсійної виплати (пенсіонери з малим страховим стажем) – з 2520 гривень до 2720 гривень;
  • пенсіонерам віком до 70 років зі стажем 30/35 відповідно у жінок/чоловіків – з 2 760 гривень до 2 980 гривень;
  • непрацюючим пенсіонерам віком від 65 до 70 років зі стажем 30/35 відповідно у жінок/чоловіків, пенсіонерам віком понад 80 років зі стажем 20/25 відповідно у жінок/чоловіків, 40% від мінімальної заробітної плати станом на 1 березня 2023 року з 3 120 гривень до 3 370 гривень;
  • пенсіонерам віком понад 70 років зі стажем 30/35 відповідно у жінок/чоловіків – з 3 000 гривень до 3 240 гривень.

Якщо в осіб, яким виповнилося 70 років і більше, страховий стаж становить менше 35 років у чоловіків та менше 30 років у жінок, доплата до пенсії встановлюється у розмірі, пропорційному страховому стажу, виходячи з розміру 3 240 гривень. При цьому розмір пенсійної виплати за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок з осіб, яким виповнилося 80 років і більше, не може бути меншим за 3 370 грн, а в осіб віком від 75 до 80 років не може бути меншим за 3 240 гривень.

Яка ситуація з перерахунками на Полтавщині?

На обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області перебуває 410 тисяч одержувачів пенсійних виплат, з них 23,2 тисячі пенсіонерів силових структур. Перерахунок пенсій та щомісячних страхових виплат у зв’язку з індексацією з 1 березня проведений за матеріалами справ.

Як свідчать попередні статистичні дані, проіндексовані виплати 99 % одержувачів трудових пенсій і 98 % пенсій колишніх військовослужбовців. Середнє підвищення розміру пенсії склало відповідно 294,5 грн і 704,5 грн.

У цілому в області з 410 тис. одержувачів лише 4 тис. пенсійних виплат не підлягали індексації. А загальна потреба на виплату пенсій з березня зросла на 128,3 млн грн.

 

 

 

 

З 1 січня 2024 відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” мінімальна заробітна плата зростає до 7100 грн. а з 1 квітня 2024 року до 8000 грн.

Зазначене підвищення позначиться перш за все на витратах фізичних осіб-підприємців, адже від мінімальної заробітної плати залежить єдиний внесок, який нараховується щомісячно за ставкою 22% від “мінімалки” і сплачується підприємцями. Саме цій категорії платників слід врахувати, що з 1 січня 2024 мінімальний страховий внесок становитиме 1562 грн (7100 х 22%), а з 1 квітня 2024 року -1760 грн. (8000x22%). Максимальна база для нарахування єдиного внеску досягне 106500 грн. з 1 січня та 120000 грн. з 1 квітня 2024 року.

Фахівці Пенсійного фонду рекомендують страхувальникам, в тім числі фізичним особам-підприємцям, своєчасно сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та подавати звітність до податкових органів. Дотримання фінансової та соціальної дисципліни забезпечить право на отримання пенсійних виплат та інших соціальних допомог.

Дані звітності та сплата єдиного внеску є одним із джерел формування реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, який формує та підтримує в актуальному стані Пенсійний фонд. Якщо у звіті допущені помилки, то в подальшому це може негативним чином вплинути на соціальні права застрахованих осіб.

Нагадуємо, що контролювати сплату єдиного внеску, період загального страхового стажу та отримувати багато іншої корисної інформації з соціального і пенсійного забезпечення за наявності кваліфікованого електронного підпису (КЕП) можна дистанційно - через вебпортал Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua).

 

Цифрові СЕРВІСИ Пенсійного фонду ДОПОМОЖУТЬ під час Чергового епідсезону

Пройшов майже рік, як Пенсійний фонд України згідно із законодавчими змінами адмініструє процес призначення страхових виплат за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві. Електронний реєстр листків непрацездатності став складовою частиною Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування – унікальною базою персоніфікованих відомостей про всіх застрахованих осіб, якою володіє Пенсійний фонд.

Як і раніше, лікарі та роботодавці, що опікуються страховими виплатами, формують листки непрацездатності та подають заяви-розрахунки, які містять інформацію про нараховані застрахованим особам кошти, через особистий електронний кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

За поданими заявами-розрахунками Пенсійний фонд України стабільно та оперативно фінансує страхові кошти для виплати лікарняних. Оплата лікарняних здійснюється, як це було і раніше,– перші 5 днів - роботодавцем за рахунок власних коштів, а, починаючи з шостого дня, – за рахунок страхових коштів. У випадку лікарняних внаслідок нещасного випадку на виробництві – з 18-го дня непрацездатності. 

Аналіз свідчить, що у вересні поточного року на цифрові платформи Фонду надійшло 3880 заяв-розрахунків від 1692 страхувальників, зареєстрованих в Полтавській області, на загальну суму понад 43 млн грн. У жовтні кількість поданих заяв значно збільшилася і склала 4695 від 1827 роботодавців на загальну суму 55,7 млн грн.

Окрім того, у Головному управлінні за вересень-жовтень опрацьовано відповідно 31 та 33 заяви на фінансування допомоги на поховання застрахованих осіб із загальною сумою 127,1 тис. грн і 135,3 тис. грн.

Наразі в Україні та на Полтавщині зокрема розпочався епідсезон, тому кількість людей, які хворіють на гострі респіраторні захворювання, дедалі збільшуватиметься. На жаль, цьогорічний епідсезон ускладнюється кількома особливостями, серед яких - ріст захворюваності серед військових, ВПО та інших категорій громадян; продовження міграції населення; активна циркуляція збудника коронавірусу на тлі відміни карантинних заходів тощо.

Нагадуємо, що завдяки порталу електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) громадяни можуть зручно, без особистих візитів до сервісних центрів, взаємодіяти з Пенсійним фондом і дистанційно отримувати максимальний спектр послуг.

Не ризикуйте своїм здоров’ям та життям!

Бережіть себе – збережете Україну!

 

 

 

ВАЖЛИВІ АСПЕКТИ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ЛЮДЕЙ З ОСОБЛИМИМИ ПОТРЕБАМИ

Нещодавно міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович повідомила, що в Україні за час повномасштабної війни кількість людей з інвалідністю збільшилась на 300 тисяч - до трьох мільйонів - і дедалі зростає.

Яка ж ситуація в Полтавській області? За даними статистики, лише протягом останніх трьох років у нашому краї при зменшенні загального контингенту пенсіонерів з 415,3 до 411,0 тисяч, кількість осіб, що одержують пенсії по інвалідності, збільшилася з 86,9 до 91,6 тисяч.

Нині на Полтавщині частка людей з інвалідністю у загальному контингенті пенсіонерів становить понад 22%, що надає цій проблемі особливої гостроти, адже наших співгромадян необхідно усебічно адаптувати та інтегрувати в суспільство, тобто забезпечити соціальну інклюзію. Компетенцією органів Пенсійного фонду України є здійснення у встановленому чинним законодавством порядку матеріального забезпечення цих людей у вигляді пенсій, соціальних допомог, надбавок і підвищень.

Умови призначення, порядок обчислення та розміри пенсій через інвалідність залежать від закону, згідно з яким призначається така пенсія. Так, розмір "страхової" пенсії з інвалідності із солідарної системи обчислюється у відсотках розміру пенсії за віком залежно від групи інвалідності:

100 % пенсії за віком – особам з інвалідністю I групи

90 % пенсії за віком – особам з інвалідністю II групи

50 % пенсії за віком – особам з інвалідністю III групи

Мінімальні розміри пенсійних виплат з інвалідності:

для осіб з інвалідністю І групи – 2 760 грн

для осіб, які не працюють, з інвалідністю ІІ і ІІІ груп – 2 520 грн

для осіб, які працюють, з інвалідністю ІІ і ІІІ груп – 2 093 грн

Розмір пенсії з інвалідності військовослужбовцям встановлюється у відсотках їх грошового забезпечення і залежить від причини інвалідності.

Особам із інвалідністю внаслідок війни пенсія призначається у розмірах:

I група – 100 % сум грошового забезпечення

II група – 80 % сум грошового забезпечення

III група – 60 % сум грошового забезпечення

Іншим особам із інвалідністю пенсія призначається у розмірах:

I група – 70 % сум грошового забезпечення;

II група – 60 % сум грошового забезпечення;

III група – 40 % сум грошового забезпечення.

Мінімальна пенсійна виплата для осіб з інвалідністю внаслідок війни не може бути менше:

І група – 650% прожиткового мінімуму (ПМ) для осіб, які втратили працездатність, від 01.01.2023 – 13604,50 грн (2093 х 650 %)

ІІ група – 525% ПМ, з 01.12.2022 – 10 988,25 грн (2093 х 525%)

ІІІ група – 360 % ПМ, з 01.12.2022 – 7534,80 грн (2093 х 360%)

Пенсії з інвалідності постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи призначаються у розмірі відшкодування фактичних збитків, виходячи із заробітної плати, одержаної людиною в зоні відчуження у 1986-1990 роках, або з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Розмір пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути меншим:

I група – 8187,48 грн

II група – 6549,98 грн

III групи – 5048,95 грн

для дітей з інвалідністю 5048,95 грн

Мінімальний розмір пенсійної виплати для осіб з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи з числа учасників ліквідації не може бути нижче:

І група – 100% розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік (від 01.03.2023 – 13 376,21 грн)

ІІ група – 80% (від 01.03.2023  – 10 700,97 грн (13 376,21 х 80%))

ІІІ група – 60 % (від 01.03.2023 – 8 025,73 грн (13 376,21 х 60%))

Що стосується середнього розміру пенсії осіб з інвалідністю, то в Полтавській області на 01.11.2023 зафіксовані такі показники: пенсія з інвалідності із солідарної системи за загальним пенсійним законом становить 4370 грн; виплата з інвалідності військовослужбовців – 13487 грн; ті з військовослужбовців та учасників бойових дій, які отримали поранення, контузію, каліцтво, захворювання при захисті Батьківщини чи виконанні військових обов'язків, мають пенсію, у середньому, 16885 грн.

Своєчасне та якісне обслуговування громадян, створення інклюзивного середовища для людей з інвалідністю в сервісних центрах Пенсійного фонду є одним із пріоритетів діяльності Головного управління. На території Полтавщини у повному обсязі надають послуги 17 підрозділів обслуговування громадян, робочі місця яких розміщені в 26-ти населених пунктах. Окрім того, в області створено 49 віддалених робочих місць в об’єднаних територіальних громадах, центрах надання адміністративних послуг, виконавчих органах сільських рад, підприємствах та установах. Кожна точка обслуговує громадян незалежно від місця проживання та надає увесь спектр пенсійних послуг.

У сервісних центрах відповідно до запроваджених Пенсійним фондом України єдиних стандартів створюються максимально комфортні умови для доступу громадян з обмеженими фізичними можливостями, зокрема: 30 приміщень сервісних центрів (97%) облаштовані пандусами, одне приміщення - автоматичним підіймачем інвалідних колясок (мобільним пандусом); всі приміщення обладнані кнопками викликів, табличками зі шрифтом Брайля, метрономами тощо.

Що ще важливо для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану? Відповідно до законодавства таким особам у разі неможливості проходження повторного огляду забезпечуються виплата пенсії до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення.

 

Головне управління Пенсійного фонду України

в Полтавській області


 

Механізм одержання субсидій на опалювавльний період

 

 

Доходи пенсійного бюджету Полтавщини у січні-вересні на 26 % більші, ніж рік тому

У той час, коли через війну держава потребує все більше й більше коштів, а кожна структура намагається максимально вплинути на покращення фінансово-економічної ситуації, варто проаналізувати, з чого складаються доходи Пенсійного фонду?

Як відомо, з жовтня минулого року Фонд став відповідальним за виплату пільг і житлових субсидій, а з січня нинішнього повноваження розширилися у зв’язку із передачею функцій із соціального страхування. Зважаючи на це, наразі ресурсами наповнення пенсійного бюджету є такі: власні доходи Фонду (зі сплати громадянами ЄСВ); дотація з держбюджету на виплату пенсій; кошти для виплати субсидій на оплату житлово-комунальних послуг; кошти на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

На сьогоднішній день фінансовий стан Пенсійного фонду дозволяє виконувати всі зобов’язання щодо виплати пенсій, страхових платежів, житлових пільг і субсидій.

Зокрема, загальна сума коштів, спрямована на пенсійні виплати в області упродовж 9 місяців цього року зросла, порівняно з попереднім роком, майже на 17% і досягла 18 млрд 892 млн грн. На виплату субсидій і пільг найменш соціально захищеним мешканцям регіону за цей же період витрачено 1 млрд 451 млн грн. Окрім того, опікуючись страховими виплатами, до складу яких входять лікарняні, Пенсійний фонд вчасно забезпечив жителів Полтавської області фінансовою підтримкою у сумі понад 619 млн грн.

В умовах воєнного стану пенсійники Полтавщини, розуміючи, що на них лежить додаткова відповідальність за колег з найбільш постраждалих від війни областей, доволі успішно забезпечували реалізацію визначених Урядом пріоритетних завдань щодо наповнення пенсійного бюджету. Відтак доходи Головного управління, - як з єдиного внеску, так і з власних надходжень, - у січні – вересні 2023 року склали 9 млрд 526 млн грн. Проти аналогічного періоду минулого року вони збільшились на 26 %, або на 750 млн грн.

За платежами, сплату яких адмініструють органи Пенсійного фонду, до бюджету області надійшло 239,5 млн грн. Планові показники виконані на
120 %, що на 15% більше, порівняно з попереднім роком.

Аналіз свідчить, що головним фактором зростання власних надходжень залишаються виплати військовим, а також поступове відновлення росту середніх зарплат по економіці та відновлення ринку праці.

За даними реєстру застрахованих осіб, які підтримує в актуальному стані Пенсійний фонд, нині на Полтавщині налічується 309,7 тис. офіційно працевлаштованих осіб, за яких роботодавці сплачують єдиний соціальний внесок, частка якого спрямовується на пенсійні і страхові виплати. Порівняно з аналогічним минулорічним періодом кількість застрахованих осіб збільшилася майже на 15 тисяч (близько 5%), але кількість працівників, що одержували заробітну плату у розмірі менше мінімального, навпаки, збільшилася майже на пів тисячі і становить 57,2 тисяч.

Що в даній ситуації непокоїть працівників Пенсійного фонду? Те, що виплата зарплати «в конвертах» та у розмірах, нижчих за мінімальні гарантії, встановлені державою, позбавляє наших громадян належного захисту на випадок непрацездатності та прирікає на мізерну пенсію. До місцевих бюджетів не надходять необхідні кошти, що безпосередньо відбивається на рівні життя і на розв’язанні безлічі соціальних проблем, скорочується і фінансування соціальних статей з держбюджету.

Тож сподіваємося, що всі роботодавці, підприємці та наймані працівники Полтавського краю будуть свідомими та соціально орієнтованими громадянами, які знають свої права та обов'язки та у яких моральні цінності не нівелюються матеріальними благами.

 

Принагідно нагадуємо, що перевірити інформацію про сплату внесків та зарахування стажу можна дистанційно – через вебпортал Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua). Кожний зареєстрований користувач цього зручного сервісу, який має кваліфікований електронний підпис, має змогу постійно контролювати свого роботодавця, перевіряти розмір своєї офіційної заробітної плати, сплату страхових внесків, період загального страхового стажу та отримувати багато іншої корисної інформації з соціального і пенсійного забезпечення.

 

ЛИШЕ ТРЕТИНА ЗАСТРАХОВАНИХ ОСІБ ПОЛТАВЩИНИ МАЮТЬ ТРУДОВУ КНИЖКУ У СУЧАСНОМУ ФОРМАТІ – РОБОТОДАВЦЯМ ВАРТО ПОСПІШАТИ
П’ятирічний перехід до електронної трудової книжки розпочався 10 червня 2021 року, коли набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі». За цей період роботодавці повинні перенести в електронному вигляді до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, яким опікується Пенсійний фонд, всі дані про трудову діяльність кожного застрахованого громадянина. 
 
А як полтавські роботодавці реалізують вимоги законодавства і піклуються про найманих працівників?
За останніми статистичними даними, в області на 1 жовтня 2023 р. налічується 309,8 тис. застрахованих осіб, - тобто тих людей, які офіційно працевлаштовані і за яких страхувальники вчасно і в повному обсязі сплачують страхові внески. З того часу, як стартував процес оцифрування трудових книжок, працівники Пенсійного фонду Полтавщини зафіксували 103,0 тис. електронних трудових документів наших земляків. Отже, можна зробити висновок, що менше третини працівників мають електронний аналог свого основного трудового документа.
Електронна трудова книжка — це цифровий аналог паперового документа, в якому відображається вся наявна інформація про стаж, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі кожного застрахованого громадянина. У числі основних переваг електронної трудової книжки - дистанційне обслуговування громадян, зменшення витрат роботодавців на ведення паперового документообігу, спрощення доступу до інформації про набутий стаж, зменшення негативних наслідків втрати паперових документів та їх фізичного пошкодження.
 
Процедура подання відомостей до реєстру наступна:
- увійти до особистого кабінету на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (www.portal.pfu.gov.ua) за допомогою кваліфікованого електронного підпису КЕП;
- заповнити анкету та прикріпити скановані копії паперової трудової книжки;
До електронної трудової книжки також вносяться документи про освіту, про народження дітей (жінкам), про службу в армії (чоловікам), адже вони впливають на обрахунок стажу, а відповідно мають бути зафіксовані в Реєстрі застрахованих осіб.
Після заповнення роботодавцем або громадянином анкети та прикріплення сканкопій фахівці Пенсійного фонду переводять їх у цифровий формат і здійснюють звірку записів трудової книжки із даними, що вже містяться в персональній картці Реєстру застрахованих осіб. Надалі ці дані перебувають під надійним захистом системи кіберзахисту.
 
У результаті успішного оцифрування трудової книжки будь-який український працівник може переглянути в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Фонду (https://portal.pfu.gov.ua) інформацію про періоди роботи і наявний страховий стаж.
 
Якщо при цьому виникають запитання, то на тому ж порталі можна подати звернення. Крім того, можна звернутись до найближчого сервісного центру Фонду. Ще один сучасний ресурс - мобільний додаток «Пенсійний фонд».  Він забезпечує доступ до електронних сервісів Фонду з мобільних пристроїв та робить спілкування максимально зручним та ефективним.
 
Тож, шановні роботодавці, відкиньте стереотипи і зробіть крок назустріч сучасності!
 
 
 
Як мешканцям Полтавщини отримати субсидію в опалювальний сезон?
Як відомо, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується на два періоди - неопалювальний (з 1-го травня до 30 вересня) та опалювальний (з 1-го жовтня до 30 квітня). Призначається субсидія з місяця звернення із заявою і до закінчення опалювального періоду. 
На 1 жовтня на Полтавщині налічувалося 33,1 тис. одержувачів субсидій, а середній розмір допомоги від держави в літній період становив 442 грн. Зазвичай кількість субсидіантів в опалювальний сезон збільшується вдвічі, тож кому субсидію призначать автоматично, а кому треба звертатися для її призначення?
Тим домогосподарствам, які отримували субсидію донині, а також тим субсидіантам, яким допомога на неопалювальний період була розрахована в нульовому значенні, органи Пенсійного фонду проведуть нарахування субсидії на опалювальний період автоматично. Кошти, як і раніше, надходитимуть на банківський рахунок або через поштове відділення. 
Ті ж мешканці області, які заново оформлятимуть субсидію, можуть звертатися протягом усього опалювального сезону, але для отримання допомоги за весь такий сезон звернутися потрібно до його початку чи протягом двох місяців після. Також заяву та декларацію задля визначення права щодо призначення субсидії слід подати тим громадянам, які раніше з будь-яких причин одержали відмову у її призначенні.
Що стосується субсидії на тверде, рідке та пічне побутове паливо, то законодавством передбачено звернення за даним видом субсидії щороку. Тому і громадяни, які ще не встигли подати заяви на призначення субсидії такого виду, можуть зробити це до кінця нинішнього року. 
На опалювальний період 2023-2024 років при розрахунку субсидії враховуватимуть доходи членів домогосподарства за перший і другий квартали поточного року.
Субсидію можна призначити лише за одним місцем проживання особи, зокрема, - за місцем реєстрації або за фактичним місцем проживання. Тому люди, які змінили місце проживання або отримали статус ВПО, можуть звернутися до органів Пенсійного фонду за призначенням субсидії за місцем фактичного проживання. Окрім заяви та декларації такі громадяни обов’язково повинні надати документ, який підтверджує, проживання особи за вказаною адресою. Таким документом може бути договір оренди або (при наявності статусу ВПО) - довідка про реєстрацію внутрішньопереміщеної особи.
Способи подання документів на призначення субсидії залишилися ті, що були раніше, зокрема:
- особисте звернення до сервісних центрів Пенсійного фонду, адреси та телефони яких можна знайти на офіційній сторінці Головного управління в соціальній мережі Facebook (https://www.facebook.com/gu.pfu.poltava); 
- звернення до уповноваженої посадової особи сільської, селищної, міської ради, відповідної територіальної громади, до центра надання адміністративних послуг відповідної територіальної громади;
- відправлення заяви, декларації та необхідного документу поштою або в електронному вигляді.
Дистанційне направлення заяви та декларації можна зробити за допомогою таких електронних ресурсів:
- портал "Дія";
- мобільний застосунок Пенсійного фонду України;
- вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (www.portal.pfu.gov.ua) за допомогою КЕП (кваліфікованого електронного підпису).
 
 

Житлова пільга для ветеранів: як і де оформити

      Учасники війни та бойових дій, а також особи з інвалідністю внаслідок війни мають право користуватися пільгою на оплату житлово-комунальних послуг. Знижка вартості комунальних послуг залежить від соціального статусу пільговиків і може становити 50, 75 або 100 відсотків від встановлених норм споживання.

       Учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників та Захисниць України пільга надається незалежно від доходів.

       Пільги учасникам війни надаються за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (на 2023 рік — 3760 грн.).

       Подати заяву для призначення або подовження пільг можна до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду, ЦНАПу або уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади. Окрім цього, подати заяву можна дистанційно через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua).

       Важливо, що наразі пропонується два варіанти оформлення пільгової знижки на комунальні послуги – особисто або на підставі довіреності через уповноважену особу, якою може бути член сім’ї пільговика або інша особа.

До пакету документів на оформлення пільги входять:

1. Заява про оформлення пільги (зразок надається в сервісному центрі ПФУ).

2. Оригінал та копія пільгового посвідчення.

3. Оригінал та копія паспорта / ID-картки пільговика.

4. Оригінал та копія ідентифікаційного коду (у разі надання ID-картки окремий документ не потрібен).

5. Оригінал та копія документів, які підтверджують місце реєстрації або фактичного проживання пільговика.

6. Квитанції про сплату рахунків за комунальні послуги (усі, що є).

       Для поширення пільг на членів сім'ї, пільговику необхідно надати оригінал та копії документів, що підтверджують родинні стосунки (свідоцтво про шлюб, свідоцтва про народження дітей та документи, що підтверджують їх проживання разом із пільговиком).

 

Втрата захисника-годувальника: Як оформити пенсію родинам?

Повномасштабна війна росії проти України продовжує безжально виривати з життя найкращих захисників і захисниць нашого народу – батьків і матерів, синів і дочок, онуків і дідусів…. Аби підтримати фінансово родини цих людей, у державі передбачена Пенсія у зв’язку з втратою годувальника – грошова виплата сім’ям загиблих чи померлих при виконанні обов’язків військовослужбовців. Якими є умови для призначення такої пенсії?

Українське законодавство у сфері пенсійного забезпечення регулярно трансформується. Особливо це стосується питань призначення військової пенсії. У 2022 році до статей 30, 36, 37, та 41 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» були внесені зміни, що відображають реалії повномасштабного вторгнення. Тож зміст законодавства був актуалізований потрібними формулюваннями і умови призначення пенсії в разі втрати годувальника зазнали змін.

Отже, в цілому військова пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі від 30% до 70% сум його грошового забезпечення. Тобто, розмір зарплати військового стає визначальним фактором. А конкретний розмір пенсії залежить від причини смерті годувальника.

Якщо годувальник помер (загинув) при виконанні обов’язків військової служби, пенсія призначається в таких розмірах:

  • 70% його грошового забезпечення батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім’ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї (але не менше ніж 7800 грн) ;
  • по 50% на кожну дитину, якщо в сім'ї двоє та більше дітей (але не менше 6100 грн).

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається кожному непрацездатному члену сім’ї загиблого, який має право на таку виплату.

Йдеться, зокрема, про родини осіб, які брали безпосередню участь в АТО або в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України. Причому норма стосується не лише захисників і захисниць, які загинули в бою, а й тих, хто зник безвісти, а також тих, хто помер внаслідок поранення, каліцтва, контузії або захворювання, пов’язаних з безпосередньою участю в бойових діях.

Хто може розраховувати на пенсію у зв’язку з втратою годувальника?

Якщо військовослужбовець загинув при виконанні службових обов’язків (захисті Батьківщини), право на пенсію по втраті годувальника мають батьки та дружина (чоловік) не раніше, ніж за 5 років до досягнення віку, який дає право на призначення пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 26 Закону № 1058, тобто в 55 років, незалежно від тривалості страхового стажу.

Також зазначена категорія утриманців має право на призначення пенсії в разі втрати годувальника, якщо вони є особами з інвалідністю або мають право на:

  • пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058;
  • дострокову пенсію за віком;
  • пенсію за віком на пільгових умовах;
  • пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до закону.

Заява про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника подається членом сім’ї військовослужбовця, якому на дату смерті не було призначено пенсію, до органів, що призначають пенсії, через уповноважений орган (структурний підрозділ), в якому військовослужбовець проходив службу (наприклад, районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання).


 

 

Доплата за вік: коли і як її отримують пенсіонери

Попри війну, уряд продовжує програму щомісячних додаткових виплат, яку ініціював Президент України.

Щомісячну компенсаційну доплату, розмір якої визначається належністю пенсіонера до певної вікової категорії, відносять до перерахунків, що не потребують особистого звернення людини, і тому вважаються масовими. Зокрема, йдеться про доплати пенсіонерам, які перейшли віковий рубіж 70 років.

Доплати діють по всій території України. Гроші виплачуються щомісяця як додаток до основної пенсії.

Надбавку починають нараховувати від дня досягнення пенсіонером певного віку – тобто, не від початку календарного місяця, а після дня народження пенсіонера, тому за перший місяць вона може бути виплачена не повністю. Наприклад, 6 вересня пенсіонеру виповнилося 70 років, пенсію він отримує 17 числа. У вересні він отримає пенсійну виплату з урахуванням компенсації, встановленої з дати досягнення 70-ти років (у зазначеному випадку – з 6 вересня). Відтак перша виплата буде неповною, а вже у жовтні пенсіонер зможе отримати 300 гривень.

Крім віку, є ще одна умова отримання доплати. Так, право на доплату мають ті громадяни, загальний розмір пенсії яких не перевищує
10 340,35 грн
(це розмір середньої заробітної плати в Україні, який застосовується для обчислення пенсії за 2020 рік). Саме із 2020 року пенсіонерам почали доплачувати за вік.

Пенсіонерам віком понад 80 років від 1 квітня 2020 року встановлена доплата до пенсії у розмірі до 500 гривень. Внаслідок весняної індексації у 2022 році ця сума зросла до 570 гривень.

Пенсіонерам віком 75 років та більше вікову доплату у розмірі 400 грн почали виплачувати від 1 жовтня 2021 року. Після березневої індексації українці віком 75+ почали отримувати доплату в 456 гривень.

Пенсіонери віком від 70 до 75 років від 1 жовтня 2022 року почали отримувати додатково 300 гривень.

Увага! При індексації пенсій у березні 2023 року розміри зазначених доплат не переглядалися та залишилися на тому ж самому рівні.

 

Що стосується Полтавщини, то на 1 вересня 2023 року «вікові» доплати одержують понад 160 тисяч наших земляків.


 

 

Особливості виплати пенсій особам з інвалідністю, які очікують переогляду МСЕК

Чинним законодавством передбачено, що для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або у зв’язку з втратою годувальника, та у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану в Україні, і людина не може пройти повторний огляд МСЕК, виплата пенсії продовжується.

Строк продовження виплати – до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.

Відповідно до Указу Президента від 26.07.2023 №451/2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено до 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року.

Таким чином, особам з інвалідністю, яким інвалідність було встановлено згідно довідок МСЕК на строк по 16.11.2023 або яким виплата пенсій продовжувалась по 18.02.2024, виплата пенсій продовжується по 16 травня 2024 року.

Для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану, виплата пенсії продовжується не менш як на весь строк їх військової служби.

Якщо при повторному огляді МСЕК особі з інвалідністю буде встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду України.

Довідково: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» медико-соціальні експертні комісії здійснюють свої функції із забезпеченням принципу екстериторіальності, тобто проводять медико-соціальні експертизи за направленням лікарсько-консультативною комісією незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, що звертається для встановлення інвалідності.

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області

 

 

ВІДТЕПЕР ЗАЯВУ НА СТРАХОВУ ВИПЛАТУ МОЖНА ПОДАТИ ДО ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ ОНЛАЙН

Пенсійним фондом України запроваджено новий сервіс подання заяв на страхові виплати у зв’язку з нещасним випадком на виробництві чи професійним захворюванням, який дозволяє громадянам дистанційно подавати такі заяви:

 - про призначення/перерахунок/продовження страхової виплати у зв’язку з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням);

 - про призначення/перерахунок/продовження страхової виплати у зв’язку зі смертю годувальника;

 - про відшкодування витрат на поховання потерпілого та пов’язані з цим ритуальні послуги;

 - про здійснення страхової виплати (поновлення або добровільне припинення виплати, виплата недоотриманих страхових сум тощо);

 - про компенсацію витрат (компенсація проїзду, витрат на житло).

Для отримання відповідних страхових виплат постраждалі особи або члени їх сімей мають здійснити такі кроки:

1. Авторизуватися на вебпорталі Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

2. В особистому кабінеті на панелі зліва в розділі «Комунікації з ПФУ» обрати вкладку «Заява на страхову виплату».

3. Надати згоду на дистанційне інформування та натиснути «Продовжити».

4. У спливаючому вікні «Заяви на страхову виплату» з наданого переліку обрати потрібний тип заяви.

5. У заяві заповнити всі обов’язкові поля, позначені зірочкою, а саме: вказати загальні та адресні дані заявника, зазначити інформацію про страховий випадок, вказати дані для призначення страхової виплати, додати скан-копії необхідних документів (їх перелік наведено у розділі V Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженому постановою правління ФССУ від 19.07.2018 №11).

6. Надати згоду на передачу та обробку персональних даних та натиснути кнопку «Сформувати заяву».

7. Перевірити дані сформованої заяви, підписати її КЕП та надіслати до Пенсійного фонду України.

Довідково: на 01.08.2023 року страхові виплати у зв’язку з нещасним випадком на виробництві чи професійним захворюванням отримують 4,5 тис. мешканців Полтавщини. Середній розмір виплати становить 4608 гривень.

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області


 

Потерпілі на виробництві зможуть одержати грошову компенсацію на відшкодування додаткових потреб

У зв'язку з тим, що з 1 січня 2023 року Пенсійний Фонд України став уповноваженим органом в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, всі функції, пов’язані зі здійсненням різного виду страхових виплат, опинилися в полі зору працівників Фонду.

Наразі в царині соціального страхування з’явилися новації, які необхідно поширити у широких колах громадськості, адже мова йде про виділення коштів – так звану грошову компенсацію додаткових потреб потерпілих на виробництві.

У чому саме полягають додаткові потреби людей, що опинилися в скрутній життєвій ситуації після того, як одержали травму при виконанні службових обов’язків? Це спеціальний медичний догляд, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, придбання засобів гігієни та виробів медичного призначення. Але, зрозуміло, що у кожному окремому випадку така потреба повинна бути підтверджена висновком МСЕК чи індивідуальною програмою реабілітації потерпілого.

Підґрунтям для впровадження нововведень і, відповідно, виділення державою коштів стала постанова уряду “Деякі питання реалізації прав потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання на отримання соціальних послуг” №775 від 14.07.2023 року.

На сьогоднішній день Головне управління Пенсійного Фонду України вже виконало першочергові законодавчі вимоги, розіславши повідомлення до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад про зміни щодо надання соціальних послуг з догляду потерпілим для оформлення заяв відповідного зразка.

Наступний крок – за відповідальними працівниками територіальних громад. Саме вони повинні довести інформацію до людей, які потребують допомогу зазначеного виду. За статистикою, на Полтавщині нині налічується 54 таких особи.

У тому разі, коли потерпілі на виробництві не мають можливості оформити заяву про виділення коштів через територіальну громаду, або у разі будь-яких змін у документації, громадяни, які на даний час знаходяться під опікою Пенсійного фонду, або їх представники можуть звернутися до сервісних центрів Фонду особисто, щоб надати необхідні документи.

 

Важливо! Заяви на одержання допомоги від потерпілих на виробництві, зареєстровані протягом серпня п.р., будуть надані на відшкодування у вересні за попередній місяць. Якщо ж заява буде зареєстрована у вересні або пізніше, то відшкодування здійснюватиметься з дати надходження заяви.

 

 

 


 

Виплати до Дня Незалежності на Полтавщині: хто отримає автоматично, а кому треба звернутися до Пенсійного фонду

21 липня 2023 року Уряд прийняв рішення про те, за якою процедурою цьогоріч буде здійснюватися разова грошова виплата, передбачена Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

Раніше зазначену допомогу виплачували на початку травня ветеранам, жертвам нацистських переслідувань і членам загиблих. З нинішнього року разову допомогу будуть виплачувати у серпні – до Дня Незалежності. Верховна Рада таким чином вирішила вшанувати насамперед мужність і героїзм захисників незалежності й територіальної цілісності України. Отже, у числі інших доплати отримають ветерани російсько-української війни та члени сімей загиблих.

Всіх отримувачів разової грошової виплати до Дня Незалежності України умовно можна поділити на декілька груп. Приналежність до тієї чи іншої групи буде обумовлювати процедуру одержання допомоги.

До першої групи належать всі пенсіонери, тому разову виплату вони одержать автоматично, разом із серпневою пенсією.

До другої групи відносять одержувачів грошової виплати, які наразі проходять службу. Зокрема, військовослужбовці, поліцейські, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ а також Державної кримінально-виконавчої служби, служби судової охорони. Інформацію про цих осіб за визначеною формою нададуть до Пенсійного фонду регіональні представники силових міністерств і відомств, що виключає необхідність особистих звернень щодо одержання допомоги.

Інші одержувачі разової грошової допомоги, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду і на службі в силових міністерствах і відомствах, повинні звернутися до сервісних центрів Пенсійного фонду із заявою, до якої додаються паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, посвідчення, яке підтверджує певний статус особи, і довідку з банку про відкриття рахунку.

Відповідно до постанови «Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань» розміри виплат у нинішньому році становитимуть від 450 грн до 3 100 грн.

Зокрема, кошти отримають такі категорії осіб:

1. Особи з інвалідністю внаслідок війни (I групи — 3100 грн; II групи — 2900 грн; III групи — 2700 грн).

2. Учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції гідності (1000 грн).

3. Особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (3100 грн).

4. Члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, а також дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни і учасників бойових дій (650 грн).

5. Члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України (1000 грн).

6. Учасники війни та колишні в’язні концтаборів, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи (450 грн).

Для обчислення розміру грошової допомоги використовувався прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність (на сьогодні становить 2 093 грн). Так, для осіб з інвалідністю внаслідок війни розрахунок був таким:

I групи ? 2 093 грн × 150% – 3100 грн

II групи ? 2 093 грн × 140% – 2 900 грн

III групи ? 2 093 грн × 130% – 2 700 грн

Для виплати учасникам бойових дій застосовано коефіцієнт 50% прожиткового мінімуму, для членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України – 30% та учасників війни – 20%.

Отримувачі грошової допомоги, які до 1 жовтня не одержать кошти, мають право звернутися до сервісних центрів Пенсійного фонду та отримати допомогу до 1 листопада поточного року. У разі смерті отримувача грошова допомога не виплачується.

 

Довідково: на Полтавщині вже нарахували грошову допомогу особам, які перербувають на обліку в Пенсійному фонді. Їх кількість склала 18942 із загальною сумою виплати 27216100 грн. У їх числі 13570 цивільних пенсіонерів і 5372 пенсіонери силових структур.

 

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області


 

Про особливості нарахування пільг та субсидій на неопалювальний період 2023 року

 

Під час перерахунку житлових субсидій і пільг на неопалювальний період, який розпочався з 01.05.2023, в інформаційних системах Пенсійного фонду була використана інформація про тарифи та заборгованість на житлово-комунальні послуги, яку надавачі послуг направили до особистих електронних кабінетів на вебпорталі Фонду.

У результаті перерахунку виявилося, що не всі надавачі комунальних послуг сформували і направили достовірну інформацію про тарифи та наявні борги громадян. Зокрема, це стосується таких підприємств, як «Полтаватеплоенерго», «Лубнитеплоенерго», «Полтавагаз».

Відтак склалася ситуація, коли кошти за житлово-комунальні послуги нараховані вчасно, але у невірно визначених розмірах.

Відновлення виплати субсидій тим громадянам, яким вони були припинені внаслідок завантаження помилкової інформації зазначеними комунальними організаціями, можливе лише на підставі повторних звернень.

Як і раніше, для оформлення житлової субсидії потрібно подати заяву про призначення та декларацію про доходи і витрати.

Варіанти оформлення субсидій такі:

- особисто до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади;

- до центру надання адміністративних послуг;

- в електронній формі через портал «Дія».

- поштою або особисто до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України незалежно від місця проживання;

- в електронній формі через вебпортал електронних послуг ПФУ та мобільний застосунок ПФУ.        

 

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області


 

ЗАПРОШУЄМО ДО ОНЛАЙН-НАВЧАННЯ


Фахівці Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області запрошують до спілкування роботодавців, які бажають розширити свої знання щодо онлайн-оформлення листків непрацездатності.

Дистанційне навчання відбудеться на ZOOM-платформі за такою темою: «Е-лікарняний: найбільш часті запитання про порядок оформлення та особливості отримання».

Сподіваємося, що цей діалог і обмін інформацією зацікавить вас і принесе практичну користь.

Залучайтеся до ZOOM-конференції за такими параметрами:

Дата і час проведення: 28 червня 2023 року о 15:00.

Посилання:

https://us06web.zoom.us/j/89558304920?pwd=RmxIVzNDZUI4bDJObFA5ZHNRSE9mQT09

 

Ідентифікатор конференції:  895 5830 4920

Код доступу:  620657


 

Новий вид соціальної підтримки захисникам України та їхнім сім’ям

Минулого місяця, тобто у травні п.р., з’явилася ще одна стаття видатків Пенсійного фонду України – почалася виплата нової грошової допомоги захисникам, які мають особливі заслуги, та членам їх родин. Йдеться про реалізацію урядового рішення від 20 січня 2023 року щодо здійснення щомісячних грошових виплат громадянам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, а також членам сімей загиблих (померлих) громадян з їх числа.

Принагідно слід нагадати, що громадяни нашої держави, нагороджені, зокрема, військовими орденами та медалями, мають право на доплату відповідно до закону «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною». Розмір доплат за цим законом становить від 20 до 40 відсотків прожиткового мінімуму (від 418,60 до 837,20 грн) залежно від виду і кількості нагород. Це наразі стосується як радянських нагород, так і сучасних українських.

Крім зазначеної категорії громадян, що відзначилися видатними заслугами у мирний час, є також військові, яким може бути наданий статус особи, що має особливі заслуги перед Батьківщиною. Такими вважаються, зокрема, Герої України, яким, починаючи з 2014 року вручений орден «Золота Зірка»; особи, нагороджені орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів, орденом «За мужність» трьох ступенів і орденом княгині Ольги трьох ступенів. З 1 січня 2023 року розмір таких доплат збільшився з однієї до трьох мінімальних зарплат, причому отримувати їх тепер можуть навіть ті Герої України, яким пенсію ще не призначено.

Урядовим рішенням визначені такі розміри щомісячної грошової виплати, залежно від присвоєної відзнаки:

1) громадянам із числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і яким, починаючи з 2014 р., присвоєно звання Героя України з врученням ордена «Золота Зірка» – три розміри мінімальної заробітної плати, або 20 100 грн на 1 січня ц.р.;

2) громадянам, яких, починаючи з 2014 р., нагороджено:

– орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів, – два розміри мінімальної заробітної плати, або 13 400 грн на 1 січня ц.р.;

– орденом «За мужність» трьох ступенів, – один розмір мінімальної заробітної плати, або 6 700 грн на 1 січня ц.р.;

– орденом княгині Ольги трьох ступенів, – один розмір мінімальної заробітної плати або 6 700 грн на 1 січня ц.р.;

3) непрацездатним членам сім’ї загиблих (померлих) осіб із числа нагороджених посмертно орденом «Золота Зірка», яким присвоєно звання Героя України, орденом «Богдана Хмельницького» трьох ступенів, орденом «За мужність» трьох ступенів, орденом княгині Ольги трьох ступенів – один розмір мінімальної заробітної плати або 6 700 грн на 1 січня ц.р.

У Полтавській області грошову допомогу за особливі заслуги наразі отримують 10 військових, відзначених званням Героя України після 24 лютого 2022 року, які не перебувають на обліку як пенсіонери.

За загиблих військовослужбовців, яким посмертно присвоєно звання Героя України з врученням ордена “Золота Зірка”, призначено щомісячну грошову допомогу 8-ми членам сімей.

Також призначений новий вид щомісячної грошової допомоги нашому земляку із числа колишніх військовослужбовців, тобто нинішньому пенсіонеру, який нагороджений орденом «За мужність» трьох ступенів.

На виплату грошових допомог захисникам, удостоєним почесних нагород, Головне управління Пенсійного Фонду України у Полтавській області спрямувало з початку року майже 724 тис. грн. Щомісячні видатки Фонду на виплату коштів за січневою постановою Уряду становлять 180,9 тис. грн.

 

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області


 

До вересня пільговики можуть отримати невиплачені суми коштів на оплату житлово-комунальних послуг

Урядове рішення від 18 квітня нинішнього року врегулювало процедуру отримання невиплачених коштів на оплату житлово-комунальних послуг деяким пільговикам. Зокрема, йдеться про суми пільг, які обліковувалися з 1 червня по 20 грудня 2022 року і які не надійшли одержувачам через відсутність відповідних звернень.

Отже, цьогоріч з квітня по вересень одержувачі пільг можуть повернути залишки сум невиплачених пільг. Що для цього потрібно? Звернутися до органів Пенсійного фонду України із заявою, в якій зазначається:

- назва та реквізити документа, що дає право на пільги;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків;

- серія та номер паспорта громадянина України / свідоцтва про народження /тимчасового посвідчення громадянина України, ким видано документ і дата його видачі;

- номер рахунка (за стандартом IBAN) та найменування банку, в якому відкрито рахунок.

У разі смерті пільговика, на обліковому записі якого на 1 червня 2022 року були зафіксовані залишки невиплачених коштів, отримати їх може член сім’ї, на якого поширювалися пільги і відомості про якого внесені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, що мають право на пільги. У такому випадку родич померлого теж повинен звернутися до органу Пенсійного фонду України із заявою, в якій зазначити:

  • власне ім’я та прізвище;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків;

- реквізити документа, що посвідчує особу;

- номер рахунка (за стандартом IBAN) та найменування банку, в якому відкрито рахунок.

Окрім того, члени сім’ї померлого пільговика надають копії таких документів:

  • свідоцтва про смерть пільговика;

- паспорта громадянина України або документа про народження, або тимчасового посвідчення громадянина України пільговика;

- реєстраційного номера облікової картки платника податків пільговика.

На жаль, трапляються випадки, коли сума пільг виплачена надміру. Серед причин таких прикрих фактів є зловживання з боку пільговика, неповідомлення одержувачем пільг уповноваженого органу про зміну обставин, які вплинули на розмір виплачених пільг тощо. Зрозуміло, що неправомірно одержані кошти повинні бути повернуті пільговиком на вимогу уповноваженого органу.

Також одержувачі пільг мають знати, що в деяких випадках виплата коштів може припинятися – зокрема, у разі смерті пільговика, у разі втрати права на пільгу, на час призначення житлової субсидії (з місяця, що настає за місяцем настання відповідної події) а також за заявою пільговика (з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою).

 

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області


 

З’ЯВИЛАСЯ МОЖЛИВІСТЬ ОФОРМЛЕННЯ ПЕНСІЇ ЗА ДОПОМОГОЮ ДІЯ.ПІДПИСУ

У сфері діяльності Пенсійного фонду України, незважаючи на війну, продовжується цифрова трансформація адміністративних процесів та інформаційна інтеграція. Черговим кроком на цьому шляху стала можливість оформлення пенсії за допомогою Дія.Підпису.

Що таке «Дія.Підпис»? Це кваліфікований електронний підпис, який можна використовувати для підписання документів, оформлення послуг у мобільному застосунку та на порталі Дія, а також для авторизації в застосунках і на сайтах партнерів Дії.

Скористатися новою функцією зможуть люди, які бажають дистанційно подати заяву на призначення пенсії через особистий кабінет вебпорталу Пенсійного фонду України, але не мають можливості отримати КЕП.

Для цього потрібно бути зареєстрованим користувачем мобільного застосунку Дія, активувати Дія.Підпис та підготувати сканкопії необхідних документів.

Як скористатися новим сервісом? Необхідно зайти на вебпортал електронних послуг Фонду (https://portal.pfu.gov.ua) та вибрати вкладку “Заява про призначення пенсії“. Ознайомившись з інформацією, яка з’явиться на екрані, перейти за посиланням “Вхід“. Потім за допомогою Дія.Підпису увійти до особистого кабінету користувача, після чого виконати такі кроки:

1. У розділі “Щодо пенсійного забезпечення” натиснути вкладку “Заява на призначення пенсії”. Дати згоду на дистанційне інформування, обравши спосіб отримання повідомлень щодо опрацювання заяви. Натиснути “Продовжити” та обрати вид пенсії, наприклад, “Пенсія за віком”.

2. Для заповнення атрибутів звернення дати відповіді на питання анкети та надати згоду на передачу і обробку персональних даних (позначка).

3. Прикріпити сканкопії документів, підготовлених згідно з вимогами щодо сканованих копій, за наведеним перед формуванням заяви переліком. 

У результаті на екрані з’явиться повна форма заяви про призначення пенсії, яку у разі потреби можна відредагувати.

Остаточним завершенням всіх операцій стане підписання заяви за допомогою Дія.Підпису та відправка на опрацювання до Пенсійного фонду натисканням кнопки “Підписати та відправити до ПФУ“.

За результатами опрацювання заявник отримає інформацію про стан обробки заяви та рішення щодо призначення пенсії.

 

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області


 

Наближається неопалювальний сезон: які тенденції у призначенні житлових субсидій і пільг спостерігають працівники Пенсійного фонду?

Застосування принципу екстериторіальності, верифікація, внутрішній аудит – те, що зараз налагоджено в Пенсійному фонді для ефективного адміністрування житлових субсидій і пільг. А найкращим показником ефективності є соціальна рівновага і відсутність скарг громадян, що вкрай важливо у період, коли в Україні триває повномасштабна війна.

Як свідчить аналіз, проведений у регіональному управлінні Пенсійного фонду, кількість одержувачів житлових субсидій і пільг – величина непостійна і залежить від багатьох факторів. Найбільше впливають на цю величину сезонні зміни і, відповідно, послуги, які одержують громадяни протягом опалювального та неопалювального сезонів. Зокрема, одержувачі пільг з початком опалювального сезону, як правило, віддають перевагу субсидіям, сума яких виявляється більшою. Якщо на 1 жовтня 2022 року Головне управління розпочало виплату 36,9 тис. субсидій та 33,4 тис. пільг, то на 01.01.2023 кількість одержувачів субсидій в області уже становила 126,7 тис. осіб з середнім розміром 1728 грн, а одержувачів пільг – 32,4 тис. осіб з середнім розміром виплати 1741 грн.

За останніми статистичними даними, наприкінці опалювального сезону на Полтавщині налічується 125,3 тис. одержувачів житлових субсидій і 49,3 тис. пільговиків. Середні розміри виплат, які профінансовані цим категоріям громадян у березні, становлять відповідно 1704 грн і 1354 грн. Загальна сума коштів, яку Пенсійний фонду України спрямував протягом місяця на субсидії і пільги до банківських установ і поштових відділень області, досягла 280,3 млн грн.

Наближається неопалювальний сезон, який триватиме з травня по вересень, і працівники Фонду намагаються забезпечити готовність системи до виплати житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг протягом цього періоду. Що обов’язково слід врахувати тим громадянам, які претендують на одержання допомоги від держави?

Перш за все - при призначенні допомоги на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний сезон враховується сукупний дохід домогосподарства за ІІІ – ІV квартали попереднього календарного року (липень-грудень). Проте для пенсійних виплат діє інше правило – доходи у вигляді пенсії при призначенні субсидії враховуються лише за один місяць – за березень поточного року.

Важливим фактором, який може стати причиною відмови в призначенні субсидії, є наявність заборгованостей з оплати житлово-комунальних послуг. Допомогу на оплату ЖКП не призначають за наявності простроченої понад три місяці заборгованості, розмір якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (680 гривень).

Для того, щоб допомога на оплату ЖКП на неопалювальний сезон була призначена вчасно, з боргами потрібно розрахуватися до травня. Також за наявності боргів можна вжити таких заходів: укласти договір з надавачами житлово-комунальних послуг про реструктуризацію заборгованостей або надати до Пенсійного фонду документальне підтвердження оскарження заборгованості в судовому порядку.

 

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області


 

Де і як мешканці Полтавщини можуть одержати допомогу в оформленні житлових субсидій і пільг

З 1 грудня 2022 року Полтавщина, як і всі інші регіони України, долучилася до урядового проєкту щодо зміни механізму оформлення та отримання житлових субсидій і пільг. Нині у повному обсязі адмініструє цю функцію Пенсійний фонд, відтак регіональне управління Фонду стало новою ланкою у процесі соціальної підтримки громадян, яким необхідна допомога від держави у формі субсидій і пільг на оплату житлово-комунальних послуг.

На даний час мережа обслуговування громадян складається з 17 відділів, які за територіальною ознакою розподіляються на 31 осередок. По суті – це сервісні центри, які надають послуги всім відвідувачам незалежно від місця проживання. Окрім того, обслуговуванням з будь-яких питань, які належать до компетенції працівників Пенсійного фонду, охоплено 55 із 60-ти територіальних громад Полтавщини. У територіальних громадах, центрах надання адмінпослуг, прозорих офісах налічується 61 пункт обслуговування, які вважаються віддаленими робочими місцями працівників Пенсійного фонду. Отже, у цілому кількість точок доступу до послуг становить 92. У будь-якому з цих осередків мешканці нашого краю і переселенці у числі іншого можуть оформити житлові субсидії.

Документи для призначення субсидій залишилися ті, що були раніше, зокрема:

- заява про призначення та надання житлової субсидії;

- декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Способи подання документів досить різноманітні. Зокрема, можна обрати такі варіанти:

- особисто звернутися до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади;

- особисто звернутися до центру надання адміністративних послуг;

- в електронній формі - через портал «Дія»;

- поштою або особисто до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України;

- в електронній формі – через вебпортал електронних послуг ПФУ (https://portal.pfu.gov.ua) та мобільний застосунок ПФУ.

 

Увага! За консультацією з різних питань обслуговування громадян можна звертатись до будь-якого сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (перелік додається).

 

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області


 

ПРОФІЛАКТИКА НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ – ЗОНА ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ПРАЦІВНИКІВ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ

З 1 січня 2023 року за рішенням уряду Пенсійний фонд України здійснює функції уповноваженого органу управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку. Отже, у числі іншого профілактика нещасних випадків є предметом уваги фахових працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Для того, щоб організовувати в регіоні заходи з пропаганди безпечних та нешкідливих умов праці, фахівці Фонду попередньо проаналізували, що основними причинами нещасних випадків на виробництві є наступні:

- порушення трудової дисципліни;

- невиконання вимог інструкції з охорони праці;

- невиконання посадових обов’язків;

- порушення правил дорожнього руху.

Що стосується основних шляхів попередження виробничого травматизму, то це - створення на кожному робочому місці безпечних і нешкідливих умов праці та належне навчання працівників безпечним прийомам праці.

Отже, працівник, який хоче зберегти своє життя і здоров’я, повинен врахувати такі поради:

- будьте уважним під час інструктажу з охорони праці та під час роботи;

- намагайтеся позбутися формалізму під час засвоєння нових знань і оволодіння новими процесами;

- не соромтесь ставити питання;

- у разі необхідності звертайтеся за консультаціями з питань охорони праці та профілактики нещасних випадків до причетних фахівців підприємства або до відділу профілактики та розлідування нещасних випадків працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (0532) 60 81 97.


 

Коли і як перерахують пенсії працюючих пенсіонерів цьогоріч?

Нині на Полтавщині налічується 410,5 тис. осіб пенсійного віку. Майже 100 тисяч з них продовжують працювати.

Кожні два роки пенсіонери, які продовжують офіційно працювати, тобто за них сплачено або вони сплатили єдиний внесок; набувають право на перерахунок пенсії з 1 квітня. Право на перерахунок пенсії визначає страховий стаж, зафіксований на 1 березня року, в якому він проводиться.

Для перерахунку виплат працюючих пенсіонерів обов’язковими є такі умови:

- пенсія призначена за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;

- набули не менше 24-х місяців страхового стажу;

- набули менше 24-х місяців страхового стажу, але після призначення пенсії пройшло не менше двох років.

У нинішньому році перерахунок буде проведений після надходження до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за І квартал 2023 року, тобто, після 10 травня.

Для того, щоб знайти для пенсіонера найбільш вигідні умови, перерахунку підлягатимуть пенсійні виплати за двома напрямками – або лише з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, або – у разі доцільності – з урахуванням стажу та заробітної плати, набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

За прогнозними підрахунками, на Полтавщині перерахують понад 40 тис. пенсій.

Виплата перерахованих пенсій буде проводитись у червні з доплатою за квітень і травень.

 

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області

 


 

У березні зросли пенсійні виплати «чорнобильців»

З 1 березня 2023 року в Україні, окрім індексації пенсій, збільшилися також розміри мінімальних пенсійних виплат особам з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Розмір таких виплат залежить від середньої заробітної плати за попередній рік.

Як свідчить аналіз, на Полтавщині нині налічується 9,7 тис. осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Близько сорока відсотків цих людей отримують пенсії, призначені у розмірі відшкодування збитків та у мінімальних розмірах відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У їх числі – понад 3 тис. чорнобильців, які мають інвалідність і є учасниками ліквідації аварії на ЧАЕС.

В українському законодавстві визначено, що у колишніх ліквідаторів з інвалідністю, яка стала наслідком Чорнобильської катастрофи, мінімальний розмір пенсійної виплати і середня зарплата пов’язані таким чином: у разі наявності інвалідності І групи розмір пенсії складе 100% середнього заробітку; для осіб ІІ групи інвалідності – не нижче 80%, а ІІІ групи – не менше 60%.

З 1 березня відповідний перерахунок проведений, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії (у 2022 році – 13376,21 грн). Відтепер мінімальний розмір пенсії особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим:

  •  для осіб з інвалідністю І групи – 13 376,21 грн (до 01.03.2023 –
    12 993,56 грн);
  •  для осіб з інвалідністю ІІ групи – 10 700,97 грн (до 01.03.2023 –
    10 394,85 грн);
  •  для осіб з інвалідністю ІІІ групи – 8 025,73 грн (до 01.03.2023 –
    7 796,14 грн).

Такі розміри мінімальних пенсійних виплат встановлюються незалежно від того, згідно з яким законом особі призначено пенсію.

 

Головне управління Пенсійного фонду

України в Полтавській області

 


 

Номери телефонів та комунікаційні канали з питань  надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України

 

Змінився механізм виплати пільг на житлово-комунальні послуги

На підставі урядового рішення з 1 січня 2023 року зазнав змін механізм виплати пільг на житлово-комунальні послуги. Відтепер пільги надаватимуть виключно у грошовій готівковій формі. Зміни ґрунтуються перш за все на принципі екстериторіальності, який діє в органах Пенсійного фонду України. Завдяки цьому одержати пільги можна в будь-якій точці країни, що дуже важливо для людей, які під час війни вимушено змінили місце проживання.

Пільговики, які до грудня 2022 року отримували кошти у готівковій формі, а також ті громадяни, які звернулися за наданням пільг у грудні 2022 року, можуть не хвилюватися, адже для них все залишилося незмінним. Пенсійний фонд України буде перераховувати кошти на рахунки таких одержувачів, відкриті в уповноважених банках, або через відділення АТ “Укрпошта”, - тобто, залежно від раніше обраного одержувачем способу виплати пільги.

Що з 01.01.2023 змінилося для пільговиків, які раніше користувалися безготівковою формою одержання коштів? Зміни залежать від категорії одержувачів, зокрема:

1. Пенсіонери будуть одержувати пільги в уповноважених банках або через відділення АТ “Укрпошта”, куди надходить пенсія.

2. Громадянам, що не є пенсіонерами, кошти на виплату пільг перераховуватимуть на поточні рахунки, які Пенсійний фонд України відкриє в АТ “Ощадбанк” (так звана «Швидка копійка»).

Про відкриття зазначеного банківського рахунку органи Пенсійного фонду поінформують пільговика. А він, у свою чергу, повинен особисто звернутися до АТ “Ощадбанк” для укладення відповідного договору щодо одержання коштів.

Якщо пільговик захоче змінити спосіб отримання коштів, він повинен звернутись із відповідною заявою до територіального органу Пенсійного фонду України. Це можна зробити таким чином:

- особисто звернутися до будь-якого сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України (перелік сервісних центрів можна знайти за посиланням);

- через установу уповноваженого банку чи виплатний об’єкт Полтавської дирекції АТ «Укрпошта»;

- через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Довідково: на Полтавщині нині 24 тисячі громадян, які до 1 січня 2023  року отримували пільги на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій безготівковій формі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області


 

ДО УВАГИ СТРАХУВАЛЬНИКІВ! ЗМІНИВСЯ ТЕРМІН ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО НЕЩАСНИЙ ВИПАДОК НА ВИРОБНИЦТВІ

З 1 січня 2023 року одним із напрямків роботи пенсійних установ стала профілактика та розслідування нещасних випадків на виробництві.

Процедура розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань, аварій на виробництві залишилася незмінною – як і раніше, її проводять відповідно до порядку, затвердженого урядовою постановою від 17.04.2019 №337.

Окрім того, не змінилися й вимоги законодавства про те, що відповідальність за правильну організацію розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві покладається на роботодавця.

Проте, постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 №59 внесено зміни до порядку №337. Відтепер роботодавці Полтавщини повинні врахувати наступне:

1. Після отримання інформації про нещасний випадок, заяви потерпілого, членів його сім’ї чи уповноваженої ним особи, потрібно оформити повідомлення про нещасний випадок/гостре професійне захворювання (отруєння) згідно з додатком 2 до Порядку № 337.

2. Термін повідомлення про нещасний випадок - протягом доби  засобами зв’язку та не пізніше наступного робочого дня - на паперовому носії (п. 8 Порядку № 337).

3. Повідомляти про нещасний випадок слід за місцем його настання. Якщо нещасний випадок стався внаслідок події під час руху транспортних засобів усіх видів — за місцем реєстрації підприємства.

Довідково: канали зв’язку з фахівцями Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для повідомлення про нещасний випадок на виробництві: адреса електронної пошти - gu@pl.pfu.gov.ua телефон - (0532) 60-81-97.

 

 

Головне управління Пенсійного фонду України

в Полтавській області

ВЗАЄМОДІЯ ВСІХ ПРИЧЕТНИХ УСТАНОВ СПРИЯТИМЕ ПОСИЛЕННЮ ПЛАТІЖНОЇ ДИСЦИПЛІНИ РОБОТОДВЦІВ І ВІДНОВЛЕННЮ СТРАХОВОГО СТАЖУ ПРАЦІВНИКІВ
 
Наразі на Полтавщині налічуєтья близько 405 тис. пенсіонерів, тоді як на початок 2024 року їх було на 5 тисяч більше. Середня пенсія в області становить 5 983 грн, при цьому близько двох третин пенсіонерів отримують виплату меншу за 5 000 грн. Разом з тим витрати на виплату пенсій - найбільші соціальні видатки українського бюджету. Зокрема, в Полтавській області на пенсійні виплати за п’ять місяців нинішнього року спрямовано понад 11,3 млрд грн. 
Водночас кількість працюючих українців, які своїми внесками могли б підтримувати пенсійну систему та виплату пенсій, скорочується на порядок швидше, ніж кількість пенсіонерів. Нині на Полтавщині зафіксовано менше 376 тисяч тих, хто платить єдиний соціальний внесок, з якого поповнюється Пенсійний фонд. 
Як свідчить аналіз, зменшення надходжень від громадян і підприємств, які не працюють, компенсується збільшенням надходжень від військовослужбовців, мобілізованих, що отримують грошове забезпечення. Але цей ефект не є стабільним, а відтак - великі ризики для солідарної пенсійної системи. 
Складна фінансово-економічна ситуація на найпотужніших промислових підприємствах регіону безпосередньо відображається на наповненні пенсійної скарбниці. Так, цьогоріч Кременчуцький сталеливарний завод не сплатив до бюджету Фонду 8,5 млн грн, близько 2,3 млн грн заборгувало Кременчуцьке кар’єроуправління “Кварц”, а Полтавський турбомеханічний завод завинив 2,0 млн грн.
Названі підприємства належать до економічно-активних, тобто до тих, на які найбільше покладаються при плануванні надходжень і розподілі видатків. Заборгованість підприємств цього виду порівняно з початком року збільшилася майже на 5 млн грн і досягла 29,8 млн грн.
Зрозуміло, що левова частка заборгованості обліковується за підприємствами, які перебувають на різних стадіях банкрутства. Якщо частка заборгованості економічно-активних підприємств у загальній сумі боргу становить майже 18%, то підприємствам-банкрутам належить 68% боргу. 
У цілому борги по сплаті внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, адміністрування яких здійснюють органи Пенсійного фонду України, за п’ять місяців нинішнього року зросли на 6,2 млн грн (на 4%), і склали 170 млн грн. 
У Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснили всі законодовчо визначені заходи щодо боржників 
Надалі багато чого у наповненні бюджету та своєчасному забезпеченні соціальних виплат у регіоні залежатиме від впливу органів державної податкової служби, державної виконавчої служби, органів місцевого самоврядування, обласної військової адміністрації. Результатом такого впливу і комплексної взаємодії стане посилення платіжної дисципліни платників, погашення заборгованості та відновлення страхового стажу застрахованих осіб.
Головне управління Пенсійного фонду 
                                                                                  України в Полтавській області

Мапа сайту

Режим роботи
пн.-чт. 08.00 - 17.15
пт. 08.00 - 16.00
обідня перерва - 12.00 - 13.00
Телефон
+38 (05358) 2-14-70
Телефон/факс
+38 (05358) 2-14-70
Електронна пошта
office@pyryatyn-mrada.gov.ua