З утворенням Полтавської губернії в повітових містах були введені посади земських лікарів, які обслуговували ці повіти. У 1803 році цар Олександр І затвердив проект створення в Лубнах «Богоугодних закладів» на 100 ліжок та приписних лікарень в Хоролі, Пирятині та Переяславі на 10 ліжок кожна. Перший лікар у Пирятин прибув у 1805 році. Прийом проводився в орендованому земством будинку, де одночасно проживала і повивальна бабка. У 1810 році губернським архітектором Михайлом Амвросимовим було побудовано першу лікарню (по вул. Січових Стрільців).
Будівлі земскої лікарні (розташовані на території сучасної лікарні) земством були збудовані на початку 1898 року. Вибір ділянки був зроблений не випадково, адже в тому краю проживало не одне покоління бабок-шептух та повивальниць, і населення звикло їхати в ту частину міста за єврейським цвинтарем, щоб отримати отриманням медичну допомогу.
Завдяки клопотанням повітового дворянства та коштам земської управи було зведено чотири корпуси на 50 ліжок, а саме: венерологічний корпус (зараз неврологічне відділення), корпус внутрішніх хвороб (зараз інфекційне відділення), заразний барак (зараз дитяче відділення), акушерський та хірургічний корпус (зараз хірургічний корпус). У тому ж 1898 році було зведено каретну на дві пари коней для надання медичної допомоги по повіту та поліклінічне відділення на 4 кабінети для проведення амбулаторного прийому.
Добудови інших лікарняних споруд були проведені вже пізніше, у 1967 та в кінці 1980 років, та здійснювалися за ініціативи головного лікаря, Заслуженого лікаря України Олександра Лобаса.
Перший головний лікар Пирятинської міської земської лікарні – А. П. Лебов, смотритель Пирятинської земської фельдшерської школи – Максимов, директор школи – лікар Свєтковський.
Земська повітова медицина в 1916 році була представлення таким чином: лікарських дільниць – 8, фельдшерських пунктів – 21, земських аптек – 1, лікарень – 8. Загальна кількість ліжок в лікарнях – 124 (звичайних – 92, заразних – 20, сифілітичних – 12). На одного лікаря припадало 356 квадратних верст і 26 800 жителів.