Дворянське зібрання чи дворянське депутатське зібрання – виборний орган дворянського самоврядування в Російській імперії, що існував у період між 1766–1917 роками. Дворянські зібрання діяли в намісництвах, губерніях і повітах, відповідно адміністративного поділу державного управління. Маршалок (рос. – предводитель) - виборна посада.
Споруда збудована у кінці ХІХ століття за ініціативи маршалка Пирятинського повітового дворянства, статського радника графа Миколи Морісовича О’Рурка. Він був на цій посаді з 1883 по 1902 рік. Походив Микола О’Рурк із давнього та славетного ірландського роду короля Рурка (Х ст.). Був морським офіцером, на Пирятинщину приїхав капітан-лейтинантом у відставці.
Ось як про історію появи будівлі для повітового зібрання у своїх спогадах пише сучасник тих подій історик і багаторічний гласний (депутат) Пирятинського повітового земства Микола Стороженко: «У перші роки свого отаманства граф М.М. О’Рурк спромігся зберегти трохи грошей з тих, що були підлеглі отаманові, та попіклувався збудувати невеличкий з цегли будинок на задурно відрізаному з великої земської оселі ґрунтові, щоб у ньому зробити стан для отамана дворянства та його канцелярії. Будинок той уміщав доволі помірну залу, гостьову, їдальню, спальню, канцелярію та кухню. Була при ньому стайня, каретня та льох і збудовано його було у глибині дворища із кругом, а ззаду було посадовлено невеличкий садок. У залі на стінах було поприбивано портрети государів, а у гостьовій невеличкі залізні бляхи з намальованими на них гербами дворянських родів Пирятинщини».
Будинок дворянського зібрання був одним з громадських і культурних центрів міста. Від його входу й аж до сучасної вул. Соборної був великий парк. У середині будівлі висіли 24 герби – всіх дворянських родів Пирятинщини.
З 1919 році тут працював перший повітовий комітет комсомолу та міський молодіжний клуб.
У перші роки після звільнення Пирятина від фашистських загарбників на добудованій до приміщення сцені ставив спектаклі для пирятинців та військовослужбовців, що лікувалися в місцевих госпіталях, професійний театральний колектив. Потім до 1967 року тут знаходився районний будинок культури. З 1967 року будівлю передали піонерії району, у правому крилі розмістилася районна дитяча бібліотека, що працювала там до 2003 року.
Зараз у будівлі дворянського зібрання працює Пирятинський центр дитячої та юнацької творчості.