Громада для людей
Створення туристичної привабливості
Підтримка місцевого бізнесу
Відкритість до партнерства

Юридичні питання

У зв’язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації в Збройних Силах України мають місце окремі випадки залишення військовослужбовцями військових частин або місць служби. Такі дії військовослужбовців несуть ознаки кримінального правопорушення, передбачені частиною 5 статті 407 Кримінального Кодексу України: Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних  причин вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Враховуючи ті обставини, що факт вчинення протиправної поведінки, пов’язаної з самовільним залишенням військової частини або місця служби, за сторони військовослужбовця міг бути обумовлений сукупністю різних факторів та обставин (стан здоров’я, сімейні обставини, відсутність порозуміння з боку керівництва підрозділу, конфлікти всередині військових колективів, неналежна підготовка та матеріальне забезпечення, потрапляння під негативний вплив співслужбовців тощо) керівництвом Збройних Сил України постійно вживаються заходи щодо повернення вказаної категорії військовослужбовців до військових частин. 
З цією метою було розроблено та запроваджено наступний алгоритм дій: 
  • військовослужбовець, який усвідомлює свій негативний вчинок, бажає в подальшому проходити військову службу в Збройних Силах України та бути звільненим від кримінальної відповідальності за свої дії, повинен звернутись до органу управління Військової служби правопорядку за місцем проживання;
  • в разі добровільної згоди, військовослужбовці вказаної категорії будуть направлені до інших військових частин резерву, утворених відповідно до рішення керівництва Збройних Сил України;
  • за фактом повернення та зарахування до військової частини резерву військовослужбовцю поновлюється строк служби та всі види забезпечення (грошове, продовольче, речове).
 

Який вид служби обрати: за контрактом чи мобілізацією? Роз'яснення ТЦК та СП

 

В Україні триває війна - росія окупувала значну частину нашої території. В країні триває загальна мобілізація - військовозобов’язаних чоловіків призивають виконати їх обов’язок перед країною, благами якої вони користувалися все своє життя. Для більшості свідомих громадян вже стає очевидним, що кожен громадянин України повинен готуватися до захисту Батьківщини зі зброєю в руках. Виникає питання - яким чином?

В умовах сьогодення існує два варіанти проходження військової служби: за мобілізацією та за контрактом.

МОБІЛІЗАЦІЯ:

Військова служба за мобілізацією є основним способом комплектування Збройних Сил України в період дії воєнного стану. Відповідно, мобілізовані воїни складають значну частку в структурі Збройних Сил України.

Конкретних строків перебування у війську за мобілізацією не визначено – до закінчення воєнного стану, або оголошення демобілізації. Мобілізовані користуються всіма правами та пільгами, мають такі самі можливості, як і військовослужбовці контрактної форми: забезпечення за всіма видами, підвищення у званні, кар'єрне зростання тощо.

Перевагою мобілізованих військовослужбовців можна вважати більшу кількість підстав для звільнення з військової служби за сімейними обставинами. Зокрема - при народженні третьої дитини.

КОНТРАКТ:

Контрактник – це воїн-професіонал.

Перш за все, контракт передбачає добровільне бажання приєднатися до Збройних Сил, на відміну від мобілізації, яка є обов’язковою. Сьогодні, в умовах воєнного стану, контракт можуть укласти чоловіки і жінки віком 18-45 років на строк від трьох років. Військова служба за контрактом лишається єдиним способом захищати Батьківщину для патріотів призовного віку. Також жінки, які не перебувають на військовому обліку, можуть потрапити до ЗСУ лише на контрактній основі.

Основною перевагою контракту є можливість обрати підрозділ для проходження служби, а також спеціальність. Для цього варто звернутися до обраної військової частини та поспілкуватися зі своїм майбутнім командиром. Мобілізовані ж громадяни, по завершенню навчання у навчальному центрі, направляються до військової частини, яка потребує доукомплектування.

Обирай вже сьогодні, як ти бажаєш захищати Батьківщину від російської навали - призивайся за мобілізацією чи підписуй контракт зі Збройними Силами України. Твоє життя - твій вибір!

 

Служба зв’язків з громадськістю Полтавського обласного ТЦК та СП


 

 

Притягнення до кримінальної відповідальності не звільняє від мобілізації

Через повномасштабне вторгнення російських військ в Україні було введено воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію. Загальній мобілізації підлягають військовозобов’язані громадяни, які не мають права на відстрочку та були визнані придатними чи обмежено придатними до військової служби. Призов за мобілізацією на сьогодні є основним способом комплектування Збройних Сил України, а військовий облік є, очевидно, однією з основних складових підготовки і проведення мобілізації. Проте деякі несвідомі громадяни не лише самостійно не прибувають до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку у випадку зміни військово-облікових даних, як того вимагають Правила військового обліку, що затверджені постановою кабінету міністрів, а й відмовляються прибувати до ТЦК та СП навіть після виклику (вручення повістки). Звичайно ж подібні порушення несуть за собою адміністративну та кримінальну відповідальність.

 Зокрема, якщо військовозобов’язаний відмовляється отримувати сповіщення про необхідність прибути до ТЦК та СП для уточнення військово-облікових даних (повістку), або не прибув до ТЦК у визначений у повістці час – громадянин підлягає адміністративному покаранню – стаття 210 КУпАП передбачає штраф у розмірі 850-1700 гривень. Якщо ж подібні дії повторюються, настає відповідальність за статтею 337 Кримінального кодексу України, - штраф від 3400 до 8500 гривень або рік виправних робіт.

Також кримінальне покарання передбачене у випадку, якщо громадянин прибув за викликом до ТЦК та СП, після уточнення військово-облікових там з’ясували, що він не має права на відстрочку, рішенням ВЛК був визнаний придатним (чи обмежено придатним) до військової служби і отримав мобілізаційне розпорядження, але у визначений час не прибув до збірного пункту для відправлення до навчального центру - відповідно до статті 336 Кримінального кодексу України передбачено від трьох до п’яти років позбавлення волі.

Щоправда судова практика показує, що у більшості випадків суд іде назустріч громадянам, які розкаюється у вчиненому правопорушенні і реальне позбавлення волі замінюють випробувальним строком.

Проте важливо розуміти, що кримінальне покарання у вигляді умовного строку (як і штрафу) не звільняє громадян від подальшого виконання свого військового обов’язку. Зокрема вони й надалі підлягають мобілізації. Проте відтепер за ухилення від мобілізації громадянин відразу відправиться за грати. Навіть без повторної кримінальної справи, оскільки такі громадяни стають на облік у органах пробації і саме орган пробації вносить до суду подання, в якому вказує прохання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення чоловіка для відбування призначеного йому покарання.

Зважаючи на все вище написане хочеться побажати, щоб кожен громадянин утримався від вчинення адміністративного чи кримінального правопорушення, і відразу виконував свій конституційний і громадянський обов’язок – захищати Батьківщину від російської окупації.

 

Служба зв’язків з громадськістю Полтавського обласного ТЦК та СП

 

Для отримання безоплатної правової допомоги учасникам АТО (учасникам бойових дій) необхідно:

Звернутися до установ системи Безоплатної правової допомоги:

в м. Пирятин Бюро правової допомоги розташоване за адресою: вул. Соборна, 41, 1 поверх, тел. (053-58) 3-22-54.

Графік роботи: з понеділка по п’ятницю, з 09.00 до 18.00 (без перерви).

       Пирятинське бюро правової допомоги надає:

- безоплатну первинну правову допомогу, що передбачає: правові роз’яснення, консультації та допомогу у складенні заяв не процесуального характеру;

- безоплатну вторинну допомогу: прийом звернень щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги та забезпечення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги. Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг (згідно ст. 13 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу»):

1) захист;

2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

3) складення документів процесуального характеру.

Документи, необхідні при зверненні за безоплатною вторинною правовою допомогою (призначенням адвоката):

·        паспорт;

·        ідентифікаційний код;

·        копія посвідчення «Учасник бойових дій» з пред’явленням його оригіналу.

Учасники АТО можуть безперешкодно скористатися послугами установ Безоплатної правової допомоги з будь-яких правових питань: соціального забезпечення, трудового, спадкового, сімейного, цивільного, адміністративного, кримінального, договірного, житлового законодавства тощо.

Відповідно до ч. 9, ч. 9-1 ст. 14 Закону України  «Про безоплатну правову допомогу» вторинною правовою допомогою можуть скористатися ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань та особи, які перебувають під юрисдикцією України і звернулися для отримання статусу особи, на яку поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", - на правові послуги до моменту прийняття рішення про надання такого статусу.

Мапа сайту

Режим роботи
пн.-чт. 08.00 - 17.15
пт. 08.00 - 16.00
обідня перерва - 12.00 - 13.00
Телефон
+38 (05358) 2-14-70
Телефон/факс
+38 (05358) 2-14-70
Електронна пошта
office@pyryatyn-mrada.gov.ua