Громада для людей
Створення туристичної привабливості
Підтримка місцевого бізнесу
Відкритість до партнерства
6 жовтня 2022 року 06:40

Що робити у разі радіаційної аварії або ядерного удару?

Почувши сигнал повітряної тривоги «УВАГА ВСІМ!» терміново перейдіть до найближчого укриття

Якщо ви знехтували сигналом повітряної тривоги і під час вибуху перебуваєте на вулиці, помітивши спалах яскравого світла, слід терміново впасти на землю обличчям вниз, бажано – головою в напрямку від вибуху. Якщо є можливість – сховайтеся за стіну будинку, дерево, високий паркан, щит, будь-що, що дозволить вам бути «в тіні».

Прикрийте голову руками, за наявності натягніть на голову капюшон або куртку. Всі відкриті ділянки тіла намагайтесь прикрити одягом.

Після вибуху одразу прямуйте до укриття.

Пересуваючись до укриття, закрийте обличчя та дихальні шляхи тканиною (одягом, шарфом тощо), не дивіться у напрямку вибуху, остерігайтесь уламків та слідуйте до найближчого сховища.

Спеціалісти вважають, що після вибуху на те, аби сховатися від опадів у вигляді радіоактивного пилу, може бути приблизно 10 хвилин.

Перед входом в укриття зніміть верхній шар одягу.

Перебувайте в укритті

Зайдіть до приміщення, укриття, підвалу. Якщо ви в приміщенні будівлі, тримайтеся подалі від вікон, дверей, стін, даху. Домашніх тварин тримайте біля себе.

Перекрийте потрапляння повітря в приміщення. Не вмикайте системи кондиціонування та вентиляції.

Якщо на момент вибуху опинилися у квартирі – за можливості залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей (ванна, комора), зачиніть вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та не вмикайте системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі).

Не виходьте з укриття без вказівок від органів влади або рятувальників.

Залишайтеся на зв’язку. Увімкніть радіо, телевізор або слідкуйте за офіційними інтернет-порталами, аби мати доступ до офіційної інформації.

Знезаразьте себе

Зніміть верхній шар одягу, в якому ви перебували на вулиці. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин.

Якщо є така можливість – прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

Одягніть чистий одяг.

Допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вище перераховані пункти. За можливості, робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.

Потурбуйтесь про безпеку води та харчових продуктів

Використовувати для пиття та приготування їжі можна лише воду з пляшок, що були герметично закриті.

Навіть кип’ятіння не очистить водопровідну воду від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.

Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також для миття пакувань з їжею і водою.

Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня концентрації і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

Харчові продукти є безпечними лише, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.

Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник складіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Подбайте про безпеку у разі виходу з укриття

Не залишайте укриття доки про таку можливість не повідомлять офіційні джерела інформації.

Якщо ж виходу на відкритий простір не уникнути, користуйтеся засобами індивідуального захисту (наприклад, респіратором чи ватно-марлевою пов’язкою), одягніть якомога щільніший одяг, плащ, гумові чоботи, рукавички, окуляри тощо.

Перебуваючи на вулиці не знімайте з себе одяг, не сідайте на землю, намагайтеся не ходити ґрунтовими дорогами, не купайтесь у відкритий водоймах, не вживайте у їжу гриби, ягоди або продукти з відкритих грядок.

Після повернення до приміщення зніміть одяг та взуття, запакуйте у герметичний пакет, тримайте подалі від людей і тварин. За можливості – помийтеся. Або протріть відкриті ділянки тіла вологими серветками чи тканиною.

Коли приймати йодид калію

Про необхідність приймати йодид калію повідомлять офіційні джерела інформації. Без офіційної рекомендації органів влади, органів охорони здоров’я або сімейного лікаря йодид калію в жодному разі не можна призначати собі самостійно і приймати «для профілактики»!

Рекомендоване дозування і схеми прийому будуть оголошені офіційними джерелами інформації у разі необхідності прийому препарату.

Не піддавайтеся паніці

Головне у будь-якій надзвичайній ситуації – не панікувати та діяти виважено і конструктивно. Міська влада тримає ситуацію під контролем та, у разі небезпеки, оперативно інформуватиме населення. Довіряйте тільки офіційним джерелам інформації.

Якщо ви досі цього не зробили, ознайомтеся з картою укриттів та збережіть собі адреси найближчих до місць, де ви часто перебуваєте (дім, робота, навчальний заклад, домівки близьких).

Зробіть, про всяк випадок, запаси бутильованої води та герметично упакованої їжі, необхідних медикаментів, предметів гігієни. Подбайте про корм та воду для домашніх тварин.

Зберігаємо спокій, підтримуємо одне одного та віримо в Збройні сили України! Разом переможемо!

 

Мапа сайту

Режим роботи
пн.-чт. 08.00 - 17.15
пт. 08.00 - 16.00
обідня перерва - 12.00 - 13.00
Телефон
+38 (05358) 2-14-70
Телефон/факс
+38 (05358) 2-14-70
Електронна пошта
office@pyryatyn-mrada.gov.ua