Сказ - особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і закінчується летально.
Основним джерелом інфекції є хворі на сказ тварини. Зараження сказом відбувається найчастіше під час прямого контакту хворої на сказ тварини з іншою теплокровною твариною або людиною шляхом нанесення укусів, ослинення слизової оболонки чи пошкодженої ділянки шкіри.
Серед тварин у 2019 році у нашій країні зареєстрували 260 випадків. А з початку 2020 року в Полтавській області зареєстровано 23 неблагополучних пунктів по сказу, де захворіло та загинуло 27 тварин, 8 собак, 7 котів, 9 лисиць, 1 куниця, 2 ВРХ і 1 ДРХ.
Відповідно до інформації Пирятинської райдержветлікарні з початку 2020 року станом на 01.10.2020 року нанесено 13 покусів людям. Тварини перебували під ветеринарним наглядом та визнані здоровими.
З метою попередження захворювання тварин на сказ необхідно:
- забезпечити профілактичну вакцинацію проти сказу собак, котів, диких м’ясоїдних тварин;
- дотримуватись діючих правил тримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах;
- вживати заходів щодо недопущення диких хижаків у місця перебування свійських тварин;
- переміщення собак, котів, а також диких м’ясоїдних тварин здійснювати лише з благополучної місцевості при наявності ветеринарних документів з відміткою про щеплення тварини проти сказу не менше ніж за 30 днів до вивезення.
Людина, яка була покусана твариною, повинна відразу звернутися до медичного закладу.
При нанесенні покусів твариною або у випадку підозри захворювання тварини на сказ (виражена неспровокована агресія, слинотеча), необхідно негайно:
- ізолювати тварину, що нанесла покуси;
- повідомити спеціаліста Держпродспоживслужби за номером телефону 2-22-13.
Корисні посилання:
http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0054-94
http://moz.gov.ua/article/health/scho-robiti-jakscho-vas-vkusiv-sobaka
Пирятинське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області