Громада для людей
Створення туристичної привабливості
Підтримка місцевого бізнесу
Відкритість до партнерства
7 серпня 2020 року 20:14

Встановлення часток у нерухомому майні: як врегулювати спір через суд та без нього

Встановлення часток у нерухомому майні: як врегулювати спір через суд та без нього

    При отриманні у власність невизначеної в натурі частки нерухомості у її власників виникає необхідність встановити, якою саме є межа цієї частки – і в більшості випадків така ситуація провокує конфлікти між сторонами. Врегулювати такі спори можна через суд – або без нього.

    При отриманні у власність невизначеної в натурі частки нерухомості у її власників виникає необхідність встановити, якою саме є межа цієї частки – і в більшості випадків така ситуація провокує конфлікти між сторонами.
 

    Порядок досудового врегулювання спору

  1. Співвласники повинні звернутися до нотаріуса та посвідчити договір щодо порядку користування будинком, будівлями та спорудами.
  2. В подальшому з таким договором звертаються в БТІ, яке готує висновок щодо технічної можливості поділу об’єкта нерухомого майна та здійснює розрахунок часток у спільній власності на об’єкти нерухомого майна. Цей розрахунок виконується в результаті зареєстрованих заяв всіх співвласників об’єктів нерухомого майна.
  3. Після отримання висновку, у разі необхідності перепланувань чи виконання інших будівельних робіт, необхідно звернутися до Державної архітектурної будівельної інспекції та зареєструвати повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
  4. Після отримання висновку БТІ та реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт співвласники мають звернутися до нотаріуса та укласти Договір про виділ частки в натурі майна.

    На кожному з цих етапів від співвласників вимагається документ на землю та технічна можливість поділити Будинок або Будинковолодіння. Укладення договору про виділ частки в натурі припиняє спільну часткову власність для особи, частка якої виділяється за цим договором.
Такий договір є окремим новим правовстановлюючим документом на Будинковолодіння.

    Але не кожен готовий вирішувати такі спори без участі суду.
Тому варто зазначити, що для поділу будинку (будинковолодіння) в судовому порядку необхідно звертатися до суду з позовною заявою про виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. Проте в позові повинна бути вказана обґрунтована технічна можливість виділити частку.
Таким обґрунтуванням зазвичай є висновок судової будівельно-технічної експертизи, який за своєю суттю дублює/змінює висновок БТІ. Таку експертизу також можна замовити в приватному порядку.
Також у суд необхідно надати докази реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Такий доказ необхідний для підтвердження позивачем дійсного наміру щодо виділу своєї частки. При цьому потрібно вирішити питання щодо права власності на земельну ділянку.

 

 

Мапа сайту

Режим роботи
пн.-чт. 08.00 - 17.15
пт. 08.00 - 16.00
обідня перерва - 12.00 - 13.00
Телефон
+38 (05358) 2-14-70
Телефон/факс
+38 (05358) 2-14-70
Електронна пошта
office@pyryatyn-mrada.gov.ua