Громада для людей
Створення туристичної привабливості
Підтримка місцевого бізнесу
Відкритість до партнерства
21 червня 2019 року 13:37

Трихінельоз - небезпечна хвороба тварин і людей

Трихінельоз  -  гельмінтозна  хвороба  тварин  і  людей. Сприйнятливі до трихінельозу свині,  коні, собаки, коти, дикі кабани, ведмеді, вовки, лисиці, борсуки, щури, їжаки, миші та інші   всеїдні, м’ясоїдні, рослиноїдні ссавці,  а  також  люди.

Тварини   заражаються  при поїданні заражених личинками трихінел продуктів забою (м’ясо, субпродукти), кухонних  відходів, трупів  собак,  котів, тушок гризунів (щурів, мишей).

Основне джерело трихінельозу для людини - уражені   личинками трихінел м’язи свиней, в тому числі диких, коней, ведмедів та інших сприйнятливих до трихінельозу тварин.

Клінічні  ознаки у тварин неспецифічні. У людини хвороба проявляється лихоманкою, м’язовими болями, набряком обличчя, висипами на шкірі; при тяжкому перебігу – ураженням міокарда, легень, центральної нервової системи. Хвороба викликає ускладнення, які часто призводять до летальних наслідків.

Уражені   трихінелами  туші  тварин, в т.ч. диких, їх субпродукти, а також трупи собак і  котів, синантропних  гризунів  спалюють. Хвороба у тварин не лікується.

Трихінельоз відноситься до особливо небезпечних хвороб, у випадку встановлення якого в господарстві запроваджується карантин. Обмежувальні заходи триватимуть щонайменше протягом трьох років.

Заходи попередження хвороби або її ліквідації визначені Інструкцією з діагностики, профілактики та ліквідації трихінельозу тварин.

З  метою  недопущення виникнення даного захворювання власники тварин, в тому числі диких, зобов’язані:

забезпечити дослідження на трихінельоз продуктів забою тварин, сприйнятливих до трихінельозу;

завозити    тварин   тільки   з   благополучних   щодо трихінельозу господарств;

постійно   проводити   дератизацію   у   тваринницьких приміщеннях, на територіях ферм, у місцях зберігання кормів; тушки загиблих гризунів спалювати;

забезпечити  утримання територій і приміщень ферм у належному санітарному стані;

не згодовувати тваринам харчові відходи.

Звертаємо увагу, що основний шлях попередження захворювання людини на трихінельоз – споживання м’яса та інших продуктів забою обов’язково досліджених на трихінельоз, бажано після термічної обробки.

Корисні посилання:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0951-07

http://polvet.gov.ua/uk/news/chym-nebezpechnyj-tryhineloz-shho-treba-znaty/

 
 
Інформація надана Пирятинським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

Мапа сайту

Режим роботи
пн.-чт. 08.00 - 17.15
пт. 08.00 - 16.00
обідня перерва - 12.00 - 13.00
Телефон
+38 (05358) 2-14-70
Телефон/факс
+38 (05358) 2-14-70
Електронна пошта
office@pyryatyn-mrada.gov.ua