Останнім часом в Україні почастішали випадки загибелі тварин, в т.ч. бджіл, внаслідок застосування засобів захисту рослин (ЗЗР) та інших агрохімікатів.
Застосування засобів захисту рослин офіційно дозволено, але існує ряд вимог щодо того, які ЗЗР можна використовувати і коли, зокрема це визначено такими документами:
- Закон України „Про пестициди і агрохімікати“;
- Закон України „Про бджільництво“;
- Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98 „Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві“;
- Інструкція по профілактиці отруєння бджіл пестицидами від14.06.1989;
-Інструкція щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл від 30.01.2001.
Проблема з отруєнням живих організмів, наприклад бджіл чи птахів, якраз і виникає тоді, коли ЗЗР використовуються з порушенням цих вимог.
Небезпечними періодами для бджіл є весна, коли аграрії обробляють ґрунт перед чи під час посіву культур; літо, коли здійснюється обробка гербіцидами бур’янів на посівах; кінець літа, коли з метою технологічної підготовки культур до збирання врожаю їх обробляють десикантами. Фактично, протягом всього сезону медозбору бджола знаходиться під загрозою отруєння.
Основним у попередженні отруєння бджіл засобами захисту рослин є реєстрація пасіки, комунікація та взаємоповага між пасічником, органами місцевого самоврядування та агровиробником. На сьогодні розроблено порядок налагодження пасічником такої співпраці.
Заходи при отруєнні бджіл:
- гнізда сімей, що втратили багато льотних бджіл, скорочують відповідно до їхньої сили, виймають у першу чергу медові й пергові рамки, особливо зі свіжопринесеним нектаром і пилком, а також рамки з відкритим розплодом, не обсиджені бджолами;
- сім’ї бджіл забезпечують водою, наливаючи її в стільники, пергою, підгодовують цукровим сиропом;
- по мірі виходу молодих бджіл ці сім’'ї підсилюють.
У випадку масової загибелі бджіл необхідно терміново повідомити за номером телефону 2-22-13, Пирятинське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.