Однією із найважливіших сфер життя є трудова діяльність людини. Право на працю в Україні громадяни реалізують через укладання трудового договору. Водночас чимало цивільно-правових договорів теж засновано на виконанні громадянином певної роботи на користь юридичної чи фізичної особи. Тому важливо знати відмінності трудового договору від цивільно-правових договорів: договору підряду, договору доручення, авторського договору та інших цивільно-правових договорів.
Розмежування трудових і цивільно-правових договорів, заснованих на трудовій діяльності людей, набуває на практиці великого значення, позаяк змішування цих понять може спричинити неправильне застосування законодавства.
Укладення роботодавцем з працівником цивільно-правового договору замість трудового договору є грубим порушенням трудових прав працівника.
Відповідно до Кодексу законів про працю трудовий договір є угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а також виконувати норми внутрішнього трудового розпорядку, а роботодавець зобов’язується виплачувати заробітну плату і забезпечувати умови праці, потрібні для виконання роботи й передбачені законодавством про працю, колективним договором і трудовим договором.
На відміну від трудового договору, цивільно-правовий договір - це угода двох або більше осіб стосовно встановлення, зміни або припинення цивільних прав і обов’язків. Трудовий і цивільно-правовий договори по-різному укладаються, розриваються та створюють відмінні один від одного правові наслідки.
У разі виникнення конфлікту між сторонами укладеного договору треба чітко визначитися, який вид договору між ними був укладений, оскільки законодавство про працю поширюється лише на осіб, що уклали трудовий, а не цивільно-правовий договір. У разі виконання цивільно-правових договорів також не діють гарантії, встановлені законодавством про працю України.
Головна відмінність між трудовим і цивільно-правовим договорами полягає в предметі договору.
За трудовим договором працівник зобов’язаний виконувати не якусь індивідуально-визначену роботу, а конкретну роботу, означену однією або кількома професіями, спеціальностями, посадами відповідної кваліфікації, а також виконувати свою трудову функцію під контролем та керівництвом роботодавця. Причому по закінченні виконання визначеного завдання трудова діяльність не припиняється, працівник зобов’язаний виконувати будь-яке завдання роботодавця, що належить до його трудової функції, обумовленої трудовим договором.
Основною ознакою цивільно-правових договорів є те, що вони застосовуються зазвичай для виконання конкретної роботи, спрямованої на одержання результатів праці, і у разі досягнення цієї мети договір вважається виконаним і дія його припиняється.
За трудовим договором працівник перебуває з роботодавцем у тривалих правовідносинах і зобов’язаний виконувати роботу в межах своєї професії, спеціальності, кваліфікації і посади.
За цивільно-правовими договорами підрядник (виконавець) зобов’язується виконати на свій страх і ризик визначену роботу за завданням замовника з його або власних матеріалів.
За трудовим договором роботу працівників має організовувати роботодавець, створюючи працівникові потрібні умови для виконання роботи, забезпечуючи його сировиною, матеріалами та інструментами. Під час виконання робіт за трудовим договором роботодавець зобов’язаний забезпечити працівникові належні й безпечні умови праці, передбачені законодавством про працю, колективним і трудовим договором.
Під час укладання цивільно-правових договорів процес праці виконавця не регламентується. Підрядник (виконавець) сам організовує свою роботу, визначає час початку й закінчення щоденної роботи, розподіляє час роботи і її тривалість на свій розсуд. У разі виконання завдання за договором підряду та іншими договорами цивільного права процес праці та умови її застосування перебувають за межами зобов’язальних правовідносин. Праця слугує тут лише способом виконання зобов’язань.
За трудовим договором у процесі виконання трудової функції працівник має дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку, встановлених у роботодавця. Тобто дотримуватися режиму робочого часу, розпочинати роботу у встановлений час і закінчувати роботу не раніше часу, зазначеного в правилах внутрішнього трудового розпорядку. Так, відрядник повинен виконати денну норму виробітку, працівник-погодинник має щодня відпрацювати встановлену норму робочого часу.
За цивільно-правовими договорами встановлюється лише кінцевий термін виконання завдання.
За трудовим договором працівник зобов’язаний виконувати трудові обов’язки особисто і не має права передоручати їх виконання іншому працівникові. У разі неналежного виконання або невиконання трудових обов’язків працівника можна притягнути до дисциплінарної і матеріальної відповідальності.
Натомість, укладаючи, наприклад, договір підряду, підрядник відповідає за кінцевий результат праці і може залучати до виконання роботи за договором інших осіб. За договором підряду незалежно від того, хто допустив неналежне виконання договору (сам підрядник чи субпідрядник), відповідальність перед замовником несе підрядник, що підписав договір.
За трудовим договором працівник отримує заробітну плату за почасовою, відрядною або іншими системами оплати праці. Відповідно до частини другої статті 97 Кодексу законів про працю форми й системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження й розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі.
Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород згідно з частиною третьою статті 97 Кодексу законів про працю встановлює роботодавець. При цьому роботодавець не має права в односторонньому порядку ухвалювати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, колективними угодами, колективними договорами.
Заробітна плата виплачується регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними й уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Відповідно до статті 21 Закону України „Про оплату праці“ від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР розмір заробітної плати може бути нижчим за встановлений трудовим договором та мінімальний розмір заробітної плати у разі невиконання норм виробітку, виготовлення продукції, що виявилася браком, та з інших, передбачених законодавством причин, які сталися з вини працівника (час простою підприємства або окремої дільниці з вини працівника).
За договором підряду оплачується готовий результат праці підрядника, за договором доручення - виконання індивідуального конкретного завдання, за авторським договором - виконання у встановлений термін замовлення на створення будь якого визначеного твору.
Трудове законодавство забезпечує осіб, які працевлаштовуються на роботу за трудовим договором, низкою істотних гарантій.
Так, роботодавцеві забороняється необґрунтовано відмовляти особі у прийнятті на роботу; не допускається будь яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства у професійній спілці чи іншому об’єднанні громадян, роду й характеру занять, місця проживання.
Крім того, працівник має право на щорічну відпустку, соціальне страхування та інші гарантії і компенсації, передбачені трудовим законодавством, а також соціально-побутові пільги, визначені колективним договором.
Особа, яка працює за цивільно-правовим договором, не має права на оплачувану іншою стороною договору щорічну відпустку, компенсацію витрат, пов’язаних з відрядженням, оплату листка непрацездатності тощо.