Анізакідоз – паразитарна хвороба морських риб, зокрема таких як оселедець, скумбрія, сардина, хек, сайра, нототенія, сьомга, мойва, тюлька.
Збудник хвороби - личинки круглих гельмінтів анізакід. Личинки мають довжину до 4 см, ширину до 0,9 мм, білого або жовтуватого кольору. Знаходяться переважно в черевній порожнині, на поверхні або всередині різних внутрішніх органів, у м’язах риби. Можуть бути у звернутому стані (форма спіралі або кільця) або витягнуті, зазвичай видимі неозброєним оком.
Людина заражається личинками анізакід під час споживання хворої незнезараженої морської риби. Живі личинки, що потрапили в травний тракт людини можуть призвести до захворювання (ентерит, алергічні реакції), інколи в тяжкій формі.
Вперше захворювання людини анізакідозом було зареєстроване в Голландії в 1955 році і було пов’язано з вживанням слабосолених оселедців. На сьогодні хвороба реєструється в країнах Європи, Америки, Азії.
Морська риба, уражена личинками гельмінтів, знезаражується при певних режимах температури і часу знезараження.
Звертаємо увагу, що основний шлях попередження захворювання людини на анізакідоз – споживання термічно обробленої морської риби (заморожування, варіння, жарення, стерилізація).
За інформацією Пирятинського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області