Міжнародний день боротьби з корупцією (International Anti-Corruption Day) відзначається щорічно 9 грудня з ініціативи Організації Об'єднаних Націй. У цей день 2003 року у мексиканському м. Меріда відбулася політична конференція, на якій була підписана Конвенція ООН проти корупції.
Цей міжнародний договір передбачає заходи із запобігання корупції, покарання винних, а також механізми міжнародної співпраці в боротьбі з корупцією. Документ зобов’язує держави-члени ООН проводити політику протидії корупції, схвалити відповідні закони і заснувати спеціальні органи для боротьби з цим явищем.
Конвенція набула чинності у грудні 2005 року після її ратифікації 30 країнами. Україна ратифікувала конвенцію 18 жовтня 2006 року.
Україна – частина міжнародної спільноти, де прозорість і доброчесність давно є стандартами у суспільстві. У жовтні 2014 року Верховна Рада України ухвалила низку законів щодо боротьби з корупцією, зокрема, Закон України «Про Національне антикорупційне бюро», а також низки урядових антикорупційних законів, які заклали основи антикорупційної політики й законодавства, виходячи з нової суспільно-правової парадигми.
Корупційними діями в освітній галузі в Європі та США вважаються не тільки хабарництво, але й фальсифікація, шахрайство, спотворення інформації, різноманітні порушення професійної етики (у тому числі сексуальні домагання), порушення контрактних умов, невмотивовані витрати, а також непотизм.
Покарання за корупцію є найважливішою складовою будь-яких ефективних антикорупційних ініціатив.