Громада для людей
Створення туристичної привабливості
Підтримка місцевого бізнесу
Відкритість до партнерства
30 квітня 2020 року 10:30

Профілактика отруєння бджіл засобами захисту рослин

Останнім часом в Україні почастішали випадки загибелі тварин, в т.ч. бджіл, внаслідок застосування засобів захисту рослин (ЗЗР) та інших агрохімікатів.

Застосування засобів захисту рослин офіційно дозволено, але існує ряд вимог щодо того, які ЗЗР можна використовувати і коли.

Зокрема це визначено такими документами:

- Закон України „Про пестициди і агрохімікати“;

- Закон України „Про бджільництво“;

- Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98 „Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві“;

- Государственные санитарные правила авиационного применения пестицидов и агрохимикатов в народном хозяйстве Украины;

- Інструкція по профілактиці отруєння бджіл пестицидами від14.06.1989;

- Інструкція щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл від 30.01.2001.

Проблема з отруєнням живих організмів, зокрема, бджіл чи птахів, виникає тоді, коли ЗЗР використовуються з порушенням вимог.

Небезпечними періодами для бджіл є весна, коли аграрії обробляють ґрунт перед чи під час посіву культур; літо, коли здійснюється обробка гербіцидами бур’янів на посівах; кінець літа, коли з метою технологічної підготовки культур до збирання врожаю їх обробляють десикантами. Фактично, протягом всього сезону медозбору бджола знаходиться під загрозою отруєння.

Основним в попередженні отруєння бджіл засобами захисту рослин є комунікація та взаємоповага між пасічником, органами місцевого самоврядування та агровиробником.

На сьогодні розроблено ряд методичних рекомендацій щодо дій пасічника з метою недопущення отруєння бджіл засобами захисту рослин, в основі яких лежить інформування пасічником органів місцевого самоврядування, агровиробників про місця розміщення стаціонарних та кочових пасік. Також запроваджено автоматичну інформаційну систему Grand Expert, яка повинна використовуватися як пасічником так і агровиробником.

Питання попередження отруєння бджіл засобами захисту рослин визначені в таких документах:

Закон України „Про бджільництво“ ст. 30 Охорона ареалів розселення бджіл - Забороняється проводити   оранку  та  будь-яким  іншим  чином руйнувати медоносні угіддя,  застосовувати засоби захисту  рослин, стимулятори  їх  росту,  мінеральні  добрива,  інші  препарати  та здійснювати будь-які роботи,  що  можуть  призвести  до  фізичного знищення бджіл під час медозбору.

ст. 37 Інформування про небезпечні, стихійні гідрометеорологічні явища та небезпечні роботи - Фізичні та  юридичні  особи,  які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин,  зобов'язані не пізніше  ніж за  три  доби  до  початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників,  пасіки яких знаходяться на відстані до   десяти   кілометрів   від   оброблюваних   площ.   При  цьому повідомляється дата обробки,  назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

Інструкція щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл:

7.1.2. Власників пасік оповіщають за три доби до хімобробок з зазначенням  застосовуваного  отрутохімікату,  місця  (у радіусі 7 км),  часу і способу проведення  обробки.  Указують  час  ізоляції бджіл.

7.1.3. Обробки проводять у період відсутності льоту  бджіл  у ранкові або вечірні години.

Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98

6.1.5. Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 0С.

6.1.7. Завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Государственные санитарные правила авиационного применения пестицидов и агрохимикатов в народном хозяйстве Украины:

5.2. Заказчик авиационно-химических работ за три дня до начала авиационных обработок обязан осуществить такие предупредительные мероприятия:

а) оповестить население данной местности (по радио, телевидению, в прессе) о месте, сроках и времени проведения авиационных обработок пестицидами и агрохимикатами; о запрете ближе 1 км от места авиаобработок производить другие сельскохозяйственные работы, выпасать скот о необходимости вывоза пасек к другому месту медосбора, на расстояние более 5 км от места проведения авиационных обработок на период до 5 дней;

б) установить специальные предупредительные знаки безопасности, с указанием конечного срока ожидания, на расстоянии 300 м от обрабатываемых площадей, а также на дорогах, которые проходят через эти поля и на дорогах, ведущих к сельскохозяйственному аэродрому (вертодрому);

5.26. Запрещается проведение авиационных обработок пестицидами всех групп токсичности с целью борьбы с вредителями и болезнями сельскохозяйственных культур, лесных и других угодий, которые расположены ближе:

а) 5 км от места постоянного пребывания медоносных пасек.

Порядок дій у випадку підозри на отруєння бджіл засобами захисту рослин

Безпосередньо на пасіці:

- гнізда сімей, що втратили багато льотних бджіл, скорочують відповідно  до  їхньої сили, виймають у першу чергу медові й пергові рамки,  особливо зі свіжопринесеним нектаром і пилком, а також рамки з відкритим розплодом, не обсиджені бджолами;

- сім'ї бджіл забезпечують водою, наливаючи її в стільники, пергою, підгодовують цукровим сиропом;

- по мірі виходу молодих бджіл ці сім'ї підсилюють.

Подальші дії пасічника.

Відразу необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування з офіційною заявою про створення комісії для засвідчення факту загибелі бджіл та здійснення відбору проб до складу якої входять:

- представник сільгосппідприємства, що проводило обробку;

- представники ОМС;

- представники Держпродспоживслужби (фахівці ветеринарної медицини, санітарного відділу, фітосанітарної безпеки);

- власник пасіки;

- декілька свідків для засвідчення факту отруєння бджіл.

 

За результатами комісійного обстеження пасік(и) комісія складає акт обстеження та проводить відбір проб з кожної пасіки окремо. Відібраний матеріал необхідно направити протягом 24 годин до акредитованої лабораторії.

У випадку масової загибелі бджіл необхідно терміново повідомити Держпродспоживслужбу за номером телефону 2-22-13.

 

Пирятинське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

 

Мапа сайту

Режим роботи
пн.-чт. 08.00 - 17.15
пт. 08.00 - 16.00
обідня перерва - 12.00 - 13.00
Телефон
+38 (05358) 2-14-70
Телефон/факс
+38 (05358) 2-14-70
Електронна пошта
office@pyryatyn-mrada.gov.ua