Щороку в Україні реєструються харчові отруєння, що викликані споживанням грибів, найчастіше пов’язані з вживанням невідомих дикорослих грибів. На території Полтавської області з початку 2018 року грибами дикорослими отруїлися 5 осіб, із них троє дітей, в тому числі у Пирятинському районі - 2 випадки (1- дитина, 1- літня особа), дикорослі гриби зібрані самостійно постраждалими в лісопосадках нашого району.
Гриби – це поживний продукт харчування, але в той же час вони можуть бути небезпечними і привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах.
Серед основних причин отруєнь грибами виділяють:
вживання отруйних грибів;
неправильне приготування умовно їстівних грибів;
вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).
Основними симптомами отруєння є: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовипускання, пронос, розвиваються симптоми серцево-судинної недостатності.
Застерігаємо!
1. Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях, особливо уникайте стихійних ринків. Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.
2. Не збирайте гриби:
якщо не впевнені, що знаєте їх – якими б апетитними вони не здавалися;
поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;
не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, вони не завжди відповідають дійсності;
не куштуйте сирі гриби на смак;
ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні -викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена ґрунтом – викидайте;
гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута;
при обробці кип’ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити;
обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління.
не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок;
суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм.
Перша допомога при отруєнні грибами
- Викликати швидку медичну допомогу.
- Ще до її прибуття необхідно негайно промити шлунок: випити 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натиснути пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийняти активоване вугілля (4-5 таблеток), коли промивні води стануть чистими.
- Після надання первинної допомоги дати постраждалому випити міцний чай, каву або злегка підсолену воду для відновлення водно-сольового балансу; покласти на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.Запам’ятайте: Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Настійно радимо всім! Якщо ви не впевненні у грибах – не збирайте та не їжте гриби зовсім. Без грибів можна прожити.
Пирятинське районне управління ГУ
Держпродспоживслужби в Полтавській області