Громада для людей
Створення туристичної привабливості
Підтримка місцевого бізнесу
Відкритість до партнерства
7 квітня 2017 року 13:37

„Ніколи більше“

Цієї весни минає 75 років, як фашистські окупанти вчинили розправу над мирними жителями Пирятинщини. Понад три тисячі літніх людей, жінок, дітей були жорстоко розстріляні гітлерівцями.

Найбільше полягло 6 квітня 1942 року в урочищі Пирогова Левада (на той час урочище Яблунівщина). Тоді німці повели на смерть 1900 євреїв, серед них 370 дітей. Того ж року 18 травня було розстріляно 380 комуністів і радянських активістів та 25 єврейських та циганських родин. Зі слів очевидців тих подій, земля над братськими могилами після розстрілів ще кілька годин, а то й днів, ворушилася. Хто не загинув від кулі, гинув від того, що був похований живцем.

Протягом періоду окупації подібні розправи проводилися і в місті: на території лікарні, в парку біля в’язниці (район ліцею), в старих погребах біля залізничного вокзалу. В цих людей забирали життя тільки за те, що вони були іншої національності і мали свій погляд на життя.

В пам’ять про ті страшні події 6 квітня у Пироговій Леваді відбувся мітинг-реквієм. У заході взяли участь керівництво міста і району, голова Гребінківської райдержадміністарції, представники єврейських громад Миргорода, Полтави, Кременчука, Лубен та Конотопа та виконавчий директор благодійного фонду „Remember Us“ із США Ігор Корсунський.

Розпочався захід із покладання квітів до меморіалу. У своєму виступі заступник міського голови Ігор Шикеринець зазначив, що 6 квітня і 18 травня 1942 року – це найчорніші дні нашої історії, - дні, коли відбулись масові розстріли мирних жителів фашистськими окупантами. Всі ці роки вшановували пам’ять загиблих у Пироговій Леваді 18 травня. Ця традиція залишиться незмінною. Але цього року міська рада підтримала ініціативу єврейських громад Полтавщини спільно вшанувати загиблих євреїв, ромів та українців 6 квітня, в день наймасовішого знищення людей.

Голова Миргородської єврейської громади Михайло Рутгайзер, виконавчий директор благодійного фонду „Remember Us“ із США Ігор Корсунський зауважили, що цей захід проводиться для молоді, адже юне покоління українських громадян повинно знати правду про Голокост. Тому на зібранні були присутні понад сто школярів з Пирятина, Миргорода, Лубен.

Голова Черкаської громади ромів Володимир Бамбула зазначив, що для них дуже важливі такі заходи, бо ця нація в той час було не писемною і згадок про ті події практично ніяких немає.

На заході були присутні ті, рідні чиїх спочивають у братській могилі. Олексій Павленко розповів, як його мама врятувала від смерті двох єврейських дівчаток, а потім виростила як власних дітей.

Таких вчинків було багато. Понад 2500 українців отримали звання Праведників України та Праведників Миру. Серед них є й пирятинці.

Гостя із Миргорода, член Спілки письменників України, поетеса Наталя Харасайло у своїх віршах зверталася до теми тієї далекої війни і пережитого нашим народом горя. Більшість присутніх не змогли втримати сліз.

Равін Київської Центральної синагоги імені Бродського Еліягу  зачитав поминальну молитву.

За єврейською традицією школярі поклали до братської могили іграшки для невинно убієнних дітей, промовляючи слова „Ніколи більше“.

Біля підніжжя пагорбу були розміщенні 30 фотографій розстріляних в Пироговій Леваді, неподалік встановлено меморіальну дошку, на березах центральної алеї закріплено стенди, на яких розміщені статті із книги „Пирогова Левада“. Кілька примірників цього видання було подаровано гостям заходу.

Мапа сайту

Режим роботи
пн.-чт. 08.00 - 17.15
пт. 08.00 - 16.00
обідня перерва - 12.00 - 13.00
Телефон
+38 (05358) 2-14-70
Телефон/факс
+38 (05358) 2-14-70
Електронна пошта
office@pyryatyn-mrada.gov.ua