Громада для людей
Створення туристичної привабливості
Підтримка місцевого бізнесу
Відкритість до партнерства
20 вересня 2024 року 07:17

Війна спровокувала сплеск захворюваності на туберкульоз

19 вересня в Департаменті охорони здоров’я Полтавської обласної військової адміністрації у змішаному режимі відбулося чергове засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності (Рада). Участь у зібранні взяли члени Ради, фахівці Державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України», керівники закладів охорони здоров’я Полтавщини, доповідачі, співдоповідачі та запрошені.

Презентація директора Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Володимира Печериці про стан надання медичної допомоги людям з туберкульозом в амбулаторних умовах на первинному рівні стосувалася також обстеження на туберкульоз осіб із груп ризику, зокрема внутрішньо переміщених.

…На мапі України червоним кольором помічені 8 областей із найвищими показниками захворюваності. На шостій позиції серед них – Полтавщина із показником 35 осіб з туберкульозом на 100 тисяч населення.

«У 2019-2020 роках область демонструвала стійку тенденцію до зниження захворюваності, – коментує слайд Володимир Печериця, – але після повномасштабного вторгнення, масової міграції населення із зон активних бойових дій, великої кількості тимчасових переселенців, тяжких умов військової служби ситуація змінилася кардинально. Все нові й нові випадки продовжуємо виявляти й сьогодні. Якщо оцінювати показник статистично – він поганий. Якщо ж оцінювати роботу мережі, він свідчить про високу її результативність. Основний удар бере на себе обласний центр – ми приймаємо всіх внутрішньо переміщених осіб, військових. Якщо у Полтавському районі захворюваність складає 36,8 на 100 тисяч, то в самій Полтаві він значно вищий. Найбільший показник маємо у Лубенському районі: 41 на 100 тисяч населення».

Володимир Печериця детально проаналізував спроможну мережу лікувальних закладів області і зазначив, що найнижча захворюваність на туберкульоз спостерігається зазвичай там, де немає фахівців-фтизіатрів і, як наслідок, потерпає робота зі своєчасного виявлення інфекції. Він звернувся до керівників територіальних громад та очільників медзакладів первинного рівня, котрі брали участь у засіданні онлайн: за здоров’я населення у громаді відповідає її керівництво. Громада, як власник Центрів ПМСД, мусить активно підтримувати свою первинну ланку. «Ви повинні закладати кошти на придбання туберкуліну. Без вашої фінансової підтримки первинної ланки ми не зможемо надавати повноцінну допомогу людям з туберкульозом», – наголосив доповідач.

Лідерами в роботі з виявлення туберкульозу головний фтизіатр області назвав місто Гадяч, селище Гребінку, ЦПМСД № 1 і № 3 у Полтаві, а також селища Кобеляки, Хорол. Також Володимир Георгійович розповів про сучасні механізми лікування туберкульозу, основні проблеми мережі та шляхи їх вирішення. Цю презентацію всі учасники отримають для використання в роботі.

Про підготовку до проведення інформаційно-комунікаційних заходів на подолання стигми та дискримінації до людей, які живуть із ВІЛ, співдоповідала директор БО «Східний ресурсний центр ВОЛНА «Меридіан» Яніна Стемковська. Про результати роботи Регіональної експертної робочої групи з реагування на бар’єри під час лікування та порушення прав людей із туберкульозом при Раді щодо стигми та дискримінації людей із туберкульозом та туберкульоз/ВІЛ ко-інфекцією розповів регіональний представник інтересів ТБ-спільноти  та БО «ТБлюди України» Едуард Воронін.

Завідувач консультативно-діагностичного відділення з питань ВІЛ-інфекції та інтегрованих послуг КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради» Анна Міщенко проаналізувала стан надання послуг із тестування на ВІЛ у закладах охорони здоров’я  області незалежно від форми власності  та рівень надання медичної допомоги, а також виконання «Стратегії з валідації елімінації випадків передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини» за перше півріччя 2024 року.

За її словами, із 1987 до 2024 років  із загальної когорти людей, які мають ВІЛ, кількість хворих на СНІД склала 2936 випадків, серед них було 30 дітей.

«Упродовж  І півріччя 2024 року  кількість обстежених на ВІЛ зросла більше ніж удвічі та становить 58968  осіб – проти 27312 осіб  за відповідний період 2023 року, – сказала Анна Міщенко. – У 218 випадках було отримано позитивний результат обстеження».

Вчасне виявлення ВІЛ і початок лікування є критично важливими: вони можуть допомогти зберегти здоров’я й підтримати якість життя людини, зменшуючи ризик розвитку серйозних захворювань. Фахівцями первинного рівня надання медичної допомоги за цей період проведено 6787 тестувань на ВІЛ, з них позитивних результатів - 0,2%.  На вторинному (спеціалізованому) рівні надання медичної допомоги проведено 31913 тестувань, з них 0,5% виявлених ВІЛ. Серологічних обстежень донорів, вагітних у лабораторіях проведено 20268, виявлено 0,3% позитивних результатів.

За 6 місяців 2024 року вперше отримано позитивний результат обстеження на ВІЛ та взято під медичний нагляд 4 вагітних.  Проблемне питання – тестування статевих партнерів вагітних жінок та звітування щодо проведення їх обстежень.

Станом на 01.07.2024 року на обліку перебувало 26 вагітних жінок, в т.ч. 2 внутрішньо переміщені особи (кількість вагітних зменшилась в порівнянні з аналогічним періодом 2023 року на 25 %). Всі вагітні, які своєчасно стали на облік, повністю забезпечені препаратами антиретровірусної терапії (АРТ). В одному випадку випадку вагітна не перебувала на обліку, позитивний експрес-тест отримано при пологах. 

За 6 місяців 2024 року народилось 13 ВІЛ-експонованих дітей (за аналогічний період минулого року – 17 дітей). Усі вони охоплені профілактикою вертикальної трансмісії ВІЛ. Новонароджені протягом 28 днів після народження отримували  препарати АРТ у розчинах.

Регіональний координатор БО «БФ «Позитивні жінки Полтава» Ольга Моторненко доповіла про навчання медичних працівників перинатальних центрів із питань запобігання усіх форм насильства, стигми та дискримінації, захисту прав жінок, які живуть з ВІЛ, та уразливих до ВІЛ.

Доповідь директора філіалу «Легалайф-Україна» в Полтавському регіоні Марини Грідіної-Погорілої стосувалася відновлення документів для ключових груп населення, а в разі потреби – відшкодування вартості проїзду до медичних закладів.

Про забезпечення медико-соціального супроводу звільнених з місць позбавлення волі осіб у першому півріччі 2024 року розповів представник спільноти колишніх ув’язнених БО «FREE ZONE» Олексій Паньків. Спільно з начальником філії ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» Михайло Шондолі було запропоновано надіслати звернення до Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» щодо розробки алгоритму взаємодії зацікавлених сторін для забезпечення безперервного лікування людей із ВІЛ-інфекцією та діагностики ВІЛ-інфекції у звільнених осіб, які мобілізуються до лав Збройних Сил України.

Проаналізувала виконання попередніх протокольних рішень  та доручень модератор заходу, керівник КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я», секретар Ради Ніна Дурдикулиєва.

Мапа сайту

Режим роботи
пн.-чт. 08.00 - 17.15
пт. 08.00 - 16.00
обідня перерва - 12.00 - 13.00
Телефон
+38 (05358) 2-14-70
Телефон/факс
+38 (05358) 2-14-70
Електронна пошта
office@pyryatyn-mrada.gov.ua